Aizvērt

Atgādinājums par vajātajiem

2018. gada 23. martā, 02:00
Raksta autors: Mārīte Milzere
Atgādinājums par vajātajiem
Foto: Lāsma Reimane
Piektdien, klātesot rakstnieka Edvarta Virzas mazmeitai Annai Žīgurei un mazmazmeitai, izstādes kuratorei Diānai Jancei, Kuldīgā tika atklāta gleznotājas Vijas Spekkes gleznu cikla "Bēgļi – gūstekņi" izstāde.
MĀKSLINIECES ATGRIEŠANĀS

Daudziem šī varētu būt pirmā sastapšanās ar gleznotāju, kuras mūžs lielākoties pagājis svešumā – Itālijā. V.Spekke dzimusi Rīgā 1922. gadā, mākslā izglītojusies Romā, Oksfordā un Veronā, un 2016. gada nogalē mūžībā aizgājusi Veronā, apbedīta dzimtas kapu kalniņā Rīgas Meža kapos. Latvijas mākslas vidē viņa atkal kļuva zināma tikai 1993. gadā. Bet gleznu cikls Bēgļi – gūstekņi radies jau 1991. gadā, līdzdzīvojot Persijas līča kara gūstekņiem. Diemžēl nemieri pasaulē nav beigušies, un bēgļu realitāte kļuvusi arī par daļu no šodienas Eiropas dzīves. Tāpēc šī tēma uzrunā visu tautību, dažādu laiku, reliģiju un varu vajātos. Izstādē skan kurdu tautības sīriešu komponista Moutaza Ariana skaņdarbi Meklējot mieru un Migranti. Jau vairākus gadus viņš ir bēglis Turcijā, pelna iztiku kā ielu muzikants un sapņo savas kompozīcijas reiz atkal dzirdēt īstā koncertā.


NEPARASTAIS STĀSTS

D.Jancei, V.Spekkes radiniecei, zināms nostāsts, kas izstādi padara vēl personiskāku: „Mūsu dzimtā ir sens stāsts. Reiz kāds austrumu izcelsmes bēglis meklēja patvērumu zemē, kas tikai pēc vairākiem gadu desmitiem tika nosaukta vārdā – par Latviju. Visticamāk, viņš bija ar tumšu ādas krāsu, melniem matiem, musulmanis, bēglis vai gūsteknis no kara līdzgājējiem. Bēglis esot nācis no reiz varenās Osmaņu impērijas, no mūsdienu Turcijas. Visdrīzāk, viņš klejoja, nemācēdams ne vārda latviski... Un tieši šis austrumu izcelsmes cilvēks patvērumu atrada mājās Zemgalē, ko tagad pazīst kā Billītes (E.Virzas tēva mājas Salgales pagastā, ilgus gadus viņš ar ģimeni tur dzīvoja – aut.), un bija vecvectēvs vienam no latviskākajiem un lielākajiem dzejniekiem – Edvartam Virzam.”


Mēnesi izstāde būs skatāma Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma dienesta viesnīcas foajē Pilsētas laukumā 6.
Vēlamais apmeklējumu laiks: pirmdien – ceturtdien no 9.00 līdz 17.00.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: