Aizvērt

Vieta, kur godināt dižo novadnieku

2017. gada 11. septembrī, 06:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Vieta, kur godināt dižo novadnieku
Mākslinieka Indriķa Zeberiņa piemiņas istabā viņa ilustrētās un Latvijas pirmās brīvvalsts laikā izdotās grāmatas.
Foto: Lāsma Reimane
„Tā ir ļoti liela bagātība, ka jums ir tāds novadnieks kā Indriķis Zeberiņš. Tādu personību Latvijā nav daudz – ar pilsonisko drosmi, ar talantu un humora izjūtu un spēju izdzīvot cauri visām grūtībām un laikiem, saglabājot gaišu skatu uz dzīvi,” tā piemiņas istabas atklāšanā teica mākslas zinātniece Alise Volanska.
Snēpeles muižas ēkā pagājušās nedēļas nogalē atklāta mākslinieka piemiņas istaba. Viņš dzimis 1882. gada 31. augustā Snēpeles pagasta Sprincsaldniekos.


VĒSTULES

„Pašlaik iestājās tik auksts un drēgns laiks, ka netīk iet ārā no istabas. Nu tad labākais ir rakstīt vēstules radiem, draugiem, pazīstamām un bijušām brūtēm, kuras vēl večuku atminas. Dažreiz iznāk itin jauka sarakstīšanās par veciem laikiem, nelaimīgām mīlestībām,” ar šādu I.Zeberiņa vēstules fragmentu sākās mākslinieka piemiņas istabas atklāšanas pasākums. Izskanēja vēl vairāki vēstuļu fragmenti, kas deva ieskatu mākslinieka dzīvē Rīgā un viņa ilgās pēc dzimtajām mājām. Istabas idejas autore Raimonda Vilmane atklāj, ka te vēl daudz kas nāks klāt: „Šī būs vieta, kur mēs vāksim, apkoposim un turēsim cieņā mākslinieka piemiņu. To izdomājām veidot kā viņa darbnīcu – ar molbertu un krāsām, ar galdu un soliem, ko darinājis meistars Mārtiņš Mednieks. Te varēs arī aktīvi līdzdarboties: jau sagatavoti mākslinieka grafiskie zīmējumi, ko bērni varēs izkrāsot, ir puzlis ar I.Zeberiņa gleznu. Varbūt kāds kaut ko zīmēs.”


JAUTRS ONKULIS

„Viņš bija ļoti jautrs un stāstīja mums, puikām, visādus blēņu stāstus, atcerējās piedzīvojumus un vecvārdus, ko viņš diezgan daudz lietoja,” sacīja I.Zeberiņa māsas mazdēls Kārlis Gobzemis: „Viņš bija klāt manās un Vēsmas kāzās, mēs vairākkārt viesojāmies viņa Rīgas dzīvoklī. Pa vasarām viņš uz Snēpeli brauca daudz, un Snēpeles ainavas bieži parādās viņa darbos. Kaimiņu ozols, kas vēl tagad redzams, iekļuvis daudzās viņa ilustrētajās grāmatās. Kad atbrauca uz Snēpeli, viņš vienmēr strādāja.”

Savukārt Kuldīgas novada muzeja direktors Eduards Dambergs solīja, ka muzeja krājumā esošos I.Zeberiņa darbus skatītāji varēs redzēt itin drīz – jau septembra beigās durvis vērs māksliniekam veltīta izstāde.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: