Aizvērt

„Ilgi uz lauriem gulēt nevar”

2018. gada 9. maijā, 06:00
Raksta autors: Dina Poriņa
„Ilgi uz lauriem gulēt nevar”
Čelliste Marta Sudraba Latvijā neuzstājas bieži, jo deviņus gadus dzīvo un muzicē Vīnē. Bet šoreiz – Čella svētkos Kuldīgas kultūras centrā. Pie klavierēm Veneta Miķelsone.
Foto: Laila Liepiņa
10. Kārļa Davidova čellistu festivāls Kuldīgā izvērsts par čella svētkiem, tostarp ar izcilu mūziķu viesošanos. Svētdien kultūras centrā varēja dzirdēt "Vīnes filharmoniķu" dalībnieces Martas Sudrabas sniegumu.
Kloda Debisī un Dmitrija Šostakoviča sonāti viņa atskaņoja kopā ar koncertmeistari Venetu Miķelsoni, bet īpaši klausītājus uzrunāja Pētera Vaska skaņdarbs no Grāmatas čellam solo, kurā instrumentam pievienojās pašas mūziķes balss. Kā pēc tam sacīja Ventspils kamerorķestra čellists, kuldīdznieks Pēteris Ozoliņš, abām sonātēm arī pašam „nācies izgrauzties cauri” maģistra studijās. „Mums ir profesionālā slimība – nevar vienkārši ļauties mūzikai, visu laiku jāanalizē, kā tiek veidots skaņas tembrs vai citas nianses.” Tomēr viešņas interpretācija patīkami pārsteigusi.


„GRIBAS KATRU SVEICINĀT”

Latvijas Mūzikas akadēmijā M.Sudraba beigusi K.Davidova konkursa patroneses Ellionoras Testeļecas čella klasi, mācījusies Londonā pie bulgāru profesora Stefana Popova, tad Bāzelē (Šveicē) un Vīnē (Austrijā). 13 gadus spēlējusi kamerorķestrī Kremerata Baltica. Teju desmit gadus muzicē Vīnes filharmoniķos. Vīrs ir austriešu vijolnieks Sebastiāns Girtlers, bet dēls Kristaps Austers Vīnē apguvis skaņu režiju.

Kā darba grafikā viņa atradusi vietu Kuldīgas festivālam? „Pagājušogad piezvanīja Kārlis Auzāns (grupas Melo M čellists, savulaik Kuldīgas konkursa dalībnieks – aut.) un prasīja, ko darīšu nākamgad maija sākumā,” stāsta čelliste. „Teicu, ka nevarēšu, jo sāksim Bēthovena 9. simfoniju ar diriģentu Andri Nelsonu un Vīnes filharmoniķiem. Pagājušonedēļ vēl nospēlēju Pētera Vaska 2. čellokoncertu Klaipēdā un Viļņā. Beigās izdomāju: „Kuldīga tuvu. Kāpēc ne? Turklāt Rīgas kapos apciemošu māmiņu. Bet Kuldīgā dzīvo divas manas pusmāsas: Inga Ziņģe-Pupiņa un Aiga Vaitkus. Tāpēc atbraucu uz šo burvīgo, kopto pilsētu un jūtos kā otrajās mājās. Apmetos mazās Mālu ieliņas apartamentos, un te ir tāda mīļa sajūta, ka gribas katru sveicināt.”


BRĪVĪBA UN ATBILDĪBA

M.Sudraba koncertē kā brīvmāksliniece, un medaļai esot divas puses. „Nav tā, ka esmu dabūjusi pensijas darbu un varu neko citu nedarīt. Vienmēr jābūt formā. Tomēr palaimējies, ka varu spēlēt i orķestrī, i kamermūziku, dažreiz arī solo.” Darba augļus var izbaudīt pēc katra koncerta: „Tad ir milzīgs gandarījums, ka nav tikai atspēlētas notis, bet iegūta tāda garīga bagāža, kas manī paliek līdz nākamajai programmai. Ilgi uz lauriem gulēt nevar. Jādara atkal no sākuma.”


NEVAR MĀJĀS IELIKT KAKTĀ

Čella skanējums ir vistuvākais cilvēka balsij. Kā M.Sudraba uztver savu instrumentu, sauktu arī par čello: kā vīrieti vai sievieti? Mūziķe smejas: „Mstislavam Rostropovičam tā bija mīļotā sieviete... Man tas ir labs draugs. Viņā es ieguldu dvēseli, savu vēlēšanos muzicēt. Čells var būt tāds pats kā cilvēks: var neskanēt vai grabēt, var dziedāt, citu dienu tam nav garastāvokļa un spēka. Koks taču ir dzīvs!” Kā Marta iedrošinātu jaunos čellistus noticēt, ka ir vērts neatmest ar roku, lai reiz koncertētu pasaulē? „Mana bērnība bija skaista, arī tad, kad sāku spēlēt čellu. Bet 12–13 gados gan bija lielas mokas. Atceros: atšķīru notis, bet atnāk mājās mamma un saka: „Marta, stāv tā pati lappuse... Vai tu vingrinājies?” Domāju, ka uzspiest neko nevajag. Nevar tikai spēlēt astoņas stundas dienā. Tikpat daudz jālasa grāmatas, jāiet uz teātri, izstādēm, jātiekas ar cilvēkiem, lai būtu, ko mūzikā pateikt. Bērniem novēlu tikt pie laba pasniedzēja. Ja ielikti pamati un viņi redz, ka, pareizi darot, ir labs rezultāts, rodas vēlme darīt tālāk. Mana mamma, kas Rīgā mācīja bērnus mūzikas skolā, teica: „Nevar atnākt uz stundu, bet mājās ielikt čellu kaktā. Arī matemātikā jāvingrinās. Un ļoti, ļoti daudz atkarīgs no ģimenes.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi