Aizvērt

Nākotnes tehnoloģija – akvaponika

2018. gada 20. jūnijā, 02:00
Raksta autors: Iveta Grīniņa
Nākotnes tehnoloģija – akvaponika
Dārzeņi tiek audzēti bez grunts, tikai ūdenī.
Akvaponika ir inovatīva metode, kurā zivkopība un dārzkopība viena otru papildina, bet uzsvars likts uz dārzeņu audzēšanu bez grunts, ar organiskajām vielām un slāpekli bagātinātā ūdenī, kas ņemts no akvārija vai zivju baseina.

Olga Revina, Pelču zivaudzētavas veterinārārste


„Pirmās ziņas par akvaponiku parādījās ap 2010.–2011. gadu, un Lielbritānijā, Nīderlandē un Vācijā jau uzbūvētas pirmās siltumnīcas. Esmu dzirdējusi, ka Latvijā pirmais projekts īstenots Krāslavas novadā,” stāsta Pelču zivaudzētavas veterinārārste Olga Revina.

Sistēmu var izveidot gan lielām siltumnīcām, gan pavisam nelielām dārzeņu audzētavām. No tā, cik augu jāpabaro, atkarīgs tas, cik liela tvertne vajadzīga zivīm.

„Zivis te ir viens no svarīgiem elementiem, un tās arī labi aug, bet galvenais ir ekoloģisku dārzeņu audzēšana. Internetā var apskatīt dažādas sistēmas, bet ir pavisam vienkāršas, piemēram, zivīm var ņemt lielās, četrkantīgās plastmasas mucas, kurās satilpst tonna ūdens. Tad vajadzīgs sūknis, kas ūdeni no zivju baseina visu laiku nogādā augiem. Ir dažādi varianti: augi var augt vispār bez substrāta – ievietoti tīkliņos, augi var atrasties rupjos oļos. Ir dažādi varianti, kur var atrasties baktērijas, kas zivju izkārnījumus un barības paliekas pārstrādā augiem viegli uzņemamās vielās – nitrātos. Tie var būt biofiltri, bet var būt tā, ka baktērijas ir uz oļiem, kuros iestādīti augi. Internetā ir piemēri, ka no pavisam neliela akvārija ūdens aug trīs tomāti,” stāsta O.Revina.

Ūdens sistēmā visu laiku cirkulē. Zivīm jānodrošina skābeklis un barošana. Ja zivju daudz, vajadzīgs papildu filtrs, lai daļu organisko vielu atdalītu nost, jo baktērijas un augi visu nespēj patērēt. Augu attīrītais ūdens atgriežas zivju baseinā. Tiem nevajag papildu mēslojumu. Nav nezāļu, nav vajadzīgi augu aizsardzības līdzekļi – tā ir pilnīgi patstāvīga un bioloģiska sistēma.

Akvaponikas iespējas pēta arī Daugavpils Universitāte.
Ūdens, kas iziet no zivju baseina, ir bagāts ar barības vielām (izkārnījumiem, barības paliekām u.c.), kas radušās zivju audzēšanas rezultātā. Tas ietek vannās, kurās aug augi. Dabisko mikrobioloģisko procesu rezultātā baktērijas pārveido barības vielas, t.i., amoniju – nitrātos, kas ir kā mēslojums augiem. Augi patērē nitrātus, tādā veidā palīdzot attīrīt ūdeni. Tīrais ūdens atgriežas atpakaļ pie zivīm.
Ūdens no zivju baseina tiek izmantots augu barošanai.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: