Aizvērt

Ar raušiem, dziesmām un dūdu skaņām

2018. gada 28. maijā, 04:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Ar raušiem, dziesmām un dūdu skaņām
Alsungas slavenajam dūdeniekam Pēterim Šefleram viņa atdusas vietā Pantu kapos tika atklāta piemiņas plāksne.
Foto: Dzintars Leja
Ar gaismas objekta "Suitu sakta" atklāšanu pie pils torņa, koncertu Ziedulejas estrādē, sklandraušu degustēšanu, titula "Raušu rausis" piešķiršanu, pirmo Latvijas dūdenieku saietu un citām aktivitātēm pagājušajā nedēļas nogalē Alsungā notika gadskārtējais pavasara festivāls "Suitu lebediks".
Pils pagalms tika pieskandināts ar dūdenieku, Alsungas skolēnu deju kolektīvu, Jūrkalnes, Basu un Alsungas folkloras kopu dziesmām un dejām, amatnieki un mājražotāji piedāvāja savus labumus, bet bērni priecājās piepūšamajās atrakcijās.

Par šīgada Raušu rausi tika atzīts Astrīdas Perševicas ceptais. „Es cepu tikai pāris reizes gadā uz tirdziņiem, bet, kad cepu, tad tieši tādus, kā mamma man iemācīja. Ar svaigiem rīvētiem burkāniem, ne vārītiem un vecajā maizes krāsnī, kas mājās saglabājusies,” pastāstīja A.Perševica.

Uz pirmo Latvijas dūdenieku saietu bija sabraukuši ap 20 senā mūzikas instrumenta spēlētāju un darinātāju. Tika kopīgi muzicēts un pie pusdienu galda pārrunāts, kā katrs nonācis līdz šī instrumenta spēlei.

Kā stāsta ansambļa Suitu dūdenieki vadītājs Juris Lipsnis, dūdu spēle pagājušā gadsimta 30. gados lēnām Latvijā apsīkusi, bet visilgāk tā saglabājusies suitu novadā. Alsungā bijis slavens dūdenieks Pēteris Šeflers, kura atdusas vietā Pantu kapos šajā saietā tika atklāta piemiņas plāksne. „Pētot dūdu spēlēšanas vēsturi, esam uzzinājuši, ka Jūrkalnē dažos avotos minētais dūdenieks Krišs ir Jānis Ceinis, un esam noskaidrojuši, ka arī Gudeniekos bija dūdenieks Jānis Veckungs. Līdz ar šo vīru aiziešanu viņsaulē dūdu spēle apsīkusi arī suitos. 2013. gadā mēs Alsungā to atsākām, arī citviet Latvijā šur tur kāds spēlē, tādēļ radās ideja veidot pirmo saietu,” stāsta J.Lipsnis.

Pēc dižkoncerta Ziedulejā pie pils torņa tika atklāts gaismas objekts Suitu sakta, kas ir suitu divrindu saktas palielināta kopija no tērauda. To darinājis rotu meistars Roberts Mežainis ar drauga, kalēja Kārļa Sidara palīdzību.

Suitu lebedika ballē danči tika griezti gan dūdenieku, gan vairāku grupu pavadījumā. Vakar dūdenieku saieta dalībnieki muzicēja dievkalpojumā baznīcā, bet pēc tam Jūrkalnē ar piemiņas brīdi godināja dūdenieku J.Ceinu.


Galerijā - Jolantas Hercenbergas un Dzintara Lejas fotografijas.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: