Aizvērt

Glezno ar gludekli

2018. gada 14. septembrī, 00:00
Raksta autors: Anna Bivbāne
Glezno ar gludekli
Enkaustika ir gleznošana ar vaska krītiņiem un speciālu gludekli.
Foto: Ingas Ezerietes arhīvs
„Radošajās darbnīcās veidojam ko tādu, kas ikdienā nav redzēts,” saka Skrundas mākslas studijas vadītāja Dace Kudore. Nīkrāces atpūtas centrā tika apgūta gleznošana ar vaska krītiņiem un gludekli jeb enkaustika.
Pirms tam pagastā izstāde ar studijas audzēkņu darbiem šajā tehnikā raisīja interesi, tāpēc kultūras organizatore Inga Ezeriete uzaicināja Daci ciemos, lai vietējiem ierādītu šo mākslas veidu. „Visi interesenti nevar atbraukt uz mākslas studiju Skrundā, lai tur darbotos, tāpēc braucu pie viņiem,” stāsta D.Kudore. „Pagājušogad Nīkrācē darinājām lelles. Šoreiz iedzīvotāji Ingai bija jautājuši, kā taisa darbus, kas redzami izstādē.”

Dace skaidro, ka gleznošanai ar vaska krītiņiem vajag speciālu gludekli. „Var mēģināt ar lielo, bet tam jābūt tādam, lai vaska krītiņi nesaiet iekšā caurumos. Ir speciāli enkaustikas krītiņi, bet var izmantot parastos vaska. Vajadzīgs krītkartons, bet visu var pielāgot. Mēs izmantojam kalendāru ar biezajām, glancētajām lapām. To sagriež mazā formātā, lai vieglāk strādāt ar gludeklīti. Uz tā kausē vaska krītiņus, veidojot zīmējumus. Sākumā var veidot abstraktus darbus, lai saprastu, ko var izdarīt. Varbūt kāds mēģinās kaut ko izgatavot mājās, varbūt parādīs mazbērniem, jo šī ir jauna prasme.”

Dalībniecei Baibai Jansonei interese par šo mākslas stilu radusies jau iepriekš, tāpēc viņa pieteicās nodarbībai. „Iemācījos, ka nav jābūt lielam māksliniekam, lai izveidotu mākslas darbu. Mājās to visu mēģināšu, tikai jāiegādājas tāds gludeklītis. Žēl, ka nav saglabājušies padomju laika gludekļi.” Baibai process šķiet vienkāršs. „Šādi var radoši pastrādāt, tuvākajiem izveidot dāvanas uz svētkiem. Gribētos, lai būtu lielāka cilvēku atsaucība, jo te var iemācīties daudz interesanta.”

Arī I.Ezeriete guvusi pozitīvas emocijas: „Process bija relaksējošs, jo fonā skanēja mūzika, spēlējāmies ar krāsām, uzzinājām, kā krītiņus uz gludekļa kausēt pareizi. Tagad ir āķis lūpā – puse dalībnieču grib pirkt gludekļus un darbus taisīt mājās!”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi