Aizvērt

Suiti ciemojas pie setiem

2017. gada 9. augustā, 07:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Suiti ciemojas pie setiem
Suitu tradīciju skoliņas dalībnieki Igaunijā mācās setu dančus.
Foto: Māras Rozentāles arhīvs
Ar braucienu uz Igauniju, setu karaļa vietnieka zemes virsū vēlēšanām, garmoškas spēlēšanu, burdona un "leelo" daudzbalsīgo dziedāšanu un citām senču tradīcijās balstītām izdarībām pagājušajā nedēļā noritēja Suitu tradīciju skoliņa.
Šādu pasākumu, kurā tiekas bērni no Alsungas, Jūrkalnes, Gudeniekiem un setu kultūras kopienas no Igaunijas pārstāvji, biedrība Etniskās kultūras centrs „Suiti” organizē piekto gadu. Šoreiz bija kārta suitiem viesoties kaimiņzemē, tādēļ 16 bērni ar skolotājām Ligitu Stašaiti un Māru Rozentāli devās ceļā, kad notiek setu lielākais gadskārtējais pasākums – Setu karalistes svētki. Tajā vairāki tūkstoši cilvēku, tērpušies tautas tērpos, godā ceļ senču tradīcijas.
Tiek dziedāts, dejots un arī vēlēts karaļa vietnieks zemes virsū, jo pēc tradīcijas setu karalis Eko guļ aizmidzis Pečoros, kas ir vēsturiskais setu zemes centrs, un viņa gulēšanas laikā kādam ir jābūt atbildīgam par tautu.

Katram karaļa vietnieka kandidātam tiek iedots garš striķis. Svētku dalībnieki piedalās vēlēšanās, sastājoties pie tā striķa, par kuru kandidātu atdod savu balsi. Mūsējiem jo liels prieks esot bijis, kad bērnu un jauniešu aktivitātēs puišu konkurencē, šaujot ar loku un lienot caur ilksi, nepārspēts palicis suitu pārstāvis Kristaps Kronbergs. Citās dienās bērni devušies pārgājienā pa mežu, gājuši rotaļās un darbojušies citās aktivitātēs kopā ar setu bērniem.

M.Rozentāle pastāstīja: „Šajā reizē nebija tik daudz nodarbību, bet bērni vairāk iepazina, kā setu tradīcijas vietējie iedzīvotāji kopj ikdienā. Ciemojāmies pie ģimenes, kas dzīvo setiem tradicionālā guļbūves mājā, bērni mācījās spēlēt tradicionālo instrumentu garmošku, dejoja, dziedāja.
Būtiskākais, ka šajā tradīciju skoliņā bērni iemācās novērtēt tradīcijas, redz, ka ne tikai mēs suitos tās uzskatām par kaut ko svarīgu, bet arī setos tās tiek rūpīgi glabātas.

Suitiem ar setiem ir daudz kopīga. Suiti ir kā katoļu sala Kurzemē, savukārt seti ir pareizticīgo sala, jo apkārtējās teritorijās viņiem dzīvoja luterāņi. Arī seti ir iekļauti UNESCO nemateriālā kultūrmantojuma sarakstā. Setu dziedāšana leelo kaut kādā ziņā atgādina burdonu. Seti tāpat kā suiti ir dzīvojuši diezgan nošķirti, un viņu tradīcijas līdzīgi kā suitos ir cieši saistītas ar reliģiju.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: