Aizvērt

Mašīntalkā katru gadu plašāk

2018. gada 8. septembrī, 21:57
Raksta autors: Lāsma Reimane
Mašīntalkā katru gadu plašāk
Foto: Lāsma Reimane
„Sākām ļoti klusu, bet katru gadu pasākums izskan aizvien plašāk,” priecājas kultūras tūrisma organizatore Alise Volanska, kura Padurē pie muižas klēts organizē Jautro mašīntalku.
Tur var redzēt īstu kuļmašīnu, notiek gadatirgus, izstādes, radošās darbnīcas un koncerti. „Kuļmašīna tiek darbināta trešo gadu. Vienmēr ciemos ir tuvākie pašdarbnieki, šoreiz arī teātris no Šķēdes. Darbnīcu ir vairāk nekā citus gadus. Tirgotāji ierodas gan no mūspuses, gan Liepājas un Sabiles. Gribētos cerēt, ka apmeklētāju mašīnas drīz stāvēs līdz pat Ventspils šosejai.”


LIELS NOTIKUMS

A.Volanska stāstīja, ka lauku mājās mašīntalka bijusi liels notikums, kam ļaudis gatavojās: „Tur varēja kārtīgi nostrādāties, un saimniece trīs reizes dienā deva ēst. Katrs centās pacienāt savus talciniekus, parādīt, cik saimnieks bagāts un dāsns – pat tad, ja tā nebija. Tie talcinieki, kuri dzīvoja tuvāk, gāja mājās pārģērbties, bet, kuri tālāk, goda drēbes ņēma līdzi, dancoja līdz pat rītam un otrā dienā devās uz nākamo māju. Tā pagāja pāris nedēļu, līdz pagastā viss nokults.”


IR, KO DARĪT

Kuldīgas Tautas lietišķās mākslas studijas Varavīksne un Padures audēju pulciņa Andava vadītāja Daiga Jansone pasākumā auda jostu. „Mašīntalka izdevusies, jo to apmeklē cilvēki n malu malām. Mēs, Padures pulciņš, rādām savus darbus. Pašlaik tajā darbojas astoņas audējas. Uz Dziesmu svētkiem aust bija ļoti populāri, jo daudzi gribēja tikt pie sava tautas tērpa. Domāju, ka gribēšana neapsīks.”

Kuldīdzniece Ilze Dziesma mācīja no doņiem pīt grabulīšus: „Tas nav grūti. Doņi jāsagriež līdz Jāņiem, tad tos izžāvē un, kad grib pīt, no jauna iemērc ūdenī. Ar pīšanu nodarbojos sen – tas ir mans vaļasprieks. Šie svētki man ļoti patīk, un braucu jau ceturto gadu. Labi, ka cilvēki grib arī ko jaunu iemācīties, ne tikai svinēt.”


ATSAUC ATMIŅĀ BĒRNĪBU

Kopā ar vecākiem atbraukusi kuldīdzniece Viktorija Vēreniece, kura saka – te katrs var atrast, ko darīt: „Darbnīcas ir interesantas, un svētki ir jauki.” Skaista diena, daudz cilvēku, viss labi noformēts – tā saka apmeklētājas Mārīte Reiha un Zinta Jukāma. Viņas cenšas redzēt dažādus novada pasākumus, jo katrā esot kas labs. M.Reiha saka: „Par pasākumu izlasīju Kurzemniekā. Mašīntalku dzīvē esmu redzējusi, tikai toreiz vēl biju maza. Esmu arī sējusi rudzu kūlīšus – atceros, ka skolā tā bija jānopelna brīvpusdienas. Man patīk arī tautas mūzika, un šodien laiks brīnišķīgs, tāpēc esmu šeit.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: