Aizvērt

50 Latvijas ainavu dārgumi

2018. gada 8. oktobrī, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
50 Latvijas ainavu dārgumi
Mākslas nama 3. stāvā līdz 13. oktobrim iespējams aplūkot izstādi, kurā apkopoti 10 Kurzemes ainavu dārgumi.
Foto: Lāsma Reimane
Kuras ir Kurzemes skaistākās ainavas pēc iedzīvotāju un ekspertu domām, to līdz 13. oktobrim var redzēt izstādē Kuldīgas Mākslas namā. Dārgumu desmitniekā – arī Kuldīgas vecpilsēta ar Ventas rumbu.
Ideja valsts simtgadei izveidot elektronisku Latvijas ainavu dārgumu krātuvi nākusi no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), bet iesaistījušies plānošanas reģioni, Kultūras ministrija un Latvijas Nacionālā bibliotēka.


BALSOJA IEDZĪVOTĀJI UN EKSPERTI

Kā soli pa solim ideja īstenota, stāsta VARAM telpiskās plānošanas departamenta speciāliste Dace Granta. „Sagaidot valsts simtgadi, bija vēlme noskaidrot, kuras tad ir mūsu skaistākās ainavas – vietas ar īpašu stāstu par Latvijas vakardienu, šodienu un rītdienu. Saņemts ap 1000 pieteikumu – fotogrāfijas ar dabas un cilvēku veidotām ainavām, kam pievienoti stāsti. Balsošanai atlasīti 243. Sabiedrība atdevusi 45 300 balsu, kam pievienojās ekspertu vērtējums. Izraudzīti 50 dārgumi, kuros ir arī, piemēram, Daugavas ainava ar Pļaviņu hidroelektrostacijas aizsprostu. Šis krājums ir īpaša sadaļa Latvijas kultūras kanonā.”


KATRAM SAVS

Kurzemes plānošanas reģiona telpiskās attīstības plānotāja Indra Murziņa skaidro, ka no iedzīvotājiem, pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām saņemti 175 pieteikumi, visvairāk par jūras piekrasti. „Skaidrs, ka katram ir sava izjūta, kas ir Kurzemes dārgums. Tika iesūtītas arī cilvēku radītas ainavas, pilsētas un ciemi, pilis, muižas, lauku sētas u.tml. Citu vērtība ir tieši stāstā, piemēram, Rozentāla akmens Saldus pusē, kur mākslinieks gleznojis, vai Mīlestības ozols Remtes parkā. Bija arī sajūtu un mirkļu ainavas: Kolkas kaijas, siena laiks, vētra Pāvilostā. Iedzīvotāju un ekspertu vērtējums bieži izrādījās krasi atšķirīgs.”


DĀVANA SIMTGADEI

Iecere vainagojusies arī ar izstādēm katrā vēsturiskajā novadā, bet noslēguma izstāde ar visas Latvijas dārgumiem 26. oktobrī būs Nacionālajā bibliotēkā, pēc tam ceļos pa valsti. Internetā objekti apskatāmi vietnē www.ainavudargumi.lv.

Kuldīgas Mākslas namā notika Latvijas simtgades Reģionu diena un diskusija Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt, kurā skanēja stāsti par Kurzemes ainavām laiku lokos un to, kas tiek darīts šodien, lai tās saglabātu nākamajām paaudzēm. Viesi noklausījās pašvaldības pieredzi ainavu saglabāšanā un plānošanā, bet par dažādo uztveri runāja ģeogrāfijas zinātņu doktore Anita Zariņa.KURZEMĒ TIE IR DESMIT
  • Kuldīgas vecpilsēta ar Ventas rumbu, seno tiltu un Alekšupīti
  • Jūrkalnes stāvkrasts
  • Kolkasrags
  • Liepājas ostas promenāde
  • Ziemeļu mols un forti Liepājas Karostā
  • Popes muiža un apkārtne
  • Papes Ķoņu ciems un Kurzemes senie zvejniekciemi
  • Abavas ieleja no Sabiles vīna kalna
  • Talsu vecpilsēta
  • Usmas ezers
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi