Aizvērt

Lielajā laivā ir drošāk

2013. gada 16. aprīlī, 15:21
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Lielajā laivā ir drošāk
Foto: Daina Tāfelberga
Pagājušās nedēļas nogalē, reģionālo mediju pārstāvjiem tiekoties ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu viņa pašreizējā mītnē Melngalvju namā, galvenā tēma bija eiro ieviešana.

Tādējādi mazāk laika atlika diskusijām par citām aktualitātēm. Piedalījās arī Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāre Sanita Bajāre un prezidenta kancelejas vadītājs Gundars Daudze.

 

Grib zināt arī mīnusus

Pēc S.Bajāres sagatavotās prezentācijas par eiro ieviešanu, kurā lielākoties bija uzsvērti pozitīvie ieguvumi, žurnālisti vēlējās dzirdēt valsts pirmās personas viedokli, kam īsti ir vajadzīga dalība eirozonā. Diendienā sabiedrībā biežāk dzirdēta negatīva nostāja, īpaši lauku apvidos, kur cilvēki satraukti kaut vai par naudas apmaiņas procesa pieejamību. Nav noslēpums, ka lielā daļā pagastu nav bankomātu, nav iespējams norēķināties ar maksājumu kartēm, bet ir bezdarbs un zema pirktspēja.

 

Bažām nav pamata

FM valsts sekretāre atzina, ka iedzīvotāju uztraukums ir svarīgs jautājums. Tāpēc jau ir izstrādāta tāda organizatoriska struktūra, lai visā Latvijā būtu līdzvērtīgas iespējas. Tikpat būtiska ir laicīgas un precīzas informācijas pieejamība. Savukārt, gādājot par cenu līmeņa stabilitāti, notiks tādas kampaņas kā Godīgs eiro ieviesējs. „Pēc Latvijas Bankas aprēķiniem ekonomija no valūtas konvertācijas izmaksām ļaus ietaupīt kopumā ap 700 miljoniem eiro, ieguvēju skaitā būs ne tikai uzņēmēji, bet jebkurš iedzīvotājs. Nav nekāda pamata bažām par lata devalvāciju vai pēkšņām nelabvēlīgām valūtas kursa izmaiņām. Eiro ieviešana veicinās lielāku tautsaimniecības stabilitāti. Rezultātā visu mūsu iedzīvotāju labklājī-ba pakāpeniski tuvosies tai, kāda ir citās Eiropas Savienības dalībvalstīs.”

 

Imigrācija ir bīstamāka

Līdzīgi norādīja arī Valsts prezidents, vairākkārt uzsverot, ka eiro ir tikai līdzeklis, nevis rezultāts: „Mēs esam tik maziņi, ka vieni paši neko nevaram ietekmēt,” teica A.Bērziņš. „Varam peldēt ar savu mazo laiviņu un tepat apgāzties. Atrodoties lielajā laivā, tomēr ir drošāk.” Runājot par ārējo ekonomisko vienotību, prezidents norādīja, ka ar eiro tiks stiprināta arī Baltijas kopība, lai gan Lietuvā šis jautājums nav aktuāls. Savukārt iekšienē svarīgākie šobrīd ir sociālie un izglītības jautājumi. Eiro ieviešana sekmēs arī to straujāku risināšanu. Pašreizējais dzīves līmenis laukos, izglītības trūkums ir jautājumi, kas satrauc prezidentu. Taujāts par nākotnes prognozēm, jo daži eksperti minējuši, ka Latvija pēc desmit gadiem būs izmirusi, prezidents atbildēja: „Lielāks drauds par emigrāciju ir imigrācija. Ja mēs neapturēsim cilvēku aizbraukšanu, neapturama būs arī ieplūšana. Tad jautājums jau būs bīstams, jo kas nāks vietā?” Runājot par iespējamo pensiju indeksāciju, A.Bērziņš piekrita, ka tā būtu jāveic jau šogad. Tajā pašā laikā viņš norādīja, ka daudzi jautājumi uzvirmojuši pašvaldību vēlēšanu gaidās, tāpēc tie jārisina uzmanīgi.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi