Aizvērt

Iedziedātas Sibīrijas dziesmas

2018. gada 26. novembrī, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Iedziedātas Sibīrijas dziesmas
Sibīrijas dziesmu diska koncertā – "Suitu vīri", centrā idejas autore, Kazdangas muzeja vadītāja Ilze Holštroma, Alsungas novada domes priekšsēde Daiga Kalniņa, pa kreisi kazdandznieks Jānis Ķivelītis, kurš iedevis no izsūtījuma atvesto dziesmu kladi, pa labi Alsungas "Suitu sievu" vadītāja Ilga Leimane.
Foto: No Montas Ozoliņas arhīva
13. novembrī Kazdangā, bet 14. novembrī Alsungā svinīgi ieskandināti kompaktdiska "Ne labprāt es tālu gāju" iznākšana. Tajā apkopotas 16 izsūtījumā Sibīrijā dziedātās dziesmas, ko no Krievijas pārvedis kazdandznieks Jānis Ķivelītis.
„Esmu gandarīta, ka tieši Latvijas simtgadē izdevusies tik skaista dāvana represētajiem,” saka idejas autore, kādreiz alsundzniece, tagad Kazdangas muzeja vadītāja Ilze Holštroma.

Diska izdošanai viņa rakstīja projektu, bet dziesmas iedziedāja etnogrāfiskais ansamblis Suitu sievas, folkloras kopa Suitu vīri un solisti: Liene Lēruma, Aleta Lipsne un Valentīns Zarupskis.


SĀKUMS – KLADE AR VĀRDIEM

I.Holštroma atceras: „Iecere radās jau 2015. gadā. Kazdangas muzejā martā rīkojam represēto atceres pasākumus, un Jānis Ķivelītis parādīja kladi ar Sibīrijā dziedātajām dziesmām. Man tā šķita unikāla, un uzreiz radās doma izdot kompaktdisku. 2016. gadā nolēmu rakstīt projektu Valsts kultūrkapitāla fondam, bet bija jāzina, kurš tās izpildīs. Turklāt kladē bija tikai vārdi. Dažām dziesmām bija pierakstīts, kādā melodijā tās dziedamas. Tā kā pati nāku no Alsungas puses, braucu pie Ilgas Leimanes. Viņa ar Lidiju Jansoni vārdiem piemeklēja melodijas, kādās šīs dziesmas varētu būt dziedātas. Pirmoreiz Suitu sievu izpildījumā tās skanēja 2016. gadā represēto pasākumā Kazdangas muzejā.

Projekts pirmajā gadā netika atbalstīts, bet 2017. gadā tas pats fonds piešķīra naudu ierakstam, un studija Lauska brauca uz Alsungu. Nākamajā gadā ieguvām atbalstu diska izdošanai.”

Ja ir liela vēlme to iegūt, var jautāt I.Holštromai, bet disks ir uzdāvināts Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Alsungas vidusskolai, bibliotēkai un muzejam.


„TAS BIJA JĀIZDARA!”

Suitu sievu vadītāja I.Leimane: „Ir liels gandarījums. Nevienam no vīriem vai sievām nebija iebildumu – visi saprata, ka tas vajadzīgs, un tas ārkārtīgi stiprina. Neizdziedāto tekstu vēl palika daudz. Tiekoties ar represētajiem Kazdangā, sapratu, ka ceļš, ko esam gājuši, ir pareizs. Mēs vēl varam darīt lielas lietas, ja tikai būs duka.

Mana daļa bija atrast vārdiem melodijas. Par laimi, esmu tādā vecumā, ka visas šīs dziesmas zinu. Pēc teksta ritma jau varēja saprast, kāda melodija liekama klāt. Viss pie manis atnāca īstajā reizē. Piemēram, dziesmai Kad ceļiniekam prasu melodiju nevarēju īsti saprast. Pavisam negaidīti feisbukā atradu šo dziesmu ar visām notīm. To bija ielicis Mineapoles ansamblis Teiksma, ar ko ne reizi vien esmu tikusies. Vadītājas Elgas Pones mamma šo dziesmu aizvedusi uz Ameriku un teikusi: viņa būtu priecīga, ja tā atgrieztos Latvijā.”
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: