Aizvērt

Latviskās dvēseles koncentrāts

2018. gada 8. janvārī, 08:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Latviskās dvēseles koncentrāts
Izstādē "Latviskās dvēseles raksti" centrālais objekts ir prizma, kas ataino pasaules radīšanu. „Ieliekot tajā roku, katrs var simboliski piedalīties pasaules veidošanā, un tā ir galvenā doma – no katra ir atkarīgs, kas visapkārt notiek,” rāda projekta vadītāja Linda Rubena.
Foto: Aivars Vētrājs
„Uz Kuldīgu atceļojusi izstāde "Latviskās dvēseles raksti", kas bijusi eksponēta Minhenē, Luksemburgā un citur. Tās pamatdoma – mēģināt izskaidrot, kas ir latvieši, no kurienes viņi nāk, kāds ir viņu pasaules redzējums,” saka Linda Rubena, Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas lietišķās mākslas eksperte.
Latvisko dvēseli mēģināts parādīt ar tautas tērpu un tā valkāšanas tradīcijām, ar etnogrāfiskajiem un arheoloģiskajiem priekšmetiem un attēliem, ar rakstu zīmēm. Kā visa koncentrāts ir Dziesmu un deju svētki, kuros apvienojas materiālais un nemateriālais mantojums. Izlikti 26 tērpi no tautas tērpu centra Senā klēts. Pārstāvēti visi Latvijas vēsturiskie novadi: Kurzemes tērpi ataino kāzas, Latgales – kristības, Vidzemes – meitas iniciāciju, bet Zemgales – bedības.

„Centrālais objekts ir kosmiskais režģis, kas simbolizē pasaules uzbūvi. Monitoros būs atainots process, kā no visprimitīvākā elementa, iesaistoties cilvēka radošajam prātam, veidojas simbols, kas pēc tam kļūst dekoratīvs un ir saskatāms tērpu detaļās,” skaidro L.Rubena.

Izstādes mākslinieks ir Jurģis Krāsons, satura koncepta autori – Valdis Celms un Toms Skābardis.


Izstāde Kuldīgas Mākslas namā apskatāma līdz 25. februārim.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: