Aizvērt

Runājošus suņus bērni saprot

2019. gada 13. februārī, 06:00
Raksta autors: Dina Poriņa
Runājošus suņus bērni saprot
Kuldīgā ciemojas filmas producente Sabīne Andersone, režisors Edmunds Jansons un zīmējumu autore Elīna Brasliņa.
Foto: Dina Poriņa
„Kāda jauka filmiņa!” šie mazas meitenītes vārdi ir paši labākie, kādus varēja vēlēties dzirdēt animācijas filmas "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi" autori, kuri pēc seansa Kuldīgā ienāca kinozālē.
LAI IEDVESMO RĪKOTIES

Uz ekrāna pārcelta Luīzes Pastores grāmata Maskačkas stāsts (izdota arī Anglijā un Igaunijā). Tā atklāj bērnu un citu varoņu piedzīvojumus Rīgā, Maskavas priekšpilsētā, kur romantiskajā apbūvē grib iespiesties bezpersonisks debesskrāpis. Puika vārdā Jēkabs, viņa māsīca Mimmi un vietējie suņi cenšas to apturēt.

Līdzīga saudzējama vieta droši vien ir katrā pilsētā, un režisors Edmunds Jansons aicināja skatītājus aizdomāties, vai arī Kuldīgā tāda ir. „Tomēr apdraudējums arhitektūrai ir tikai virskārta,” viņš uzsver. „Mūsu interese bija galvenos varoņus – bērnus – veidot tādus, kādu mēs vēlētos nākamo paaudzi: lai tā nav inerta, lai spēj uzņemties atbildību un iestāties par savām taisnībām. Taču šis nav arī problēmkino – esmu pat pārsteigts, ka cilvēki smejas diezgan bieži.”


KĀ GARŠO MASKAČKA?

Pirmais pilnmetrāžas darbs studijā Atom Art tapis trīsarpus gadus (parasti tas notiekot piecus). Mākslinieces Elīnas Brasliņas zīmētajai filmai esot pat divas kārtas: vispirms kustības izspēlē melnbalti zīmējumi, tiem pa virsu likti krāsaini zīmējumi kā papīra lellītes. Maskačka ir atpazīstama, jo konkrētas vietas māksliniece gan fotografējusi, gan skicējusi, izmantoti arī ielas skati no vietnes Google Maps. Lomas ierunājuši bērni Eduards Olekts un Nora Džumā, aktieri Andris Keišs, Kaspars Znotiņš, Gatis Gāga, Baiba Broka u.c. Skatītājiem filma nodota šomēnes, un radošā grupa jau apceļojusi Vidzemi un Kurzemi. „Ir patīkami sastapt jaukus cilvēkus, veidojas jaukas sarunas,” saka E.Jansons.

Piektdien arī mazie kuldīdznieki ekrāna notikumiem dzīvoja līdzi, ik pa laikam jauki tos komentējot. Vērīgākie, kuri pēc tam atbildēja uz kinoļaužu jautājumiem, saņēma gan plakātus, gan īstu suņuburkšķu un cidoniju zelteri, kas darināts speciāli ar Maskačkas garšu.

Sešgadīgajai Jasmīnai Lapsiņai, kura atnākusi ar brāli, mammu un tēti, filmā esot paticis viss, bet vislabāk – suņu barvedis Boss: „Viņš bija smuks. Interesanti bija tas, ka bērni naktī apmainīja (celtniekiem) plānu.”


ĪSTUMU NOVĒRTĒ VISUR

Daudziem jau pazīstams E.Jansona seriāls Lupatiņi, filmiņa Bize un Neguļa u.c. darbi, kas atzinīgi novērtēti arī starptautiski. Kā Latvijas filmu autori jūtas uz pasaules animācijas fona?

„Tirgu jeb spēles laukumu jau saprotam, tāpēc uzreiz nolemjam nevirzīties tīras izklaides jomā, nemēģinām tēlus vai dizainu kopēt,” skaidro režisors. „Mūsu estētiskais piedāvājums izrādījies absolūti konkurētspējīgs, tāpēc pie tā turamies, jo mūsu filmas tiek rādītas daudz kur pasaulē. Arī satura ziņā apzināti izvēlamies Latvijas autorus un mūsu pašu vidi, kuru cilvēki atpazīst. Neviens cits taču netaisīs filmu par Maskačku! Tas garantē īstumu, jo tas mūs satrauc un gribam par to runāt. Un šo īstumu novērtē arī ārpus valsts.”


ANIMĀCIJAS LIELVALSTS

Pašlaik festivālā Berlināle Latvija sevi piesaka kā animācijas lielvalsti, jo piedāvājumā ir veselas septiņas pilnmetrāžas filmas. Arī Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi tiek rādīti citu valstu izplatītājiem. Jau zināms, ka to rādīs partnervalstī Polijā un tiesības uz to nopirkusi Francija.

Kā secina E.Jansons, valsts simtgades programma pierādījusi, ka kinocilvēkiem ir, ko teikt, un skatītāju skaits audzis vairākkārt. Šis gads finansiāli vairs nebūšot tik dāsns, tomēr daudzi esot apņēmīgi atbalstu meklēt arī citur un darbu turpināt.UZZIŅAI

Seansi Kuldīgā
13.II 18.10
14.II 16.30
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: