Aizvērt

Kas pavasarī darāms dīķu īpašniekiem

2018. gada 17. aprīlī, 16:02
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Kas pavasarī darāms dīķu īpašniekiem
Raivis Apsītis, Valsts lauku tīkla sekretariāta eksperts zivsaimniecībā.
Zivkopis var veidot pie dīķa darāmo darbu sarakstu, lai visu paspētu laikus, bet katrs dīķis atšķiras ar savu raksturu – gluži kā cilvēki.
Iesaka Raivis Apsītis, Valsts lauku tīkla sekretariāta eksperts zivsaimniecībā.


ZIVKOPJA KALENDĀRS


Tehniski vienādi izveidoti dīķi būs atšķirīgi kaut vai tāpēc vien, ka atradīsies dažādās Latvijas vietās. Arī ar to, kādi ūdeņi tajos ietek: pazemes vai sniega ūdeņi, upīte, strauts, ūdens no blakus krātuves vai purva. Tāpat būs atšķirība, vai tas veidots māla, smilts, grants, melnzemes, kūdras vai purva gruntī, kā arī no tā, kā dīķis orientēts pret debess pusēm: vai ziemeļos, kur dienvidu saule ir noēnota, vai pret valdošajiem rietumu vējiem, vai aizvējā. Tāpat nozīme ir meniķa veidam, tā konstrukcijai, dīķa dziļumam. Parametru ir daudz, bet viens ir skaidrs: katram dīķim savs raksturs un no tā atkarīgi darbi.

Aprīlī ir līdaku nārsts. Zivju audzētāji slauc vaislas zivis un inkubē ikrus. Ja palu ūdeņi noskrējuši, dīķus var mēslot ar vismaz gadu, bet drošāk ar pāris gadu veciem kūtsmēsliem (dīķī tāpat kā piemājas dārzā svaigi kūtsmēsli nav vēlami). Nelielā daudzumā mēslošanai ļoti labi der liellopu virca, kas aizstās amonija salpetri un superfosfātu. Tā var būtiski paaugstināt dīķa dabisko produktivitāti, tas ir, zivju daudzumu, ko ūdenskrātuve spēj paēdināt bez piebarošanas.

Aprīlī un maijā, kamēr ūdens diezgan auksts, ir īstais brīdis papildināt resursus – ielaist zivis.

Maijā notiek zandartu nārsts, precīzāk, no aprīļa vidus līdz maija beigām. Ja ūdens temperatūra sasniedz +10°C, var sākt barot foreles; ja +15°C, var piebarot karpas; ja ir +20°C, intensīvāk sāk darboties zālēdājzivis: amūri un platpieri. Barot vēlams agrās rīta stundās, nemainot vietu. Laiku pa laikam jāpārbauda, vai barība netiek dota par daudz – vai tā nepaliek pāri un uz dīķa gultnes nesāk bojāties. Intensīvai karpu audzēšanai optimālā temperatūra ir 20–25°C, varavīksnes foreles jāpārtrauc barot +20°C. Bet lašveidīgās un karpu dzimtas zivis vienā dīķī parasti netiek turētas.

Jūnijā, ūdenim kļūstot siltākam, zivis jāsāk barot intensīvāk, jo notiek līņu un karpu nārsts. Mēneša beigās pirmajā kontrolzvejā var pārliecināties par zivju pieaugumu un fizisko stāvokli. Nosverot noķertās un izrēķinot vidējo svaru, viegli var koriģēt barības daudzumu. Kontrolzveja ieteicama reizi divās nedēļās vai mēnesī. Jāskatās, vai dīķi nesāk apmeklēt zivju ienaidnieki: zivju gārņi, ūdri, ūdeles, jūras kraukļi, retāk zivju ērgļi. Optimālos apstākļos krājumus tie var ietekmēt diezgan graujoši.


Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: