Aizvērt

Izkrāsojam skaņas – izspēlējam krāsas!

2019. gada 11. martā, 02:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Izkrāsojam skaņas – izspēlējam krāsas!
Pie klavierēm Agnese Gausmane izpilda Ludviga van Bēthovena "Skercando".
Foto: Daina Tāfelberga
Ar tādu nosaukumu tikko izskanējusi koncertizstāde, kurā skaņās un krāsās sadarbojušās Kuldīgas mūzikas skola un Mākslas un humanitāro zinību vidusskola.
Ideja radusies mūzikas pedagoģei Līgai Saulgriezei. Viņa dzirdējusi, ka noticis konkurss, kurā startē abu šo novirzienu audzēkņi: vieni spēlē, otri zīmē. Kuldīdznieki nolēmuši eksperimentēt nedaudz citādāk, konkursu nerīkojot. Mākslas skolas 6. kursa audzēkņi izlozējuši kādu no mūzikas skolas piedāvātajiem desmit skaņdarbiem, kas iekļauti 7. klavieru klases ieskaišu programmā.

Janvārī jaunie mākslinieki ķērušies pie otām un krāsām, lai radītu savu skatījumu pēc audioierakstā saklausītā. Izņemot skolotājus, pārējiem tas atklāts tikai koncertā, kurā attiecīgos skaņdarbus pie klavierēm izpildījuši mūzikas skolas audzēkņi.

Abu radošo skolu pārstāvji jutās nedaudz apmulsuši gan pirms, gan pēc koncerta. Viņi atzina, ka pārsteigums ir, bet ne pārāk negaidīts, jo izjūtas bijušas līdzīgas. „Mēs nezinājām un nepazinām tos, kuri mūsu izlozētos skaņdarbus spēlēs,” teica Meldra Zundovska – viņa gleznā attēlojusi Alberta Lešhorna Etīdi, ko izpildīja Ketija Celma. „Gleznojām pēc iztēles. Arī pārējos darbus ieraudzījām tikai koncertā. Patika ļoti – tādi stilīgi, interesanti.” Meldras kursabiedrene Laura Strazdiņa piebilda, ka bijis mazliet bail – ja nu citiem nepatiks. Bet pēc koncertā novērotā visiem bijis prieks. Laura attēlojusi A.Lešhorna etīdi, ko atskaņoja Tomass Alksniņš. Šo skaņdarbu krāsās atklājusi arī Sanija Robežniece, Nika Plivča, Rebeka Muižniece-Barone un Ksenija Matroze. Darbi ir diezgan atšķirīgi. Bet, kā teica L.Saulgrieze, katram sava iztēle, kā krāsa saslēdzas ar skaņu.

Jaunajiem pianistiem nelielu lampu drudzi varēja raisīt tas, ka šī bija pirmā uzstāšanās plašākai publikai ārpus skolas. Koncertā Fridriha Burgmillera maršu spēlēja Megija Vaselāne, to zīmējušas Simona Skudika un Elizabete Smirnova, Ludviga van Bēthovena Skercando atskaņoja Agnese Gausmane (mākslinieki Ričards Berķis un Anna Narmonta), F.Burgmillera Koku pamošanos – Ance Jūrmale (Elīna Šķilta), bet etīdi Vētra – Krišjānis Mikāls (Emīls Ivanovskis, Megija Bumbiere), Zoltāna Kodaī Bērnu deju uz melnajiem taustiņiem – Renāte Treimane (Elīza Neilande, Aleksis Gūtmanis), bet Morica Moškovska etīdi – Leons Kļaviņš (Sindija Žežulka).

„Klausos un priecājos, skatos un priecājos,” teica skolotāja Daiga Šmēdiņa, kuras audzēkne Amanda Pērkone izpildīja Sergeja Prokofjeva Tarantellu. To klausoties, Alise Riekstiņa krāsās radījusi pļavu ar sauli, mākoņiem un taureni.

„Dažos zīmējumos skaņdarbs attēlots, kā mēdz teikt, kā kulaks uz acs, piemēram, vētra,” tā mākslas skolotāja Iveta Goldberga. „Man vairāk patīk tie abstrakti stāstošie tēlojumi, ko mākslinieks pats saklausījis, izdomājis. Māksla un mūzika būtībā savijas, kā to jau apliecinājis lietuviešu gleznotājs un komponists Čurļonis. Abas šīs izpausmes bērnus attīsta, un daudzi apmeklē abas skolas.”

Skolotāji sprieda, ka turpmāk Kuldīgas mākslas un mūzikas skola varētu iet roku rokā, jo atrodas netālu – tās šķir iela un pagalms. Varētu rīkot konkursusizstādes, iesaistot pūšaminstrumentu un citu klašu audzēkņus.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: