Aizvērt

Ir vēlme un prieks gleznot

2018. gada 29. jūnijā, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Ir vēlme un prieks gleznot
Foto: Lāsma Reimane
Visu pagājušo nedēļu desmit Tautas tēlotājas mākslas studijas "Kuldīgas palete" dalībnieki apguva eļļas glezniecības knifus, ko viņiem atklāja mākslinieks Andrejs Ameļkovičs.
„Šis ir Kuldīgas novada pašvaldības un kultūras centra atbalstīts projekts Gleznotprieks 2, kas ir turpinājums pagājušā gada plenērā iesāktajam – eļļas glezniecībai. Uzdevums ir strādāt pilsētvidē ar ainavu un apgaismojumu, mācīties, kā uzjaukt zaļo toni un kā ainavā veidojas gaisma un ēna. Ja lietus iztraucē, mēs atgriežamies plenēra mājvietā Piltenes ielā, kur ir liela telts,” atklāj studijas vadītāja Iveta Brence. A.Ameļkovičs saka: „Te cilvēki patiešām grib mācīties. Var just, ka visi cenšas uztvert uzreiz un to arī izpildīt.”


„SKOLOTĀJS – VIENKĀRŠI MILJONS!”

„Strādājam ļoti intensīvi, daži jau ir uz spēku izsīkuma robežas,” saka studijas dalībniece Antra Laizāne. „Skolotājs – vienkārši miljons un atradums! Viņš ar mums ir katru dienu – tā ir ļoti liela slodze, jo visi esam amatieri. Piemēram, esam mocījušies uzjaukt kādu krāsu niansi, viņš atnāk un parāda vienkārši un saprotami. Man jaunatklājums ir tas, ka drīkst
kaut kādus objektus pārvietot, pārbīdīt, kā māksliniekam tajā brīdī šķiet pareizi. Andrejs Ameļkovičs uzsvēra, ka jāglezno tas, kas patīk, jāizdomā stāsts, kāpēc tieši šo ainavu grib gleznot. Es tā līdz šim esmu centusies darīt.”

Paletes dalībniece Mārīte Dupate atzīst, ka šajā plenērā ieguvusi vairāk nekā citos: „Gleznoju tikai ar eļļu, bet līdz šim vairāk instinktīvi – kā es to jutu. Ļoti gribēju, lai man kāds šo manu izjūtu vai nu apstiprina, vai pasaka, kā vajag. Pasniedzējs prot paskaidrot visu tik precīzi!”

Rasa Rasmane: „Brīnišķīga iespēja. Te uzgleznoju savu otro un trešo eļļas gleznu. Vasaras ainava ir īpaša ar to, ka tajā ir daudz zaļās krāsas, ar ko es nedraudzējos. Tā ir ļoti grūta, tajā sarežģīti saskatīt nianses. Tā man ir ļoti laba pieredze, un mākslinieks mums palīdz uzjaukt vajadzīgo toni un saskatīt, ka viss nav vienāds, lai neiznāk blāķis.”


VISS IR NOPIETNI

A.Ameļkovičam pagājušajā gadā Kuldīgas novada muzejā bija personālizstāde, tad arī viņš ticis uzrunāts. „Meitenes man piezvanīja, un es sapratu, ka tas ir nopietni, ka būs jābrauc uz Kuldīgu. Viss, kas saistīts ar mākslu, ir nopietni,” viņš saka un atklāj, ka būt par skolotāju ir viņa darbs. „Esmu pasniedzējs Mākslas akadēmijā, bet esmu mācījis dažādus cilvēkus. Man ir bijis liels plenērs, bet tikai pāris dienas. Tagad ir intensīvāk – piecas.”

Kā ir mācīt akadēmijas studentiem un kā pašdarbniekiem? A.Ameļkovičs uzsver, ka uzreiz var just nopietno plenēra dalībnieku attieksmi un lielo vēlmi mācīties. „Akadēmijas studenti bieži vien pirmajā kursā vēl nezina, ko viņi grib, daudziem visu nākas mācīt no nulles, jo līmenis zīmēšanā un gleznošanā ir ļoti krities. No Rozentāla skolas vēl aizvien nāk labi sagatavoti audzēkņi, bet no citām skolām – dažādi. Akadēmijas sagatavošanas kursi ir vislabākā vieta, kur apgūt pamatus, lai iestātos akadēmijā,” saka mākslinieks un piebilst, ka arī pats visu laiku mācās.

Vai māksliniekam izdevies aiziet uz Ventu pamakšķerēt, jo A.Ameļkovičs zināms kā kaislīgs makšķernieks. „Nē, lai gan skatos, ka tur vīri sēž, un pat zinu, ka šobrīd diezgan labi ķeras vimbas. Man ir līdzi zvejas rīki, bet tos nemaz neņemu ārā, jo nodarbības paņem daudz laika un spēka. Gan jau paspēšu. Manu zivi neviens nenoķers. Kuldīga ir viena no skaistākajām vietām Latvijā. Tie, kuri dzīvo te, ir ļoti laimīgi cilvēki. Viss ir forši, parādās jaunas, interesantas vietas, cilvēki kaut ko dara. Izņemot satiksmes organizāciju – no tām vienvirziena ielām var traks palikt!”
Komentāri
Daiga
2018. gada 29. jūnijā, 12:15
Patiesi iedvesmo'jošs un darbīgs plenērs! Mums ļoti paveicās ar mākslinieku Andreju un viņa padomiem! Un ļoti liels paldies mūsu Paletes vadītājai Ivetai Brencei! Bez viņas ieguldītā darba nekas tāds nevarētu notikt!
Pievieno jaunu komentāru: