Aizvērt

„Kuldīdznieki, mēs jūs mīlam!”

2017. gada 25. oktobrī, 03:00
Raksta autors: Inguna Spuleniece, Dina Poriņa, Maija Jankovska
„Kuldīdznieki, mēs jūs mīlam!”
Foto: Laila Liepiņa
Tie ir vārdi, kas nedēļas nogalē gan latviski, gan krieviski skanēja no dažādām skatuvēm visā Kuldīgā, jo notika otrais starptautiskais skatuves mākslas festivāls "Teātris ir visur".
Sācies agrā sestdienas rītā ar zīmēšanas darbnīcu bērniem, izlīkumojis cauri izrādēm pilsētā, uz Kuldīgu atvedis gan Latvijas, gan Krievijas un ASV skatuves mākslinieku sniegumu dažādām gaumēm, svētdienas vakarā festivāls beidzās kultūras centrā ar Liepājas Goda teātra komēdiju Bļitka un Ineses toršu kūkas gabaliņu katram skatītājam. Domes priekšsēde Inga Bērziņa un festivāla direktore Dana Bjorka noslēgumā apmainījās labiem vārdiem, ziediem un dāvanām. „Festivāls izdevies, pierādot, ka visu var izdarīt ar dvēseli,” uzskata I.Bērziņa. D.Bjorka uzsvēra, ka tas nenotiktu bez četrām svarīgām sastāvdaļām: skatītājiem, dalībniekiem, rīkotāju komandas un atbalstītājiem. Viņasprāt, vislabākais vērtējums ir pilnās zāles, kā arī reakcija izrādēs: smiekli, asaras un pārdomas. To, ka festivāls Kuldīgai vajadzīgs, pierādīja dalībnieku un skatītāju atvadu vārdi: „Tiksimies nākamgad!”


LAI NAV PIESĀTINĀTI

Dana Bjorka
, festivāla Teātris ir visur direktore.
Lailas Liepiņas foto

„Viss notiek veiksmīgi,” pirmās dienas rītā Danas Bjorkas viedoklis bija tāds pats kā beigās. „Arī šogad ceram, ka nākamgad izdosies programmu nepārsātināt, bet divās dienās apskatīt visu fiziski nav iespējams. Redzam, ka skatītāju interese ir liela. Priecē, ka izpirktas biļetes uz lielākajiem pasākumiem, arī tie, kuri uzstājas mazākās telpās, nevar būt dusmīgi – interese ir. Organizatoriem šogad stresa mazāk, jo daudzus kuldīdzniekus jau pazīstam un viņi arī paši piedāvā palīdzību.”


JOKI DZIMST ACU PRIEKŠĀ

Karaliskais improvizācijas teātris – viena izrāde otrā. Etīdē Pārkāpums vēlēšanu iecirknī režisors Plekste (no labās Jurijs Djakonovs) no aktieriem Emīla Medņa, Naura Brikmaņa un Jāņa Skuteļa grib dabūt ārā dažādus žanrus – te drāmu, te pavieglu komēdiju, te mūziklu.
Lailas Liepiņas foto

Smieklīgas ainiņas, skatītāju iespēja līdzdarboties un laba oma – tie laikam ir iemesli, kāpēc arī šogad Karaliskā improvizācijas teātra (KIT) izrāde bija izpārdota. Kuldīgas jauniešu mājas sporta zāle bija pilna līdz malām, un atnākušie labprāt iesaistījās, izvēloties situācijas, kurās improvizēt nākas aktieriem, vai arī viņu darbībai radot skaņas. Tā kopā dzima etīdes: Elle un zemeņu ievārījumsTikšanās autobusu pieturā, Turku kebabnīcā, Pārkāpums vēlēšanu iecirknī, Operāciju zālē u.c. Apbrīnojama ir KIT spēja visu acu priekšā radīt ne vien jokus, bet pat sacerēt dziesmas Valtera Oša muzikālajā pavadījumā.


JESEŅINA DZEJA BAZNĪCAS VELVĒS

Rustems Gaļičs, mākslinieks no Ņujorkas.
Lailas Liepiņas foto

Sv. Annas baznīcā viesis no Ņujorkas Rustems Gaļičs kopā ar Rīgā dzimušo dziedātāju Tatjanu Koroļovu, Rīgas dziesmu teātra Etīde dibinātāju, bardu Juriju Tihonovu un vijolnieku Jevgēņiju Rihļicki ļāva iedziļināties dzejnieka Sergeja Jeseņina personībā un lirikā. Mākslinieki viens otru papildināja, skatītājus neatstājot vienaldzīgus. R.Gaļičs pirmoreiz Kuldīgā bijis pirms 30 gadiem, jau toreiz pārsteigusi kuldīdznieku viesmīlība, un mazumā tā neesot gājusi. Pēc izrādes cilvēki no baznīcas nāca ārā domīgām sejām un emocionāli saviļņoti. Kuldīdzniece Taņa Beiere, jautāta par izjūtām, notrausa saviļņojuma asaru: „Viss taču redzams sejā.”


KLASIKA PALIEK KLASIKA

Maskavas Mazās Bronnajas teātris. Kņazes Marjas atveidotāja Julianna Sopoļeva un Oļegs Kuzņecovs viņas tēva, kņaza Nikolaja Bolkonska nāves ainā.
Lailas Liepiņas foto

„Aktieru darbs ir perfekts, bet režija – tā Latvijā spēlēja pirms gadiem 20,” pēc Maskavas Mazās Bronnajas dramatiskā teātra izrādes Kņaze Marja (pēc Ļeva Tolstoja romāna Karš un miers) atzina Latvijas Nacionālā teātra aktieri Mārtiņš Brūveris un Jurģis Spulenieks. Tomēr skatītāju pārpildītā zāle un stāvovācijas, kas priecē katra aktiera sirdi, pierādīja: cilvēki vēlas klasiku redzēt klasiskā izpildījumā.

Saruna ar šīs trupas producenti Veru Babičevu – Kurzemniekā drīzumā.


BRĪVDIENĀM PAR AGRU

Izrāde Nāc laukā Grants ielas 29. nama pagalmā.
Lailas Liepiņas foto

Bērnu pasākumos vecāki nebija pārāk apmierināti, ka mazuļus uz izrādēm un zīmēšanas konkursu muzejā jānogādā jau līdz 11.00 brīvdienu rītā. Tie, kuri saņēmās un aizgāja uz izrādi Nāc laukā Grants ielas 29. nama pagalmā, par garlaicību nesūdzējās, ja nu vienīgi par auksto vēju. Aktieri Jekaterina Frolova, Jānis Kronis, Kārlis Krūmiņš un Oskars Otomers meistarīgi parādīja 6. un 7. klases audzēkņu attiecības, kā arī pierādīja, ka pat mūsdienu bērni var iztikt bez datora un feisbuka. Kopā ar aktieriem izgatavot zirņu lielgabalus no plastmasas pudeles bija tik jautri, ka aizrāvās pat Spēlmaņu nakts bērnu žūrija (jaunieši vērtēt izrādi uz Kuldīgu braukuši no Rīgas, pat Ludzas). Tādēļ skatītājiem, kuriem redzēto vajadzēja novērtēt desmit ballēs, nācās meklēt, kur tad ir urna, kurā savu atzīmi iemest.


ROKAS STIEPIENA ATSTATUMĀ

Laikmetīgās dejas izrāde Ārā.
Lailas Liepiņas foto

Horeogrāfes Olgas Žitluhinas augstu atzinību guvusī laikmetīgās dejas izrāde Ārā ir kā aicinājums iziet ārpus komforta zonas. Tas attiecināms gan uz izrādes centrālo tēmu, gan skatītāja vietu – dejotājus varēja vērot reti redzētā tuvinājumā, jo savdabīgā skatuves iekārtojuma dēļ katrs atnācējs atradās mazāk nekā rokas stiepiena attālumā no dejotājiem, tā spējot uztvert vissmalkākās kustību un grimašu nianses un dažubrīd nodibinot gluži vai elektrizējošu acu kontaktu.


SMIEKLI AR DZIĻU JĒGU

Liepājas Goda teātra aktieri Kaspars Gods un Egons Dombrovskis izrādē Bļitka.
Lailas Liepiņas foto

Vienkārši spīdošu aktiermākslu Rasas Bugavičutes-Pēces izrādē Bļitka rādīja Liepājas Goda teātra aktieri Kaspars Gods un Egons Dombrovskis. Viss sākās jau priekštelpā, kad Egona varonis apmeklētājus sagaidīja ar glāzi stipras dziras un uzkodām, zālē ar sievietēm aprunājās par Prustu u.tml. Bet uz skatuves – uz ledus – satikās divi vīrieši: viens tur dzīvo jau nedēļu, uzcēlis kārtīgu telti un bļitko, otrs dodas pašam nezināmā virzienā. Caur skatītāju smiekliem un asarām viņi viens otru pārliecina, kā labāk rīkoties, paši atrodot atbildes uz sev būtiskiem jautājumiem. To, ka vērotājiem tēma ir tuva, apliecināja nerimstošās pozitīvās emocijas zālē.


Teātris bija visur – 14 pasākumi divās dienās:
• Grants ielas 29. nama pagalmā,
• muzejā,
• kultūras centrā,
• jauniešu mājā,
• Mākslas namā,
• klubā Poligons,
• bērnu un jauniešu centrā,
• kafejnīcā Tilts un restorānā Bangerts.


VIDEO FRAGMENTI NO FESTIVĀLA TEĀTRIS IR VISUR IZRĀDĒM

Karaliskais improvizācijas teātris.
Etīde Velni un zemeņu ievārījums. 1. daļa. Elle. Darbības vieta un situācija - skatītāju izvēlētas.


Karaliskais improvizācijas teātris. Etīde Velni un zemeņu ievārījums. 2. daļa. Virszeme. Zemeņu lauks suitu saimniecībā.


Karaliskais improvizācijas teātris. Etīde Velni un zemeņu ievārījums. 3. daļa. Kopā ar mazo Annu. Fināla dziesma "Viss tavās rokās".


Karaliskais improvizācijas teātris. Etīde Pārkāpums vēlēšanu iecirknī. Dažādas versijas iestudē režisors Plekste.


Dzejas izrāde Jūsu paziņa Sergejs Jeseņins. Izrādes autors: Rustems Gaļičš (Ņujorkas dzejas un mūzikas teātris ). Muzicē Rīgas dziesmu teātris Etīde.


Komēdija BļitkaGoda teātris (Liepāja). Lomās: Egons Dombrovskis, Kaspars Gods. Epizode Zelta zivtiņa un parastā.


Komēdija Bļitka. Goda teātris (Liepāja). Lomās: Egons Dombrovskis, Kaspars Gods. Epizode Samaināmies vietām.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: