Aizvērt

Manteļskurstenis sāk jaunu dzīvi

2018. gada 2. jūlijā, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Manteļskurstenis sāk jaunu dzīvi
Foto: Aivars Vētrājs
Kuldīgas vecajā rātsnamā atklāta keramiķes jeb, kā viņa sevi dēvē, mālotājas Madaras Bartkevičas un koka pavēlnieka jeb kokamatnieka Rinalda Dundura izstāde "paSAULES dvēsele", kā arī Solvitas Lapiņas dārza rožu ekspozīcija.
Neliela ekpozīcija ierīkota arī atjaunotajā manteļskurstenī. „To iecerējām, lai ārzemnieki saprastu, kas tas tāds ir. Ienākot tukšā telpā, jau nekas nav saprotams,” saka Kuldīgas aktīvās atpūtas centra vadītāja Jana Bergmane. Pasākumu ar kokles skaņām kuplināja mūziķis Dzintars Lipors no Rīgas, bet otrajā stāvā notika vasaras ziedu ziepju darbnīca, ko vadīja Kristīne Šimpermane.


BŪS ARĪ DŪMU SMARŽA

Kā skaidro J.Bergmane, manteļskursteni iekārtojuši Envija un Juris Indāni. Juris kādreiz bijis Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktors, Jūrkalnē Indāniem pieder brīvdienu māja. „Jau pēc vecā rātsnama atklāšanas Juris nāca pie mums ar savām idejām. Viņš arī uzdāvināja trijkāji, kas atrasts manteļskurstenī Skrundas ceļa malā. Visi priekšmeti, kas atrodas šajā telpā, ir viņu pašu – mums tie atvēlēti uz vasaru. Līdzīgu ekspozīciju bijām ievietojuši ziemā pirms pāris gadiem. Indāni ļoti pārdomājuši, lai manteļskurstenis izskatītos tāds kā senāk. Juris ir vēstures speciālists, Envijas ziņā ir detaļas, kas atbilst iecerētajām sajūtām. Katrs sīkums pārdomāts tāpat kā viņu mājās. Mums ir doma pievienot vēl vienas sajūtas – dūmu smaržu.”


IZMĪĻOTS UN APGLAUDĪTS

Saules cepļa saimniece, keramiķe M.Bartkeviča no Engures novada atklāj, ka no tradicionālās tehnoloģijas atteikusies, kad sapratusi, cik kaitīgas cilvēkam ir glazūru sastāvdaļas. Tāpēc nolēmusi pati sev taisīt traukus, kas nebūtu kaitīgi: „Pasaucu savu opīti, kuram bija 84 gadi, un teicu: „Uzceļam cepli!” Sāku gatavot skaistus, praktiskus traukus. Cilvēki prasīja: „Kur dabūji?” Pati uztaisīju! Tā tas aizgāja.

Keramikai biju atmetusi ar roku, jo Mākslas akadēmijā ķīmijas stundā stāstīja, kādas indes ir glazūrās. Kad pasniedzējai prasīju, vai bez tā nevar, viņa atbildēja, ka tā strādājot tikai aborigēni. Nu labi – strādāšu kā aborigēns. Es izmantoju tikai koka un sudraba karotes, lai darbu nogludinātu un aiztaisītu poras. Visi darbi izmīļoti līdz pēdējam. Altāris, kā dēļ es krītu un ģībstu, ir Latvijas daba. Manā keramikā ir pļavu zāles.”

Savukārt mālpilnieka R.Dundura darbos meistara roku, šķiet, gandrīz neredz – tik dabisks un neskarts viņa mēbelēs izskatās koks, bet pats mākslinieks atzīst, ka tā ir šķietamība: „Te ielikts ļoti daudz darba – koks daudz apglaudīts. Bet atstāt koka izskatu pēc iespējas tuvāku dabiskajam ir mans mērķis. Koks apstrādāts ar vasku – vairākas reizes silts ieslīpēts iekšā, un tā darinājumi ieguvuši vēja un saules balināta koka toni.”


Kuldīgas vecajā rātsnamā izstāde paSAULES dvēsele apskatāma līdz 28. jūlijam. Pilsētas svētkos 21. jūlijā keramiķe Madara Bartkeviča vadīs meistarklasi.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi