Aizvērt

Māksla augošā intensitātē

2019. gada 9. janvārī, 04:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Māksla augošā intensitātē
Kuldīgas izstāžu kurators Uldis Pētersons Kurzemes mākslas un dzejas dienu atklāšanā pērn septembrī.
Foto: Lāsma Reimane
„Iepriekšējais gads bija labs un interesants, lai gan smags. Viss notiek pieaugošā intensitātē. Pasākumu bijis daudz, visi pilnasinīgi, bet komandā esam tikai daži cilvēki,” tā par Kuldīgas Mākslas nama un Mākslinieku rezidences izstādēm saka kurators Uldis Pētersons, piebilstot, ka par spīti ierobežotajam finansējumam viss izdevies.
Iedzīvotājiem dotas daudzveidīgas iespējas redzēt mākslu. Kā spilgtākos notikumus U.Pētersons min izstādi 12 sievietes, Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) diplomdarbu, arī Kurzemes Mākslas dienu un Kuldīgas muzeja krājuma izstādi. „Akadēmijas glezniecības plenēra darbi, manuprāt, bija interesantāki, jo pirmoreiz noformulējām tematu.”

Milzīgs paldies esot jāsaka pašvaldībai, ka izstādes ir bez maksas, jo citur pieredze ir atšķirīga. Tas ir diskutējams jautājums, jo, piemēram, Cēsu izstāžu zāle ir par maksu, bet no tā nekas nemainoties – visi, kuri vēlas apskatīt, iet tāpat.

„Saskārāmies ar ko nebijušu – Mākslas dienu izstādē kāda apmeklētāja vienu darbu sabojāja. Tas liek mācīties un domāt, vai uzraksti Ar rokām neaiztikt! to novērstu.”


GRIBAS VAIRĀK VIETĒJO

„Apmeklētāju skaits ir diezgan nemainīgs, un tas norāda uz zināmu stabilitāti. Tomēr gribētos, lai uz izstādēm nāktu vairāk vietējo cilvēku. Šis gads raisīja pārdomas – joprojām ir izjūta, ka vietējā sabiedrība tai piedāvāto īsti nenovērtē. Bet paldies tiem, kuri mūs pašvaldībā ieteica kategorijai Kultūrvieta. Rēzeknē redzēju, kā kultūras centrs Gors mainījis iedzīvotāju pašapziņu. Kuldīgā tādas koncertzāles vai tik vērienīgas mākslas vietas nav. Nākamgad rīkosim vides dizaina katedras plenēru, kam par mākslas darbu vietu kļūs pilsētvide. Problēma tāda, ka Mākslas namu nav viegli atrast, ja vien kāds nebrauc speciāli. Vasarā cilvēku ļoti daudz, un katra vieta, ko var apmeklēt, pilsētai ir pievienotā vērtība. Vislielākais jautājums man ir par skolām. Tas ir akmentiņš pedagogu lauciņā, jo viņi neizmanto to, kas pievests klāt. Nav lielas intereses, tostarp no mākslas skolas ne. Uz Mākslas dienu meistarklasēm cilvēki brauca, piemēram, no Saldus, bet piedalījās maz vietējo skolēnu. Tā galvenokārt ir skolotāju atbildība. Es gribētu ciešāku atgriezenisko saiti no vietējiem, jo, iespējams, nezinu, ko viņi ļoti gribētu redzēt. No otras puses, pēdējos trīs gados Mākslas namā izstāžu piedāvājums bijis daudzveidīgs – sākot ar klasisko, ļoti saprotamo mākslu un beidzot ar laikmetīgo.”


KAS GAIDĀMS

„Šo gadu sāksim ar Mākslas akadēmijas tekstila un keramikas nodaļas labāko studentu un pasniedzēju darbiem. Vēlamies kuldīdzniekiem parādīt, ko tur dara. Tas saistīts ar ieceri par akadēmijas filiāli Kuldīgā. Pavasarī būs gleznotāja Valda Līcīša jubilejas izstāde, un šis tas interesants ar viņu iecerēts Muzeju naktij. Aprīlī galerijā būs zīmējumu izstāde, bet Mākslas namā – zīmēšanas katedras darbi. Protams, būs tradicionālās Kuldīgas mākslas skolas un LMA diplomdarbu izstādes. Gleznotājiem varētu nākt klāt vēl cita katedra.

Vasarā būs rotu māksla. Rezidencē jūlijā – Leipcigas jauno mākslinieku darbi. Arī mākslas vēstures vasaras skola veidos izstādi. Būs Starptautiskās vasaras fotoskolas izstāde. Pils ielā – mākslinieka Leonarda Laganovska darbi – viņš ir viens no spilgtākajiem konceptuālistiem. Rudenī būs igauņu mākslinieks Andruss Jonass, viens no nepieradinātās mākslas akadēmijas Non grata dibinātājiem Pērnavā, būs Kristapa Zariņa un Indriķa Ģelža darbi. Notiks vairāki plenēri, piemēram, modes katedrai, un citi pasākumi, konferences, atvērtās lekcijas,” tā par iecerēto stāsta U.Pētersons. Programmā iespējamas izmaiņas.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Tas, ka bankas pārtrauc ierasto kodu karšu izmantošanu, man
liekas normāli
sagādā problēmas
patīk, jo jau sen lietoju Smart-ID
patīk, jo lietoju kodu kalkulatoru
vienalga, jo banku pakalpojumus internetā neizmantoju
Kurzemnieks Horoskopi