Aizvērt

Runā katrs savā mēlē

2018. gada 10. oktobrī, 08:00
Raksta autors: Jolanta Hercenberga
Runā katrs savā mēlē
Alsungā konferencē "Kurzemes izlokšņu daudzveidība" Rucavas tradicionālās kultūras centra vadītāja Sandra Aigare stāsta par savā pusē lietotās Sventājas izloksnes savdabību.
Foto: Juris Lipsnis
„Katra kopiena daudz darījusi, lai savu izloksni saglabātu,” tā pēc konferences "Kurzemes izlokšņu daudzveidība" pirmdien Alsungas kultūras namā sacīja etniskās kultūras centra "Suiti" vadītāja Dace Martinova.
Ap 60 dalībnieku no Alsungas, Ventspils, Dundagas, Rucavas un Rīgas dalījās pieredzē par lībiešu valodu, Ventspils pusē lietoto tāmnieku dialektu un suitu izloksni, Dundagas jeb dundžiņu un Rucavā lietoto Sventājas izloksni. Konferenci rīkoja Suiti ar Alsungas novada domes un Kultūras ministrijas atbalstu.

Centra vadītāja D.Martinova pastāstīja, ka iecere pievērst uzmanību vietējās izloksnes lietošanai un īpatnībām bijusi jau sen. Tā kā suiti vienmēr svin UNESCO nedēļu, šogad tajā satiekas kopienas, kurām ir sava izloksne, lai saprastu, kas kopīgs, kas atšķirīgs. „Šī bija iespēja paskatīties, cik bagāti un krāsaini esam savā latviešu valodā,” saka D.Martinova. „Citiem ir vārdnīcas, publikācijas, kurās valodas īpatnības atklājas, bet drauds ir tāds, ka ikvienā izloksnē runā ļoti maz cilvēku. Jaunākā paaudze to vairs nelieto vispār vai izmanto tikai dažus tai raksturīgus vārdus vai frāzes. Tādēļ nevar teikt, ka izloksne ir dzīva. Suitu izloksne galvenokārt tiek lietota folklorā, bet ikdienā tikai iestarpināti. Vairāk tā dzirdama starp vecākās paaudzes cilvēkiem.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi