Aizvērt

Ne akmenī cirsti, bet dzīvi

2017. gada 30. oktobrī, 01:00
Raksta autors: Dina Poriņa
Ne akmenī cirsti, bet dzīvi
Filma "Ievainotais jātnieks" vēsta, kā tapa Brīvības piemineklis. Režisore Ilona Brūvere: „Kinoarhīva kadrus esam atlasījuši nevis tā, lai mēs, latvieši, izskatītos diženi un cēli, bet tādi, kādi esam patiesībā. Vēsturi nevajag uztaisīt smukāku – ja melojam paši sev, nekas neizdodas arī šodien.”
Foto: Dina Poriņa
„Tēlnieku Kārli Zāli un Brīvības pieminekļa tapšanas laiku centāmies atspoguļot nevis kā akmenī cirstus pagātnes tēlus, bet sajūtamus” – tā režisore Ilona Brūvere pirmajā seansā Kuldīgā sacīja par savu jauno filmu "Ievainotais jātnieks". Te viņa viesojās kopā ar aktrisi Ievu Aleksandrovu-Ekloni un mākslinieka asistentu Jāni Tauniņu.
Nākamgad Latvijai – 100, K.Zālem – 130, un Brīvības piemineklis ir mūsu valsts simbols, režisore skaidroja tēmas izvēli. Pilnmetrāžas darba žanrs ir dokumentālā spēlfilma: kinoarhīvi esot saglabājuši vien divus fragmentus, katru pa 15–20 sekundēm, kuros tēlnieks redzams pieminekļa būvlaukumā, izmantoti arī citi dokumentāli kadri jeb laikmeta kulises, bet uz to fona darbojas aktieri – daudz ainu ir inscenētas. Galvenajā lomā – vizuāli līdzīgais Imants Strads, filmējušies vēl citi.

Darbā atklāta arī K.Zāles un amata brāļa Teodora Zaļkalna draudzības sairšana, pieminekļa metu konkursa cīņas, tēlnieka personiskā traģēdija, jo viņš mirst jau 53 gados un vācu okupācija ieņem arī viņa māju, bezvēsts ceļos aizved pārējo ģimeni. Pieminekļa liktenis redzams arī padomju laikos, un stāsts ved līdz Gļeba Panteļejeva, Kristapa Gulbja un citu mūsdienu tēlnieku atziņām par brīvību.

I.Brūvere neslēpa, ka ieceres izvēli ietekmējis arī tas, ka Latvijas simtgadei valsts atvēlējusi filmām naudu un ka režisoru darbs no tās atkarīgs: „Ja benzīna nav, mašīna stāv. Mums benzīnu mazliet ielēja.”


Kuldīgas kultūras centra kinozālē Ievainoto jātnieku var noskatīties vēl 1. novembrī 20.00 un 2. novembrī 16.00.


18. novembrī Rīgā būs pirmizrāde nākamajai valsts simtgades filmai – dokumentālajam darbam Astoņas zvaigznes (rež. Askolds Saulītis, scenārija autors arī Dainis Īvāns). Tajā vēl nezināmi fakti par latviešu strēlniekiem kā nācijas pašapziņas veidošanās spilgtāko un traģiskāko parādību.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi