Aizvērt

Gaismas pilī dzied simtgadei pāri

2018. gada 11. maijā, 00:00
Raksta autors: Dina Poriņa
Gaismas pilī dzied simtgadei pāri
Arī Kuldīgas kamerkora "Rāte" balsis Gaismas pilī skanēja dižkoncertā "Latvijas komponisti Latvijas simtgadei".
Foto: Dina Poriņa
„Esmu stāvā sajūsmā!” tā koriste Nelda Blūma saka par Kuldīgas kamerkora "Rāte" dalību nozīmīgajā koncertā "Latvijas komponisti Latvijas simtgadei", kas 4. maijā Rīgā notika Nacionālajā bibliotēkā (NB).
BAGĀTS PIENESUMS

Latvijas neatkarības atjaunošanas dienā ar lielkoncertu Gaismas pilī beidzās valsts akadēmiskā kora Latvija un diriģenta Māra Sirmā četru gadu radošā laboratorija. Pēc viņu ierosmes 82 komponisti uzrakstījuši dziesmas valsts simtgadei, atainojot piecas stihijas: uguni, ūdeni, zemi, debesis un mīlestību. „Tas darīts ar domu, ka daudzu koru repertuārā ienāks brīnišķīgas dziesmas – gan koncertos, gan konkursos dziedamas,” skaidrojis diriģents. „Zinot mūsu koru popularitāti, visticamāk, tās skanēs arī citur pasaulē. Knuts Skujenieks teicis, ka viņu vairāk interesē tas, kas notiks nevis valsts simtgadē, bet 101. vai 102. gadā. Tāpēc svarīgi veidot tādus projektus, kam būtu augļi ilgam laikam, nevis vienreizēju spožu pasākumu.”

Kopš 2015. gada koris Latvija visus jaundarbus izdziedājis piecos koncertos NB, tos izvērtējuši arī labāko koru diriģenti, veidojot atlasi noslēguma pasākumam. 4. maijā teju 20 autoru melodijas skanēja aptuveni 800 balsīs: to darīja trīs profesionālie kolektīvi (koris Latvija, Latvijas Radio koris un kamerkoris Ave sol) un 18 labākie amatierkori, kuri skaņdarbus varēja izvēlēties sev pa spēkam un patikšanai.


AR VĒSTĪJUMU SIRDIJ

4. maija koncertā bija iekļauta arī Ulda Marhileviča dziesma Mēs esam ar Guntara Rača vārdiem. Komponists atzīst: „Kormūziku esmu rakstījis ļoti maz – tikai zēniem. Šoreiz sadarbojos ar Edgaru Lindi, kurš palīdzēja salikt balsvedību. Iepriekš klausījos citu autoru dziesmas: vieniem tās ir melodiskākas, citi aizrāvušies ar moderniem eksperimentiem. Tomēr galvenais nav autora rokraksts, bet tas, lai aizkustina klausītāju sirdi. Man svarīgs arī teksts. Guntaram Račam izstāstīju savu sižeta līniju un dramaturģiju, ko Latvijai gribu simtgadē pateikt. Viņš uzrakstīja tieši to, ko jūtu: „Mēs esam tev līdzās un mūžīgi būsim,/ līdz paši par smiltīm un akmeņiem kļūsim.” Mūzikas autoram arī paticis, kā milzu kopkori Rīgā vadījusi Liepājas kora Laiks diriģente Ilze Balode – emocionālā kulminācija sasniegta tieši tā, kā viņš to vēlējies.


SMALKI UN SAVIĻŅOJOŠI

Rātes diriģents, rīdzinieks Andis Groza atzīst: kolektīvam tas bijis izaicinājums, jo repertuārs ir diezgan sarežģīts. „Tomēr esam sevi apliecinājuši kā vienu no labākajiem koriem Kurzemē. Piedalīties bija gods, bet gatavoties – laba skola. Ceru, ka dziesmas varēsim iekļaut repertuārā. Latviski, patriotiski jaundarbi korim – tas ir apsveicami.”

Ilggadējais dziedātājs Ilmārs Rutkovskis vērtē: „Laiku tas paņēma daudz, taču koncertam atlasīti labi izpildītāji, skanēja īpaši skaisti. Dziedāt bija viegli un patīkami, jūtot kopīgā ansambļa atbalstu.” N.Blūma ar vīru Reini Rātē dzied dažus gadus un saka: „Neko tādu vēl nebiju piedzīvojusi! Dziesmu svētki arī ir iespaidīgi, taču tur ir cits repertuārs un citas emocijas. Man patika, ka šīs dziesmas ir grūtas. Daudzas varbūt likās skumjas, bet tās ir tik ēteriskas, poētiskas un meditatīvas, izdziedātas profesionāli izsmalcināti. Mūzikas plūdums mani saviļņoja līdz asarām.” Arī Neldas un Reiņa vecākiem kā klausītājiem jaundarbi ļoti patikuši.


VIENS KONCERTS PĒC OTRA

Kopš pavasara Rātes darba grafiks ir gana saspringts. 25. martā Rīgā, Mazajā ģildē, kopā ar kori Sonore (diriģents A.Groza) nodziedāts koncerts represēto piemiņai. Skatē Ventspilī noturēta augstākā kategorija. Vēl koris gatavojas dalībai labdarības koncertā Zvanu sasaukšanās Vārmē. Jūlijā daudz notikumu: Dziesmu svētki, to laikā arī vokāli simfoniskais koncerts arēnā Rīga, vēl būs ikgadējā uzstāšanās Dzīrēs Kuldīgā, un Rāte atkal uzaicināta dziedāt Sakaslejas baznīcas dārza koncertā, svinot U.Marhileviča Pāvilostas festivāla Zaļais stars piekto gadskārtu.AKCIJA LATVIJAS KOMPONISTI LATVIJAS SIMTGADEI
  • Jaunas dziesmas uzrakstījuši 82 komponisti: ne tikai atzīti kormūzikas autori, kā Ēriks Ešenvalds, Pēteris Vasks, Rihards Dubra, Raimonds Tiguls, Arturs Maskats u.c., bet arī populārajā mūzikā pazīstamie Uldis Marhilevičs, Juris Kulakovs, Renārs Kaupers, Jānis Aišpurs, Reinis Sējāns, Arstarulsmirus u.c. Autoru vidū – arī kuldīdznieks Armands Aleksandravičus.
  • Koncertu var redzēt vietnē Straume.lmt.lv.
  • Jaundarbi tiks izdoti, notis būs koriem pieejamas.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: