Aizvērt

Servīzes – gaumes un modes liecinieces

2018. gada 2. martā, 02:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Servīzes – gaumes un modes liecinieces
Valsts zemes bankas reprezentācijas servīze (20. gs. 20.–30. gadi). Saistībā ar tālaika muitas politiku ražotāji bija spiesti no ārvalstīm iepirkt baltus porcelāna traukus un izrotāt tos Latvijā – tā mākslinieki mudināti radīt latviskus dekorus.
Foto: Aivars Vētrājs
„Tā kā izstādē Kuldīgas vecajā rātsnamā ir tikai sešas vitrīnas, no lielā Rīgas porcelāna muzeja krājuma paņēmām "atslēgas" pusdienu servīzes,” saka galvenā krājuma glabātāja Iliana Veinberga.

Iliana Veinberga, Rīgas porcelāna muzeja darbiniece

Atvestie priekšmeti raksturo konkrētu laiku vai tendenci no porcelāna ražošanas pirmsākumiem Latvijā – 19. gadsimta beigām – līdz 20. gadsimta 90. gadiem. Izstādes tematika sasaucas gan ar marta vidū Kuldīgā gaidāmo restorānu nedēļu, gan porcelāna meistarklasēm, kas visu mēnesi notiek vecajā rātsnamā.

„Izvēlējāmies pusdienu servīzes, jo tā ir diezgan liela daudzveidīgu priekšmetu kopa, un ekspozīcijās to var atspoguļot ierobežoti. Formas un priekšmetu estētika ir tik bagātīga, un to neesam daudz rādījuši,” skaidro speciāliste.

Porcelāna vēsturē ir vēl neizzināti posmi. I.Veinberga min 90. gadus: „Pāreja no padomju rūpniecības uz tādu ražošanu, ko nosaka citi ekonomiskie likumi, bija haotiska. Ir milzīgs aizkulišu krājums – pilnīgi nezināms kolektīvajai kultūrapziņai. Otrs baltais plankums ir 19. gadsimta otrā puse. Visi zina Kuzņecova rūpnīcu un ar šiem traukiem mājās lepojas, bet ir ļoti grūti tos pētīt, jo nav saglabājušies arhīvi, nav aculiecinieku. Stāstu un leģendu ir vairāk nekā faktu.”


Izstāde Kuldīgas vecajā rātsnamā apskatāma līdz 20. martam.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi