Aizvērt

Vizuālās rotaļas kods

2019. gada 8. februārī, 00:00
Raksta autors: Linda Kilevica, “Kurzemes Vārds”
Vizuālās rotaļas kods
“Ar savu attieksmi tajās šausmu ainiņās esmu iekodējis arī humoru, tā savdabīgo pusi,” saka Raids Kalniņš. “Ļaunā tēla attēlošana mani interesē vairāk, jo ir aizrautīgāk to parādīt.”
Foto: Egons Zīverts
Nekad īsti nav dzīvojuši kopā, taču visu mūžu sadarbojušies. Tie ir tēvs un dēls. Rakstnieks un mākslinieks. Jaunākais Vika un Raida Kalniņa kopdarbs ir izstāde “Atpakaļ uz konstrukcijas laiku” Liepājā. Kas tas tāds par laiku? Raidam, kurš par dubultizstādi saka, ka Viku iesaiņojis savā izpratnes noformējumā, konstrukcijas laiks ir bērnība, kad aizsākās tēva un dēla sarakste, kuras augļi tagad aplūkojami zīmējumos, skulptūrās un instalācijās blakus literāru darbu fragmentiem un vēstulēm.
KAPENISKĀ IEVIRZE

“Ideja ar Viku darīt kopā bija pasen, bet es nezināju, kā,” stāsta Raids. “Es darbojos zīmēšanas laukā, viņš it kā pretēji – rakstniecībā. Abas saista fantazēšana un nereālās, nepraktiskās pasaules būšanas un tās apcerēšanas lietas.”

Viks agri sapratis, ka Raidam ir ķēriens uz zīmēšanu: “Savās vēstulītēs vienmēr kaut ko uzzīmēja. Viņa rokraksts piesaistīja ar to, ka dēlam padevās cilvēka ķermeņa kustības mazliet komiskā griezumā.” Raidam ir divus gadus jaunāks brālis Klaids, ar kuru Viks diezgan daudz bijis kopā. Vēstule no Raida vienmēr bijis notikums, un Klaidam ļoti paticis, kā brālis zīmē. “Kad zēni paaugās, es mēģināju sabīdīt notikumus tā, ka vairākas vasaras abi brāļi tika kopā padzīvoties. Piemēram, Piebalgā, kur manam brālim Imantam ir vasaras māja Ineša ezera krastā. Viņi kļuva sirsnīgi draugi.”

Bet tā tēma Raidam! “Tā kā no kapeņu stāstiem – skeleti un baisas vietas purvos, akači, kur personāži krīt iekšā vai rāpjas ārā,” Viks stāsta ar smiekliem un pietēlotām šaušalām. Gan tēvs, gan brālis uztvēruši, ka Raids to visu atspoguļo ar humoru. “Es viņu saprotu, bet lielai daļai publikas zīmējumi var nelikties smieklīgi, viņu var pārprast,” domā Viks.


SAJŪSMA PAR ŠAUŠALĀM

“Par to baidīšanu man vienmēr ir jāskaidro,” nopūšas Raids. “Laika gaitā ir iegājies, ka tematika teorētiski it kā ir bailīga, bet ar savu attieksmi tajās šausmu ainiņās esmu iekodējis arī humoru, tā savdabīgo pusi.” Raids savos darbos mānās un apceļas. Savu ciklu Pēdējā skeleta atgriešanās viņš sauc – sastingusi animācija. “Kurš ir teicis, ka tai jākustas? Tu jau kusties un skaties,” mākslinieks gardi smejas un aizved pie vienas no vitrīnām ar komiksiem. Zīmējumā Atmaksa ir vēl viens ģindenis redzams. “Tā nav melošana, tā ir visu lietu nestāstīšana,” turpina smiet Raids.

Par aizkapa lietām Raidam ir stāsts no mācību laika koktēlniekos Liepājā: “Mūs izmantoja visvisādi – mācībās, celtniecībā un arī kapu industrijā. Kā aizgāja kāds skolotājs vai svarīgs pilsētā zināms kultūras darbinieks, tā – čaļi, sardzē stāvēt, nest, krustu turēt, rakt! Redz, ir bēres un konkrēti notikumi, kuri tevi nesaista ar sērām. Toreiz modē nāca tie latviešu krusti – ar dēlīšu jumtiņu. Tāds bija tikko nobeicēts un nolakots, un manam kursabiedram, nabagam, tas krusts bija jānes. Stāvam godasardzē, es skatos, kursabiedrs tur to krustu, bet tas ir smags un slīd tā slapjā laka. Ir tas brīdis, kad tu skaidri zini, ka ir smieklu lēkme. Un viss. Viņš stāv ar to krustu, kas slīd lejā, saķer augstāk, atkal augstāk. Šādi kontrastu brīži nav pasūtāmi, tie vienkārši ir. Atskatoties uz šādiem momentiem, arī rosās fantāzija.”
Personīgā arhīva foto
Mākslu un literatūru saista fantazēšana un nereālās, nepraktiskās pasaules būšanas, par sadarbību ar Viku spriež Raids.SAREŽĢĪTI UN MISTISKI

Raids ir ilustrējis divas tēva grāmatas. “Kad sadarbojāmies, mūsu tikšanās reizes bija biežas. Sadzīviskas tikšanās mūsu mūžā ir bijušas tikai par šādām lietām pārsvarā. Neesmu ar Viku tā īsti kopā dzīvojis ģimenē, varbūt esmu par to priecīgs, jo Viks ir sarežģīts cilvēks. Ir labi, kā ir. Ir vērts kādu brīdi parunāt, lai pēc tam visu dienu būtu labs noskaņojums,” atzīst R.Kalniņš.

Ar ilustrācijām grāmatai Eņģelis zonā Viks esot tīri mierā. To tapšanā teikšana bijusi arī izdevniecībai. Otra grāmata ir Kabatas formāta paradīzes, diezgan dokumentāla proza. “Tur ļāvu Raidam pilnīgu vaļu, un tur atkal izpaužas viņa piesitiens no nedabiskā. Jutu, ka viņš nemaz citādi tajā laikā nevar vai negrib, neattīstīju nekādus iebildumus. Būtu devis vairāk grāmatu ilustrēt, bet zinu, ka tur atkal parādīsies šī stilistika,” saka rakstnieks.

No kurienes tad Raidam tendence uz aizkapa pasauli? “Tā man ir liela mistika, tad varbūt jāmeklē pa mātes līniju,” domā Viks. “Viņš piedzima Rīgā, bet Raida māte ir liepājniece, spēlēja teātrī. Raids auga viņas tuvumā, pie viņas vecākiem, kas dzīvoja Rāvā pie Durbes ezera. Tur daba ir ļoti skaista, esam ar Raidu kopā makšķerējuši mazajā upītē.”

Neskaitot tēva un dēla sarakstes iedvesmotos komiksus, Viks izstādē piedalās arī ar literāra darba fragmentu. Raids stāsta, ka nejauši izlasījis to Malēnijas materiālos. “80. gadu sākumā bija raidījums Malēnijas televīzija, katru gadu 1. aprīlī. Tas bija ar melno humoru pilns – ar skečiem, īsiem stāstiņiem par absurdām dzīves situācijām Malēnijā, kas ir valsts valstī. Viks bija visu šo raidījumu scenārija autors. Pēdējais scenārijs tapis no 2005. līdz 2011. gadam. Tas jau ir uz robežas ar pārabsurdo, bet reizē smieklīgs un interesants,” stāsta Raids.

“Man jau tie Malēnijas scenāriji nebija par skeletiem,” smejas Viks. “Tikai viens – par Lāčplēsi un Melno bruņinieku. Tā sižets pieskaņots šai skeletu ekspozīcijai. Raids atbrauca pie manis, iekūra mūrīti, nosēdināja mani pie tā, lai nolasu to epizodi, un nofilmēja. Vitrīnā mazā Lāčplēša skeletiņš ir saistībā ar manu scenārija fragmentu. Lāčplēša bērnības krekliņš un tas devona laikmeta kukainītis, rotaļlieta arī nāk no manis.” Viks stāsta, ka Klaids esot aizbraucis uz Liepāju un iegājis apskatīt ekspozīciju, arī nofilmējis un parādīšot, kā tā izskatās.UZZIŅAI
  • Raida Kalniņa un Vika dubultizstāde Atpakaļ uz konstrukcijas laiku Liepājas koncertzālē Lielais dzintars skatāma līdz 13. martam.


Materiāls sagatavots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kam jaunajam Latvijas prezidentam valstī visvairāk būtu jāpievērš uzmanība ?
tiesiskumam
nevienlīdzības mazināšanai
starptautiskām attiecībām
tēla veidošanai
cilvēciskām attiecībām
birokrātijas mazināšanai
drošībai
Kurzemnieks Horoskopi