Aizvērt

Grāmata kā glāsts

2017. gada 16. oktobrī, 02:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Grāmata kā glāsts
Grāmatas "Kuldīga. Laiki, cilvēki, ainava" autore, ģeogrāfijas profesore Aija Melluma aicina pētīt ielu vēsturi un tagadni un katram kuldīdzniekam rakstīt savu grāmatu par pilsētu.
Foto: Lāsma Reimane
„Kuldīga jau sen pelnījusi tik siltu pieskārienu un glāstu kā šī grāmata,” tā par jauno izdevumu "Kuldīga. Laiki, cilvēki, ainava" saka UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa.
Bibliotēkā nupat svinīgi atvērts ģeogrāfijas profesores Aijas Mellumas pētījums. Tas ir jau otrais zinātniskais darbs par Kuldīgu. Pirmais stāstīja par arhitektūru un vēsturisko mantojumu, šis – par ainavu un pilsētniekiem, kuri 31 paaudzē šo vidi veidojuši un saglabā.

„Pilsēta ir kultūrainava, kas veidojusies gadsimtiem, un tajā iekļāvušās daudzu paaudžu pēdas,” stāsta A.Melluma. „Kad man piedāvāja rakstīt grāmatu par Kuldīgu, zināmā mērā biju kā balta lapa, jo man par šo pilsētu nav emocionālu atmiņu.” Priekšzināšanas kā ģeogrāfei, protams, bijušas: „Iepriekšējās publikācijās par pilsētu – no senākajām 19. gadsimtā un līdz mūsdienām – atkārtojas vienveidīgas ziņas, jo tā ir pilsētas oficiālā vēsture. Diezgan maz bija tādu materiālu, kas varētu noderēt šodienīgam skatījumam uz pilsētu. Tad izveidojām nelielu pētnieku grupu, kurā katrs pētīja savu nozari. Tikai pēc tam man bija iespēja visu apkopot un sākt rakstīt. Darbs notika divās daļās. Manējā beidzās apmēram pirms diviem gadiem, pēc tam iesaistījās daudz cilvēku, kas saistīti ar grāmatas izdošanu.”

Pasākumā autore teica paldies pētnieku kolektīvam: arhitektūras vēstures zinātājam Jānim Lejniekam, arhitektei, Kuldīgas novada būvvaldes vadītājai Janai Jākobsonei, Kuldīgas bibliotēkas automatizācijas un informācijas resursu apstrādes nodaļas vadītājai Guntai Grundmanei, socioloģei Ritmai Rungulei, kura darbā izmantoja arī Kurzemnieka publicētos Kuldīgas ielu stāstus, novada muzeja ekspertei pētnieciskajā darbā Dainai Antoniškai, Kuldīgas attīstības aģentūras vadītājam Kasparam Rasam, arhitektei Intai Jansonei, ainavu arhitektam Guntim Kalniņam un domes vecpilsētas speciālistei Sintijai Vītoliņai, kura bija visa projekta vadītāja. Izskanēja pateicība arī daudziem citiem iesaistītajiem. Pasākumu muzikāli papildināja mūzikas skolas saksofonistes un akordeonisti.

Iepriekšējās publikācijās par pilsētu – no 19. gadsimta līdz mūsdienām – atkārtojas vienveidīgas ziņas, jo tā ir pilsētas oficiālā vēsture. Diezgan maz materiāla noderēja šodienīgam skatījumam uz Kuldīgu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: