Aizvērt

Ko ņemt vērā, iegādājoties zivju mazuļus

2018. gada 11. maijā, 00:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Ko ņemt vērā, iegādājoties zivju mazuļus
Veterinārārste Olga Revina iesaka zivju mazuļus iegādāties reģistrētajās audzētavās.
Foto: Laila Liepiņa
„Pirms zivju mazuļu iegādes dīķa saimniekam jāzina, kur viņš tos laidīs. Jāsagatavo vieta, jāpadomā, vai dīķī jau izveidojusies tiem labvēlīga vide,” uzsver institūta "Bior" Pelču zivaudzētavas veterinārārste Olga Revina.
TIKKO IZRAKTS NEDER

„Ja dīķis tikko izrakts un tajā ielaists ūdens, tas zivīm vēl nav piemērots. Vajadzīgs vismaz gads, lai saaugtu ūdensaugi, savairotos mikroorganismi – lai būtu piemēroti dzīves apstākļi. Jāņem vērā arī plēsēju klātbūtne. Ja ūdenskrātuve ir meža vidū un tajā tiks ielaistas sarkanās orfas, plēsēji tās momentā izķers. Krāsainas zivis labāk laist piemājas dīķī. Gaišās foreles tiek izķertas ātrāk nekā tumšās.

Ja cilvēks jautā, ko dīķī ielaist, skaidrs, ka viņš nav īsts zivkopis. Piemājas dīķī, kuru nevar nolaist, var būt zivis makšķerēšanai – karpas, līņi. Līnis aug ilgi. Ja grib ātrāku rezultātu, tad piemērotas divgadīgas karpas. Raudas un līdakas parasti iedzīvojas pašas. Noteikti jāapsver ūdens temperatūra vasarā: ja ūdenstilpe sekla, tas ātri sasils, un forelēm tas nebūs piemērots. Tās var turēt, ja ir pietiekama platība, avoti un caurtece.”


REĢISTRĒTA AUDZĒTAVA

Ja saimnieks izdomājis, kādas zivis vēlas, jāmeklē Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) reģistrēta audzētava. „Dienesta mājaslapā atrodamas ziņas, vai audzētava atzīta, un tās novērtējums. Vajadzētu būt tā, ka reģistrētajās tiek piedāvāti labi mazuļi, bet tas atkarīgs no katra godaprāta. Reģistrā nav ziņu, ko audzētāji piedāvā. Jāsazvanās un jājautā.”


PIRMS VEŠANAS NEBARO

„Katrai zivij ir sava sezona. Pavasarī visbiežāk dīķos laiž karpiņas un forelītes. Rudenī tiek laisti vēdzeļu un zandartu mazuļi. Cilvēki parasti vēlas zivis ielaist pavasarī, jo nav pārliecināti, vai tās pārziemos. Bet audzētavām pavasarī ir sliktāks laiks, jo zivtiņām samazināts svars. Es ieteiktu pirkt gadu vecas karpas, jo tās mazāk pakļautas slimībām. Ja grib uzreiz makšķerēt, tad divgadīgas. Ja foreles, tad labāk, ja tās sasniegušas 100 gramus. Tas atkarīgs no audzēšanas veida.

Novērtējot mazuļus, pircējam jāvadās pēc izjūtām: ja zivis izskatās veselīgas, tām nav acīmredzamu traumu vai parazītu, viss kārtībā. Audzētājam būtu godīgi jāpastāsta, ja mazuļi ar kaut ko slimojuši vai ja viņiem bijuši parazīti. Piezvanot uz audzētavu, jāsarunā laiks, kad pēc mazuļiem braukt pakaļ. Pirms vešanas zivis vismaz diennakti nedrīkst barot. Paēdušas vairāk patērē skābekli. Ja iespējams, transportējamajiem mazuļiem jāpastāv caurtekošā ūdenī, lai iztīrās žaunas un gremošanas trakts.”


NE ILGĀK KĀ PĀRIS STUNDU

„Vislabāk, ja mazuļus uz jauno mājvietu nogādā audzētājs pats. Braucot pēc zivīm, noteikti vajadzīgs piemērots trauks. Gadās, ka pēc forelēm kāds atbrauc ar spaini. Labi, ja audzētava piedāvā polietilēna maisus, ko piepilda ar ūdeni un skābekli. Ja ne, vajag vismaz 100 litru tvertni ar vāku. Labi, ja būtu skābekļa piegāde, – tas ļoti svarīgi karstā laikā. Visvairāk pret skābekļa trūkumu jutīgas ir plēsīgās zivis: līdakas, foreles, zandarti, palijas. Miermīlīgās – karpas un līņi – nav tik prasīgas. Ja speciālo audzētavas maisu piepilda ar skābekli, zivis var vest 2–3 stundas. Ja ir vienkārša transportkanna, karpas var vest stundu – ne ilgāk. Ja arī nebūs beigtas uzreiz, no stresa un skābekļa bada tās var nobeigties dīķī.”


UZREIZ NEDRĪKST DĪĶĪ LAIST

„Kad zivis atvestas, jāizmēra ūdens temperatūra transportēšanas traukā un dīķī. Mazuļiem starpība nedrīkst būt lielāka par diviem trim grādiem, gadu vecām karpām – trīs grādi. Ja tā ir lielāka, starpība pamazām jāsamazina: vai nu maisu ieliek dīķī, vai trauku ar mazuļiem noliek pie ūdenstilpes un pamazām lej klāt dīķa ūdeni, citādi zivīm būs termošoks. Pirms ielaišanas dīķī mazuļus ieteicams uz piecām minūtēm ielaist sāls vannā, kurā ir 5% sāls šķīdums – litrā ūdens 50 gramu sāls.

Zivis pēc dzīvesvietas maiņas uzreiz noteikti neēdīs, jo tām ir stress. Jābaro pēc pāris dienām. Mazuļu audzētājam jāpajautā, ar ko zivtiņas barotas pirms tam. Būtu labi sākumā dot to pašu un mainīt pakāpeniski.”


Mājaslapā www.pvd.gov.lv sadaļā PVD uzņēmumu reģistrs meklētājā jāieraksta novads, kurā vēlaties atrast zivaudzētavu, un jāsameklē nozare 73.2 Akvakultūras dzīvnieku audzētavas resursu atjaunošanai.


Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: