Aizvērt

Neiznieko laiku prastiem jokiem

2018. gada 7. martā, 00:00
Raksta autors: Ieva Vilmane, „Saldus Zeme”
Neiznieko laiku prastiem jokiem
Saldus tautas teātra izrādēs režisore Inese Legzdiņa pievērš uzmanību tiem, kurus ikdienā sabiedrība izliekas neredzam. Viņa nebaidās izzināt, ko domā narkomānu bērni un pašnāvnieki, ko jūt transvestīti un vecāku nesadzirdēti bērni.
Foto: Zane Lākute
„Neuzskatu, ka teātrim jāizklaidē ar lētiem jokiem un prastu valodu, tāpēc balagānam saku kategorisku nē!” savu vissvarīgāko principu atklāj Saldus Tautas teātra režisore Inese Legzdiņa.
Viņasprāt, profesionālu aktieru un amatieru vienīgā atšķirība ir atalgojumā. Pirmie to nopelna uz skatuves, bet otri – birojos, būvlaukumos, iestādēs un citviet. Visi aktieri pakļauti režisora izpratnei par teātra būtību, tāpēc gan starp amatierteātru, gan profesionālu teātru iestudējumiem ir ne vien izcili kultūras notikumi, bet arī lētu joku un prastas valodas pārsātinātas izrādes.

"Izvēlos tikai labu dramaturģiju. Ir gadījies izlasīt gandrīz 500 lugu, lai atrastu vienīgo, kas atbilst manai misijai likt cilvēkiem domāt par to, kas šobrīd notiek. Nevis nosodīt, bet – aizdomāties. Jo intelektuālāka vide, jo skatītājs prasīgāks. Daudzi saldenieki var aizbraukt uz profesionālu teātru izrādēm Liepājā un Rīgā, bet ko no teātra mākslas lai gūst cilvēks, kam nav tādu iespēju? Ja amatierteātris ir vienīgais kultūras nesējs pagastā, taču tas iestudē balagānu, par ko lai skatītājs aizdomājas? Viņš izrādes laikā smejas, taču ko patiešām vērtīgu ieguvis? Neko! Drīzāk šādas izrādes viņu gremdē vēl vairāk.

Režisoram jābūt atbildīgam arī pret saviem aktieriem. Viņi atvirza malā ģimenes dzīvi, lai pēc darba nāktu uz mēģinājumiem, kur radoši izpausties un gūt apliecinājumu savai aktiermeistarībai. Mana sirdsapziņa neļauj izniekot aktieru brīvo laiku, liekot spēlēt kaut ko nekulturālu! Manuprāt, katrai jaunai lomai jāliek aktierim izzināt sevi, iedziļināties citādākā dzīves uztverē un viedokļos. Teātrī aktierim un skatītājam jāsaņem atbildes uz jautājumiem – tāds ir teātra galvenais uzdevums," skaidro režisore. Viņas uzskatus un izpratni par teātri 25 gadus veidoja leģendārā skatuves mākslas pedagoģe un Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra režisore Lūcija Ņefedova, jo I.Legzdiņa 25 gadus bija aktrise Jelgavas teātrī. "Lūcija Ņefedova ir mans guru," atzīst režisore.

Desmit gados viņa Saldus tautas teātrī iestudējusi 14 lugas. Visas sarakstījuši latvieši, jo režisorei ir pārliecība, ka vietējo autoru popularizēšana arī ir Latvijas amatierteātru būtisks uzdevums. Kā gan citādi sabiedrībai uzzināt, ka latvieši prot meistarīgi vēstīt par mūsdienu dzīvi un problēmām?

Ik gadu Latvijas amatierteātru centrālais notikums ir iestudējumu skate Gada izrāde. Saldus tautas teātris vienmēr izvirzīts Kurzemes reģionālajai kārtai, trīs reizes bijis finālā starp 15 labākajiem valstī. Divas reizes profesionāli režisori, teātra zinātnieki un kritiķi saldeniekiem piešķīra labākās aktrises balvu. Žūrija neslēpa, ka amatieriem izvirza tikpat augstas prasības kā profesionāliem aktieriem.


Materiāls tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: