Aizvērt

Gleznošana dabā – kā gamma pianistam

2018. gada 1. jūnijā, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Gleznošana dabā – kā gamma pianistam
Latvijas Mākslas akadēmijas studentes Madara Kvēpa, Marta Griģe un Justīne Plankāja gleznošanas plenēra pirmajā dienā Kuldīgā.
Foto: Lāsma Reimane
Kuldīgas ielās atkal strādā Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) glezniecības nodaļas 1.–3. kursa studenti, jo sācies tradicionālais vasaras plenērs. Šogad vadmotīvs – "Brokastis Kuldīgā".
Ikgadējo glezniecības rezidenci rīko LMA, pašvaldība un Mākslinieku rezidence. Nodaļas vadītāja Andra Eglīša vadībā strādā 16 jaunieši.

Pirmo nodarbību Mākslinieku rezidences dārzā Mālu ielā studentiem vadīja akadēmijas rektors, profesors Kristaps Zariņš. Viņa uzdotais – izmantot tikai trīs krāsas un gleznot kaut ko ļoti ikdienišķu: „Bet lai būtu interesanti. Ainavas gleznotas gadsimtiem, un gleznošana dabā ir kā gamma pianistam. Taču radošā doma jāīsteno tā, lai skatītājam ir pārsteigums un viņš ierauga to, ko nekad nav redzējis. Tas ir nevis acs un rokas, bet prāta treniņš. Talants un individuālā valoda vienam ir, otram jāmokās… Katrs kaut ko meklē un cīnās savās iekšējās sarunās. Viens darbs iznāk, otrs ne, bet tieši tajā varbūt atrodas kas svarīgs nākamajam darbam.”

Plenērā piedalīsies arī LMA profesori Ivars Heinrihsons un Aleksejs Naumovs, mākslas zinātnieks Kaspars Vanags.

Jaunajiem māksliniekiem divu nedēļu darbs sākās ar mākslas zinātnieka Raimonda Kalēja lekciju par plenēru vēsturi: „Šāda gleznošana sākās 19. gadsimta 40. gados tīri tehniskas novitātes dēļ – krāsas sāka ražot tūbiņās, un tās varēja paņemt līdzi. Mūsdienās plenērs izkāpis no tradicionālā formāta – tā var būt fotogrāfija, filmēšana, iedarbība uz vidi. Ja ir brīva vieta, to var papildināt ar savu zīmi. Var gleznot nevis ar eļļu, bet kaut vai ar upes mālu vietā, kur atrodies. Centos studentiem lauzt mediju rāmjus.”LMA studentu plenēra darbu izstāde tiks atklāta 9. jūnijā 16.00 Mākslinieku rezidences galerijā, Pils ielā 2.

LMA glezniecības bakalauru diplomdarbu izstāde – no 8. jūnija 16.00 Mākslas namā.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: