Aizvērt

Izraēlas vēstniece atved izstādi

2018. gada 2. jūlijā, 02:00
Raksta autors: Maija Jankovska
Izraēlas vēstniece atved izstādi
Izraēlas vēstniece Lirona Bar Sade gandarīta, ka viņas valsts bērnu grāmatu ilustrāciju izstāde Kuldīgā iekārtota bijušajā ebreju lūgšanu namā, kur pirms kara koncentrējusies vietējās kopienas dzīve. Tā šeit savā veidā tiek turpināta ebreju tautas klātbūtne.
Foto: Lāsma Reimane
Līdz jūlija beigām izstāde Kuldīgas Mākslas namā ļauj ieskatīties tajā pasaules ainā, ko caur ilustrācijām atklāj Izraēlas bērnu literatūra.
MAINĀS ATTĒLI UN SABIEDRĪBA

Izstādi Es piederu šeit: Izraēlas vietas un ainas bērnu grāmatu ilustrācijās no 1948. līdz 2014. gadam Kuldīgā atklāja Izraēlas vēstniece Lirona Bar Sade – iniciatore tam, lai šo darbu skati sagatavotu Latvijas publikai. Bērnu grāmatu zīmējumi, kas papildināti ar nelieliem tulkotiem tekstiem, ļauj redzēt ne tikai ilustrāciju attīstību kopš Izraēlas dibināšanas 1948. gadā, bet arī valsts vēsturi, pārmaiņas sabiedrībā, dzīvesveidā, cilvēku uzskatos un attieksmē, piemēram, pret minoritātēm, sievietēm, meitenēm.


CEĻŠ LĪDZ KULDĪGAI

Izstāde tapusi 2014. gadā, svinot Izraēlas 68. gadadienu, pēc tam rādīta citur. Lai gan naudu vajadzējis atrast pašiem, vēstniece nolēmusi, ka izstāde uz Latviju jāatved, jo tā ļauj Izraēlas kultūru parādīt ar pozitīvismu, krāsainību, draudzīgumu, kāds rodams bērnu grāmatās. Vispirms Nacionālajā bibliotēkā izstāde atklāta bibliotekāru konferences laikā, un interese bijusi
tik liela, ka daudzi vēlējušies to redzēt pie sevis. Vairāk nekā gadu tā ceļo pa Latviju un nonākusi arī Kuldīgā.

Vai šīs ilustrācijas vēstniecei pašai asociējas ar bērnību? Viņa atzīst: tā kā uzaugusi angliski runājošā ģimenē, bērnu grāmatas bijušas angļu valodā, un ar Izraēlas kultūru viņa saskārusies tikai skolā. Tomēr vairums šo darbu esot pazīstams no savu bērnu laika.

Izstādes kuratore Liora Grosmane piecu gadu vecumā uz Izraēlu emigrējusi no Lietuvas un pati ilustrējusi vairāk nekā 150 bērnu un jauniešu grāmatu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: