Aizvērt

„Vīru dziedāšana visā pasaulē ir liels retums”

2016. gada 29. decembrī, 16:24
Raksta autors: Jānis Silenieks
„Vīru dziedāšana visā pasaulē ir liels retums”
Foto: Jānis Silenieks
Lai palīdzētu folkloras kopai "Suitu vīri" apgūt tradicionālās dziedāšanas iemaņas, Alsungā viesojās igauņu etnomuzikologs Sakariass Jāns Lepiks.

VIENS NO VADOŠAJIEM

S.J.Lepika vadītā meistarklase, kurā piedalījās visi 10 kopas dalībnieki, viņu vadītāja Ilga Leimane un viens interesents no Jūrkalnes, notika ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un etniskās kultūras centra (EKC) Suiti materiālu atbalstu. „Suitu vīri savu kopu nodibināja tieši pirms trim gadiem, ierosmi šādam solim gūstot pieredzes braucienā uz setu novadu Dienvidigaunijā,” pastāstīja projekta koordinatore Māra Rozentāle.

 

„Toreiz mūsējiem ļoti iepatikās, kā dzied setu vīru kopa, ko vadīja pareizticīgo priesteris Sakariass

 

(setu vīru dziedāšana ir iekļauta UNESCO nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, un S.J.Lepiks ir viens no vadošajiem šīs tradīcijas kopējiem – aut.). Atceļā mūsu vīri aprunājās ar Ilgu Leimani, un jau pēc dažām dienām viņas vadībā notika pirmais mēģinājums. Kad vīri feisbukā izlasīja, ka Sakariass ieguvis etnomuzikoloģijas maģistra grādu tradicionālajā dziedāšanā, tika nolemts rakstīt projektu, lai varētu viņu uzaicināt uz meistarklasi.”

 

 

AR INTERESI

S.J.Lepiks saka: „Kad pirms trim gadiem uzzināju, ka pēc ciemošanās pie mums, setu novadā, suitu vīri izveidojuši savu grupu, nodomāju: tas ir lieliski! Braucu šurp ar jautājumiem, jo precīzi nezināju, ko suitu vīri var nodziedāt un kas ir viņu repertuārā, bet noskaidrojās, ka tas ir ļoti plašs – vīri no galvas zina vairāk nekā 30 dziesmu.

 

Turklāt kopas dalībnieki ir apņēmīgi, ar labu balss potenciālu, bet ir arī kāda problēma: vīri senās dziesmas dziedājuši suitu sievām raksturīgā stilā, izmantojot slaveno burdonu, kas pazīstams etnomuzikologiem visā pasaulē, bet – tas ir sievu burdons!

 

Mans uzdevums bija kopā ar viņiem attīstīt vīru dziedāšanas stilu, izmantojot melodijas, kas pierakstītas Alsungā, Jūrkalnē un Gudeniekos. Mums izdevās dažās dziesmās ievīt vīriem raksturīgo funkcionālo burdonu, kādu izmanto vīru grupas gandrīz visās kultūrās, tostarp arī Latvijā, kur labākais piemērs ir Latgale.”

S.J.Lepiks piebilda, ka vīru dziedāšana visā pasaulē ir liels retums, jo viņi dzied tikai īpašos gadījumos. „Vīru dziedāšana ir ļoti godīga, tajā nav nekā samākslota, tā nāk tieši no dvēseles. Vīru dziedātajām tautasdziesmām nevar piemērot tādus kritērijus kā netīrs skanējums, nepareiza nots vai pārāk agra vai aizkavēta ieiešana melodijā – visi ir personības, katram ir doti savi talanti, sava balss, ritma izjūta, bet pats galvenais ir viņu vēlme dziedāt. Visi šie faktori kopā veido viņus par kopu Suitu vīri.”

Kopas vadītāja Ilga Leimane četru dienu pasākumu rezumēja īsi: „Ideju daudz – strādāsim!”

 

 

SAKARIASS JĀNS LEPIKS

Dzimis Valgā, viena vecmāmiņa – latgaliete no Ludzas. Maģistra grāds tradicionālajā mūzikā (dziedāšanā), etnomuzikologs, mūzikas pasniedzējs.
Igaunijas pareizticīgo baznīcas priesteris.
Setu vīru tradicionālo (senā stila) dziedāšanas meistarklašu pasniedzējs.
Igaunijas Klasiskās mūzikas radio redaktors.
Prot astoņas valodas.
Bijis parlamenta deputāts.

 

 

Attēlā:

Meistarklases noslēgumā Suitu vīri kopā ar Sakariasu Jānu Lepiku (centrā) dziedāja ceturtās Adventes dievkalpojumā Alsungas Sv. Miķeļa baznīcā.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi