Aizvērt

Saruna ar Saeimas deputāti – divatā

2013. gada 22. augustā, 20:00
Raksta autors: Dina Poriņa
Saruna ar Saeimas deputāti – divatā
Foto: Aivars Vētrājs
Uz Saeimas deputātes Ivetas Grigules (Zaļo un Zemnieku savienība – ZZS) tikšanos ar iedzīvotājiem, kas pirmdien dienas vidū bija plānota Kuldīgas novada domē, atnāca vienīgi lauku attīstības konsultante, īvandniece Inese Blūma, kurai bija, ko sacīt par ļaužu vajadzībām.

Kas laukos būs svarīgākais?

„Lauki kļūst tukši. Var jau prasīt lielākus tiešmaksājumus. Ja cilvēks nopērk desu, mētelīti vai televizoru, viņš uzlabo sev dzīvi. Bet kādas turpmāk būs Eiropas atbalsta prioritātes?” vaicāja I.Blūma. I.Grigule atbildēja, ka esot iecere naudu ražošanas modernizācijai dalīt ne vairs pa reģioniem, bet 50 – 60 miljonus mazajiem un vidējiem ražotājiem, trīsreiz vairāk – lielajiem. Taču I.Blūma apliecināja I.Grigules bažas, ka apsaimniekotā platība šādai proporcijai neatbilst – mazie zemnieki apstrādā lielāku teritoriju. Lauku konsultante arī norādīja, ka mazajiem zemniekiem pieteikšanās ir pārāk sarežģīta un kontrolētāju pārāk daudz. Jāatbalsta arī lietotas tehnikas iegāde, tad ieguldījums ir adekvāts saimniekošanas vērienam, sacīja I.Blūma. Kā norādīja I.Grigule, cik pieejami būs kredīti zemes iegādei, skaidrāks kļūs septembrī, kad Saeima apspriedīs nākamā gada budžetu. Cerams, nebūšot mazāk par šī gada 10 miljoniem.
Zemkopības ministrija pašlaik iz-strādājot vadlīnijas, tāpēc lauku ļaudīm vajag rakstīt konkrētus ieteikumus – jo vairāk bombardē, jo lielāka cerība ko panākt, aicina deputāte. Kā piebilda I.Blūma, „lieli zemnieki arī vajadzīgi, bet jābūt samērībai, un mazās saimniecības jāsaglabā visiem spēkiem – ja tās sevi pabaro, tad nenoslogo sociālo budžetu un kopj dzīves vidi”.

 

Cilvēki lūdz ierosināt

Eiro nākamgad būs realitāte, samiernieciski secina deputāte, dedzīga lata aizstāve. Taču Latvijas Bankai vajadzētu piecus gadus nacionālo valūtu glabāt. Tāda prakse esot arī Vācijā un Igaunijā. Uz to aicinot cilvēki, un tāds likumprojekts Saeimā jau iesniegts. Tāpat iedzīvotāji dažādos novados rosinot pārtraukt tirgot uzturēšanās atļaujas un radīt iespēju, ka prezidentu ievēl tauta, stāsta I.Grigule. Valdībā esot iestrēdzis likums par valsts rezerves zemju uzturēšanu, tas svarīgs visām pašvaldībām.

 

Naudas vairāk, bet tik un tā nepietiek

Kad Saeima pēc vasaras atsāks darbu, visaktuālākā būs budžeta apspriešana, skaidro I.Grigule. (Valdība nupat vienojās, kā mazināt darbaspēka nodokļus – aut.) Bet diezgan droši, ka nodoklis augšot autogāzei. Neiepriecinot Ministru prezidenta informācija, ka autoceļu fonds būs vēl par 4 – 5% mazāks. Visam naudas nepietiek, turklāt budžeta deficītu valdība grib mazāku par 1%. ZZS nav saņēmis atbildi, vai kaut minimāli turpināsies pensiju indeksācija. Sabiedriskajam transportam plānots vismaz tikpat, cik šogad.
Labā ziņa – no naudas ārkārtas gadījumiem atrasti skolotājiem pietrūkušie seši miljoni. Taču īpaši laukos skolēnu skaits un pedagogu slodze turpmāk vēl neskaidra. „Es pārstāvu ZZS (I.Grigule ir bezpartijiska – aut.), bet būsim godīgi: ministres Tatjanas Koķes reforma Nauda seko bērnam nav īstenojusies, kā gaidīts. 2011. gadā sākām aprēķinus, kā šo modeli pārveidot, bet tad jūs mūs (Saeimu – aut.) atlaidāt.”

 

Drošība – zem katras kritikas

Policistiem un ugunsdzēsējiem nākamgad naudas plānots tikpat, cik šogad. Taču ar drošību, ar Valsts policijas darbu un iespējām esot kļuvis kritiski, par to I.Griguli informējis arī Kabiles pagasta pārvaldnieks Tālvaldis Bergmanis, kad deputāte un Latvijas Zemnieku savienības Kuldīgas nodaļas vadītāja Vineta Ķine pirmdien tikušās ar vietējiem biedriem. Viņi savu satraukumu paudīšot arī rakstiski, un Saeimas pārstāve solīja drošības tēmu aktualizēt dažādos veidos.

 

Tikties ir darbs

Satikties ar iedzīvotājiem ir tāds pats Saeimas deputāta pienākums kā darboties komisijās un plenārsēdēs, piebilda I.Grigule. Pērnvasar viņa apbraukājusi Zemgali, šovasar pievērsusies Kurzemei, todien devās vēl uz Saldu. Nākamgad pirms Saeimas vēlēšanām uz Zemgali, kur balotēsies atkal, speciāli vairs nebraukšot, bet kurzemniekus u.c. apmeklēt būšot gatava.

Attēlā: Saeimas deputāte Iveta Grigule (pa kreisi) vietējo ļaužu vēlmes pārrunā ar Kuldīgas novada lauku konsultanti Inesi Blūmu.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs autoservisa vadītājam

SIA “Gros Auto Grupa” (LV40102021499) aicina darbā autoservisa vadītāju (Sūru ielā 3, Kuldīgā). Pienākumi: vadīt autoservisa darbu, sniedzot kvalitatīvus autoremonta pakalpojumus klientiem; uzturēt sadarbību ar klientiem, apzināt jaunu klientu piesaisti; plānot nepieciešamos resursus, kontrolēt to izlietošanu; vadīt komandu, kontrolēt darba izpildes kvalitāti; plānot un veikt nepieciešamo darbinieku atlasi un ievadīšanu darbā; nodrošināt prasībām atbilstošu izstrādāto materiālu un iepakojumu utilizāciju; nodrošināt klientu pretenziju un problēmsituāciju efektīvu risināšanu; nodrošināt vispusīgu saimniecisku jautājumu savlaicīgu risināšanu. Prasības: pieredze līdzvērtīgā amatā; zināšanas par auto remonta darbu plānošanu, organizēšanu, izmaksu aprēķiniem; pieredze komandas vadībā, uzdevumu plānošanā, izpildes kontrolē; labas prasmes darbā ar datoru („MS Office”); labas latviešu un krievu valodas zināšanas; atbildības izjūta, orientācija uz rezultātu, patstāvība; labas organizatora, sarunu vadīšanas un sadarbības prasmes. Piedāvājam: darbu uzņēmumā, kas ir viens no nozares līderiem; personīgās un profesionālās attīstības iespējas; atalgojumu 1050–1200 eiro (bruto). CV sūtiet e-pastā darbs@gros-auto.lv līdz 25. janvārim.
Aptauja
Kurš, jūsuprāt, būs premjerministrs?
Krišjānis Kariņš
Arvils Ašeradens
Jānis Bordāns
LDDK kandidāts Reinis Bērziņš
Kāds cits
Kurzemnieks Horoskopi