Aizvērt

Vētras darbu liecinieki

2018. gada 7. februārī, 00:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Vētras darbu liecinieki
Ekspozīcija “Vētru muzejs” Jūrkalnes tautas namā iekārtota kā uz kuģa vraka. Ar priekšmetiem, kas izcelti no jūras dzelmes, un niansēm, kas saistās ar šo procesu.
Foto: Aivars Vētrājs
Sajūtas divējādas – baisi un bijīgi. Paldies par aizraujošo zemūdens pasauli! Paldies par ieskatu jūras dzelmē! Vārdiem neaprakstāmi! Atraktīvs, moderns un ar senatnes noslēpumu iekārtots! – tie ir daži no Ventspils novada Jūrkalnes pagasta tautas namā iekārtotās ekspozīcijas “Vētru muzejs” viesu grāmatā atstātajiem ierakstiem.

Ekskursantus iepazīstina Jūrkalnes tautas nama darbiniece Inita Plēsuma.


Ekspozīcija tautas nama otrajā stāvā atklāta pērnā gada nogalē. Tajā apskatāmi Latvijā vienīgā sertificētā zemūdens arheologa Voldemāra Raina un viņa komandas Jūrkalnes tuvumā piekrastē atrasti un no nogrimušu kuģu vrakiem izcelti priekšmeti. Eksponāti atlasīti tandēmā ar V.Raina dzīvesbiedri, vēsturnieci Inesi Helvigu, kura veidojusi ekspozīcijā apskatāmo priekšmetu aprakstus.

Apmeklētājus sagaida tautas nama darbiniece Inita Plēsuma, kura pastāsta: “Te nav vēstures stunda, kurā var uzzināt par zemūdens pasaules notikumiem hronoloģiskā secībā. Lielākā nozīme netiek piešķirta redzamajiem priekšmetiem, bet gan stāstiem par to izcelsmi, nozīmi un piedzīvojumiem, kas saistīti ar tiem. Par vietu, izjūtām. Pastāstu par procesiem, kas saistās ar priekšmetu vākšanu, piemēram, kā pilnveidojies niršanas kostīms, cik nozīmīgi ir ūdenslīdēju pakalpojumi mūsdienās, cik daudz vēsturisku priekšmetu tiek izskalots jūras krastā. Rādot 14. gs. kolekcijā apskatāmo katlu, aicinu citādāk paskatīties uz jūras krastā izskalotiem priekšmetiem.”

Telpā tiek atskaņots videoieraksts, kurā redzami zemūdens skati un dzirdams mūziķa Igo veidots skaņu ieraksts. Tā sižeta līnija sasaucas ar leģendu par Jūrkalnes rašanos. Jūrā vētrā cieš kuģis. Tā kapteinis lūdz Dievu, sacīdams, ka tajā vietā, kur tiks izskaloti, uzcels baznīcu, ja Dievs komandu glābs un atstās dzīvu. Tā kā Dieva žēlastība nākusi pār jūrasbraucējiem un tie izskaloti tagadējā Jūrkalnē, tad te arī celta pirmā Jūrkalnes baznīca, kura nu jau sen kā iegrimusi jūras dzelmē. Vieta par godu šim notikumam toreiz nosaukta par Feliksbergu jeb Laimīgo kalnu.

Ekspozīcija Vētru muzejs ir veidota ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu un apmeklētājiem apskatāma bez maksas.

Pagasta pārvaldes vadītājs Guntars Reķis pastāsta, ka par tās veidošanu ideja radusies jūrkalnietim, kādreizējam Rīgas Brīvdabas muzeja direktoram Jurim Indānam. To atbalstījis arī advokāts Saulvedis Vārpiņš, kuram Jūrkalnē ir īpašums un kuram niršana esot sirdslieta. Pārvaldes vadītājs kopā ar domubiedru grupu rakstījis projektu Latvijas zemūdens kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijas “Vētru muzejs” ierīkošana un apkārtnes labiekārtošana, ko atbalstījis Zemkopības ministrijas Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonds.

Projektā iztērēti gandrīz 40 tūkstoši eiro, no kuriem 10% ir pašvaldības līdzfinansējums. Telpu atjaunoja SIA AB Būvniecība, ekspozīcijas dizaina projektu izstrādāja un īstenoja Ģirts Boronovskis, kā arī SIA A-Z darbnīca un SIA Aspired, teritoriju labiekārtoja SIA Ventbetons-V. “Mūsu maizīte Jūrkalnē pamatā ir tikai tūrisms, un šī ekspozīcija tagad ir tā, kas tūrisma sezonu pie mums pagarina. Arī ziemā cilvēki brauc skatīties stāvkrastu un apmeklē šo telpu,” pastāsta G.Reķis.Ekspozīcija Vētru muzejs atvērta:
• ceturtdienās 14.00 – 18.00,
• piektdienās 11.00 – 17.00,
• sestdienās 11.00 – 17.00,
• svētdienās 11.00 – 15.00.No pielikuma 3K - Kas kultūrā Kurzemē?, kas tapis sadarbībā ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi