Aizvērt

Kurzemē ierodas zuši no Anglijas

2018. gada 11. maijā, 00:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Kurzemē ierodas zuši no Anglijas
"Bior" pārstāvis Ēriks Krūze ielaiž zušu mazuļus Abavā Rendā.
Foto: Lāsma Reimane
Šonedēļ Kurzemes upēs un ezeros 28 vietās tika ielaisti 704 400 zušu mazuļu, kas atvesti no Lielbritānijas.
Mūspusē augstvērtīgās zivju sugas populācija papildināta Ventā pie Skrundas un lejtecē Ventspils novadā, Abavā Rendā un Veģos, kā arī Vilgāles un Nabes ezeros. Zušu mazuļi tika noķerti ar speciāliem murdiem Anglijas upju grīvās, kurp tie bija ieradušies no nārsta rajoniem, par kuriem tiek uzskatīta Sargasu jūra. Zušu mazuļi ir ap 7 cm gari. Dabiskā veidā līdz Latvijai zušu mazuļi nonāk jau krietni paaugušies – dzeltenzušu stadijā. Vairāk nekā 6000 km tālajā ceļā tos apdraud dažādi faktori, tādēļ Latviju sasniedz vien neliels skaits.

Uz Latviju tie atvesti ar lidmašīnu, Rīgas starptautiskajā lidostā tos sagaidīja zinātniskā institūta Bior pētnieki. Tad mazie zuši transportēti uz Doles zivaudzētavu, kur vedums inventarizēts un sakrauts speciālās kastēs, lai droši nogādātu vietās, kur tos ielaida dabiskajās ūdenstilpēs. Eiropas zušu krājumu papildināšana Latvijas ezeros un upēs tiek veikta saskaņā ar Latvijas Nacionālo zušu krājumu pārvaldības plānu 2017.–2020. gadam un Zivju resursu mākslīgā atražošanas plānu 2017.–2020. gadam. Iepriekšējos gados populācija papildināta galvenokārt Vidzemē.

Tā sauktais stikla zutis ir aizsargājama suga, pēdējās desmitgadēs tās īpatņu skaits ir būtiski samazinājies visā Eiropā. Stikla zuši Latvijā tiek ielaisti tikai tajos ezeros un upēs, kurās nav migrācijas šķēršļu, kas varētu izraisīt papildu mirstību to ceļā uz jūru.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: