Aizvērt

Uz līdakām vēl jāgaida

2018. gada 17. aprīlī, 16:21
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Uz līdakām vēl jāgaida
Makšķerniekiem pāris nedēļu jāpaciešas līdz līdaku lieguma beigām, bet vides inspektoriem pastiprināts darba režīms vēl uzreiz nebeigsies, jo dažs nepacietīgākais aizmirst par citiem makšķerēšanas ierobežojumiem.
Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi aizliedz zivis ķert ar dzīvo ēsmu un līdakas lomā paturēt no 1. marta līdz 30. aprīlim (nārsta laikā). Tāpat šajā periodā aizliegta jebkura makšķerēšana no laivām un citiem transportlīdzekļiem iekšējos ūdeņos (izņemot makšķerēšanu Baltijas jūrā un Rīgas jūras līcī), kā arī kanālos un caurtecēs, kas savieno ezerus un upes.


NĀRSTA LAIKĀ LIELA VĒRTĪBA

Kā stāsta Liepājas reģionālās vides pārvaldes vecākais inspektors Jānis Sprugevics, šis pavasaris mūspusē nav īpaši atšķīries. Makšķernieki sākuši saprast, ka nav vērts riskēt: par vienu nelikumīgi noķertu un ūdenstilpē tūlīt pat neatlaistu līdaku nākas atlīdzināt 145 eiro kā dabai nodarīto kaitējumu, turklāt jāmaksā sods, kas atkarīgs no pārkāpuma smaguma. Pēc inspektora teiktā, nārsta laikā līdakas vērtība tiek pielīdzināta nēģim vai lasim, kurus vispār nedrīkst ķert, izņemot rūpniecisko un licencēto zveju.


JĀLAIŽ ATPAKAĻ

Līdaku saudzēšanas laikā Valsts vides dienesta un sabiedriskie inspektori publiskos ūdeņus pārbaudīja pastiprināti. Šī suga mīt lielākajā daļā upju un ezeru. Kā jau plēsoņas, līdakas ir diezgan rijīgas, tās ķeras arī uz mākslīgu vilinājumu, īpaši spožiem vizuļiem. Aizliegums makšķerēt ar dzīvo ēsmu ieviests pēdējos gados – lai labāk kontrolētu, ko makšķernieki īsti dara. Līdaku nedrīkst paturēt jebkurā gadījumā. Reizēm makšķernieki taisnojoties: āķis bijis tik dziļi, ka nav varēts zivi atbrīvot. J.Sprugevics atgādina: tad makšķeres aukla jāpārgriež – gan jau līdaka izdzīvos. Ne velti tās vēderā dažkārt tiekot atrastas brīnumu lietas.


NE VAIRĀK PAR PIECĀM

Mūspusē visvairāk tiekot grēkots Nabes ezera kanālos. Līdakas tur gan nenārsto, jo tām patīk zāļaini puduri, bet caurteces parasti ir migrācijas ceļi. Vairākus maluzvejniekus izdevies pieķert, un vienam būs jāmaksā pat 300 eiro.

„Uzreiz 1. maijā atpūta mums nesāksies,” tā inspektors. „Vēl kāda nedēļa būs saspringta, sāksies arī laivošanas sezona. Šajā laikā būs valsts svētki un vairākas brīvdienas, kad upes ar makšķerniekiem kā nosētas. Dažs pēc lieguma pārlieku aizraujas, turklāt zivis pēc nārsta ir izsalkušas. Arī atļautajā laikā šai sugai ir ierobežojumi. Lomā atļauts paturēt tikai piecas līdakas, kuras ir vismaz 50 centimetru garas.”LĪDAKA
• Garums – līdz 105 cm, svars – līdz 15 kg.
• Raksturīgākās pazīmes: torpēdveidīgs ķermenis, liela, pīles knābim līdzīga galva ar pamatīgu, zobainu muti – līdaku pazīst pēc sejas.
• Uzturēšanās vietas: lielākās parasti mīt dziļākās vietās, slēptuvēs. Upēs tām patīk atstraumes, straujākā ūdenī – vietas aiz čakārņiem un akmeņiem. Nārsto martā, aprīlī un pārplūdušajos upju krastos vai seklākajās ezeru vietās.
• Aizliegts: iegūt un paturēt no 1. marta līdz 1. maijam. Pārējā laikā drīkst uz mājām nest tikai piecas, ja tās izaugušas vismaz 50 cm.


Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi