Aizvērt

"Melānijas hroniku" rādīs arī Kuldīgā

2016. gada 3. novembrī, 19:51
Raksta autors: Daiga Bitiniece
"Melānijas hroniku" rādīs arī Kuldīgā
Foto: Armands Jakovels
Pirmizrādi 1. novembrī Rīgā, kinoteātrī "Splendid Palace", piedzīvojusi ilgi gaidītā Viestura Kairiša spēlfilma "Melānijas hronika".

Tā patriotisma mēnesī – novembrī – būs skatāma vairāk nekā 100 vietās Latvijā. Kuldīgas kultūras centrā – no 20. līdz 24. novembrim, bet jau rīt 19.00 Ventspilī, Jūras vārtos.

Filmas pamatā ir izsūtījumu Sibīrijā izdzīvojušas latviešu sievietes, rakstnieces Melānijas Vanagas dzīvesstāsts. Kinolente ir Latvijas, Somijas un Čehijas kopprodukcija, kuras veidošanā iesaistījās vairāk nekā 200 nozares profesionāļi no Latvijas, Austrijas, Vācijas, Somijas, Lietuvas, Krievijas un Lielbritānijas. Tās uzņemšana sākta jau 2013. gada janvārī un pabeigta 2015. gada janvārī.

 

Galveno lomu atveido viena no labākajām Eiropas aktrisēm Sabīne Timoteo.

 

Lomās arī pazīstami latviešu aktieri: Guna Zariņa, Maija Doveika, Baiba Broka, Lilita Ozoliņa, Ivars Krasts un Ģirts Krūmiņš. Masu skatos piedalījušies vairāk nekā 300 iedzīvotāju. Filma uzņemta Rīgā, Bikstos, Pasienā, Rēzeknē un Karēlijā.

 

 

Īsrecenzija

Nezaudēt cilvēcību zem vēstures nastas

 

Lūk, ko par pirmizrādes iespaidiem raksta kuldīdzniece, kino scenāriste Līva Eglīte.
Viestura Kairiša filma Melānijas hronika atspoguļo rakstnieces Melānijas Vanagas un daudzu latviešu ģimeņu dzīvi izsūtījumā Sibīrijā. 1941. gada 14. jūnijā padomju vara turp deportēja Latvijas eliti, arī 7168 sievietes un vairāk nekā 2000 bērnu. Arī Melānija Vanaga, viņas vīrs un dēls kā sociāli bīstami noziedznieki izsūtīti.

Baisie apstākļi, kuros bija jādzīvo nevainīgi notiesātajiem, liek no jauna izvērtēt mūsu tautas izturību, spīvumu, drosmi un spēku. Taču šī nav filma, kurā tiek slavināti upuri, labie pretstatīti ļaunajiem vai faktoloģiskā secībā izklāstīti padomju varas masveida deportācijas notikumi.

 

Šis ir personisks viena cilvēka dzīvesstāsts: nebeidzama cīņa ar sevi, apstākļiem, alkas pēc brīvības un neizsīkstoša ticība, ka reiz būs atkal labi – izjūtas, kuras piedzīvojis ikviens no mums.

 

16 gadus stundu pēc stundas, dienu no dienas Melānija turējās pie neredzama, tomēr sīksta cerību pavediena. Tas deva spēku izturēt un – pats apbrīnojamākais – nezaudēt gaišu skatu, līdzcietību un rūpes par citiem.

Trauslās sievietes dzīvesstāstam cauri izvijas visas mūsu tautas tā laika traģēdija. Pateicoties viņai un citiem mūsu senčiem, kas Sibīrijā izdzīvoja, esam mēs. Tā dēļ vien ir vērts šo filmu noskatīties – aiz cieņas pret tiem, kuri bija pirms mums, un tādēļ, lai atgādinātu, ka vēsture ir dzīva un ļoti personiska, jo to veido katra cilvēka dzīves gājums. Arī tavs. Vai tev ir ticība labākai nākotnei? Melānijai bija. Un viņa bija viena no mums, atstājot aiz sevis neizzūdošu vēstures liecību.

 

 

Plašāk par seansu laiku un vietu: www.melanijashronika.lv/seansi.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi