Aizvērt

Pirmais īstais latviešu kriptotrilleris

2016. gada 22. novembrī, 16:30
Raksta autors: Mārīte Milzere
Pirmais īstais latviešu kriptotrilleris
Foto: Aivars Vētrājs
Tikties ar lasītājiem Kuldīgas galvenajā bibliotēkā pirms svētkiem bija ieradies rakstnieks Arno Jundze. Sarunas galvenais temats – viņa šovasar iznākušais romāns "Bergs&relikviju mednieki".

Dārgumi un sportisti

Doma uzrakstīt grāmatu par Latvijā apslēptajiem bruņinieku ordeņu dārgumiem bijusi sen. Tāpat bijusi vēlme radīt darbu par to, kas pēc profesionālu sportistu gaitām notiek ar puišiem, arī meitenēm, kuri sāk trenēties 13–14 gados. Tā radies Ronalda Berga tēls,

 

viņš ir kā Gulivers, cilvēks-kalns, izbijušais profesionālais basketbolists, kas pats izsities uz augšu.

 

Problēma bijusi izdomāt uzvārdu, rakstnieks smej: „Sākumā spriedu, lai iet Kalns. Tad sapratu, ka būs jātaisnojas Dainim un visiem man pazīstamajiem Kalniem. Nevienu Bergu, par laimi, nepazīstu.”

 

 

Tapis 19 dienās

Bet romāns atnācis vienā mir-klī  – Venēcijā, Dodžu pils cietuma pagalmā: „19 dienās, rakstot pa 20 stundām dienā, drusku pasnaužot un pasapņojot, kas notiks nākamajā nodaļā, manuskriptu uzrakstīju.” Trakākais licies staigāt pa Sv. Marka baziliku un Dodžu pili un domāt, kā varoņi varētu sarīkot gadsimta ielaušanos, jo kartes otrā daļa noslēpta Sv. Marka dārgumu glabātavā. Romas baznīcās tiek meklēta trešā slepenās kartes daļa, un arī

 

uz Romu A.Jundze braucis, lai baznīcas vērtētu ar dārgumu meklētāja skatu.

 

Par Latvijas pilīm viņš konsultējies ar teologiem, un izvēle kritusi uz Aizputi (Kuldīga gan arī minēta, bet kā viltus adrese). Rakstnieks smej, ka īsti žanram atbilstošs bijis brauciens uz Aizputi, turklāt pirmoreiz uz šo pilsētu pelēkā rudens un ziemas mijas dienā, kad ceļi jau slideni. Līkumainos ceļus todien gados jauni pārdrošnieki, šķiet, izmantojuši visādām atrakcijām, jo auto bijuši arī grāvjos, visbeidzot uz ceļa nostājies sareibis briedis – laikam saēdies dārzos ābolus un ierūgusī sula iedarbojusies.

 

 

Arī mīlasstāsts

Bet par galveno sievietes tēlu autors skaidro: Latvijā sievietes ir skaistas, bet kāpēc pie mums savests tik daudz neglītu apģērbu? Ko viņām izvēlēties? Turklāt Linda ir sieviešu žurnālu upuris – tajos taču kā skaistums tiek kultivēts kārnums, tādas, „kam asos pagriezienos visi kauli grab”. Un kā tad jūtas apaļīgā Linda?

 

Ar uzvārdu varonei bijis vienkārši, jo autora dzimtajā Jaunpiebalgā ir daudz latvisku uzvārdu,

 

arī īpašības vārdi ar noteikto galotni: „Izdomāju, ka būs Mīļā. Vārdu aizņēmos no režisores, ar kuru kopā strādājām, un tolaik nevienu Lindu Mīļo nezināju, bet izrādās, ka dažas tomēr ir.”

 

Žanrs nav galvenais

Šo romānu izdevēji pieteikuši kā pirmo īsto latviešu kriptotrilleri*. Solis šī žanra virzienā sperts jau pērn, kad iznāca A.Jundzes darbs jaunajiem lasītājiem Kristofers un ēnu ordenis. Klausītājiem ciemiņš vēlēja gūt baudu no lasīšanas: kad vakarā pēc darba gribas atpūsties, bet „televīzijā nekā nav, jo visur vienas vienīgas reklāmas”, tad lai romāns dod atslodzi, laiku interesantos notikumos.

„Tā ir mūsdienu pasaka pieaugušajiem, viss, ko rakstu, protams, ir mana fantāzija. Kā saka romāna varonis kardināls – mēs taču neviens nebijām klāt brīdī, kad Dievs uzrunāja Mozu.

 

Mozus grāmatas ir viens no maniem iedvesmas avotiem.

 

Fantastisks teksts, jaunajā latviešu Bībeles tulkojumā tas beidzot ir īsta pērle,” saka A.Jundze, piebilstot, ka Bībeles fragmentiem nevajadzētu pārskriet pāri, jo tie nav likti kā nodeva kaut kam vai kaut kā demonstrēšanai, bet ir būtiski romāna darbībai, pagātnes un šodienas sasaistei.

 

 

Būs turpinājumi

Esot iecere rakstīt nākamo darbu par Bergu, jo visas relikvijas daļas taču vēl nav atrastas; ja vien izdevēji būs ar mieru, turpinājums būs arī Kristoferam un ēnu ordenim (Rīga esot noslēpumu pilna). Bet vēl lasītāji var gaidīt pavisam citā toņkārtā un stilistikā tapušu darbu, jo tikko rakstnieks nodevis savu daļu ciklā Mēs. XX gadsimts – romānu par 90. gadiem.

 

* Kriptoromāna žanrs definēts nesen, kļūstot populāram Dena Brauna Da Vinči kodam, Eņģeļiem un dēmoniem u.c. Kritiķi tiem radīja īpašu nosaukumu, apvienojot jēdzienus kripto, kas nozīmē ko slepenu vai aizšifrētu, un romāns.

 

 

Attēlā:

„Lai jums lasīšana sagādā patiesu baudu!” Kuldīgas lasītājiem vēlēja rakstnieks Arno Jundze, kurš stāstīja par jauno romānu Bergs&relikviju mednieki.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi