Aizvērt

Ukrainā līst asinis

2014. gada 19. februārī, 12:00
Raksta autors: Juris Lipsnis
Ukrainā līst asinis
Foto: @JosAspas, EPA/Igor Kovalenko
Sadursmēs starp demonstrantiem un policiju Neatkarības laukumā Kijevā otrdien un trešdien dzīvību zaudējuši 25 cilvēki, vēsta Ukrainas Veselības aizsardzības ministrija. Bojā gājušo vidū ir arī viens žurnālists - Vjačeslavs Veremijs no laikraksta "Vesti". Apmēram 350 cilvēku guvuši savainojumus.

Iespējams, būs sankcijas

Sadursmes sākās otrdien, kad policija centās nojaukt laukumā izveidotās barikādes. Pēc aizvadītās nakts neveiksmīgajām sarunām starp varas pārstāvjiem un opozīcijas līderiem Ukrainas prezidents Viktors Janukovičs paziņojis, ka vardarbībā vainojama opozīcija, vēsta britu raidsabiedrība BBC. Šorīt agri atsācies policijas uzbrukums barikādēm, pielietots ūdens lielgabals, aizdedzinātas vairākas teltis. BBC korespondents novērojis, ka policijai pirmo reizi protestu gaitā izdevis pārņemt savā kontrolē vienu no laukuma stūriem.

Francijas ārlietu ministrs Lorents Fabiuss ziņu aģentūrai Reuters paudis viedokli, ka Francija un Vācija šai krīzē nepaliks vienaldzīgas. Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu vēstījis, ka Eiropas Savienība vērsīsies ar sankcijām "pret tiem, kuri atbildīgi par notiekošo". 

 

Atskaņas Kijevā notiekošajam ir arī mūsu valstī. Lūk, Valsts prezidenta un Ministru prezidentes paziņojums saistībā ar stāvokli Ukrainā

Pēdējie notikumi Ukrainā, kad bruņotās sadursmēs dzīvību zaudē arvien lielāks skaits cilvēku, ir traģisks un ļoti nopietns signāls, uz kuru Eiropas Savienība nedrīkst nereaģēt. Latvija aicina nekavējoši sasaukt ārkārtas Eiropas Savienības Ārlietu ministru padomi. Šādu pozīciju  jau paudis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Vienlaikus ir jāuzsver, ka asinsizliešanas apturēšana vispirms ir abu konfliktā iesaistīto pušu rokās. Diemžēl līdzšinējā retorika neliecina par patiesiem centieniem apturēt savas valsts straujo virzību pretī situācijas dramatizācijai. Tāpēc vēlreiz aicinām abas puses atturēties no situācijas eskalācijas, kas jau vairākkārtīgi novedusi pie cilvēku upuriem, un atgriezties pie civilizētiem situācijas risināšanas veidiem.

Ir neiedomājami un reizē biedējoši, ja Eiropas valstī divdesmit pirmajā gadsimtā izvēršas bruņoti ielu konflikti tā vietā, lai pretrunas risinātu demokrātisku un konstruktīvu sarunu ceļā. Ukraina nedrīkst pārtapt vardarbības plosītā valstī.

 

Ne visi atbalsta nosodījumu

 Saeimas Eiropas lietu komisija paudusi dziļu nožēlu par to, ka sadursmju laikā Kijevā bojā gājuši cilvēki. Komisija uzskata, ka vainīgie jāsauc pie atbildības, un atbalsta Latvijas Ministru kabineta pieņemto lēmumu par ārstēšanās iespējām un ārstniecības izdevumu segšanu desmit protestos cietušajiem Ukrainas iedzīvotājiem, teikts  komisijas pieņemtajā paziņojumā.

Pret paziņojuma pieņemšanu bijis Saskaņas centra deputāts Nikolajs Kabanovs, bet viņa partijas biedri Sergejs Dolgopolovs, Boriss Cilevičs, Igors Pimenovs un Ivans Klementjevs nav balsojuši.

 

"Šokējošs pārsteigums"

"Notikumi Ukrainā ir šokējošs pārsteigums, kas parāda, ka Ukrainas valdība nav spējīga izvairīties no vardarbības lietošanas," uzskata Saeimas deputāts Artis Pabriks. "Tas ir strupceļš, kas Ukrainu ved uz pilsoņu karu. Starptautiskajai sabiedrībai ir asi jānosoda Ukrainā notiekošais un aktīvāk jāiesaistās konflikta risināšanā. Ir nepārprotami skaidrs, ka Ukraina pati ar to galā netiek. Ja vēl pirms pāris dienām bija radies priekšstats, ka situācija normalizējas, pagājušās nakts notikumi parāda, ka miermīlīgs konflikta atrisinājums nav iespējams un situācija ir nokaitēta. Tas ir ārkārtīgi bīstami, un var nest jaunas ziņas par nevainīgu cilvēku bojājeju. To nedrīkst pieļaut.

Šobrīd svarīgākais ir aicināt konfliktu atrisināt bez tālākas asins izliešanas. Abām pusēm ir jāsēžas pie viena sarunu galda, un Ukrainai jāapsver ārkārtas vēlēšanu organizēšana. Visām valstīm, tai skaitā Latvijai, ir jābūt gatavai sniegt finansiālo un humanitāro palīdzību, jo tik dziļu krīzi bez starptautiskās sabiedrības atbalsta nav iespējams atrisināt. Būtiski, ka reaģējot uz vakardienas notikumiem, Saeimas Eiropas lietu komisija pieņēma rezolūciju par Ukrainu, kurai pievienojās arī Ārlietu komisijas locekļi."

 

Igaunijas prezideta Tomasa Hendrika Ilvesa Twitter kontā lasāms kādas iekšlietu karaspēka vienības komandiera paziņojums, ka viņa vienība nepildīs noziedzīgas pavēles un neiejauksies iedzīvotāju miermīlīgajās protesta akcijās, jo "armija kalpo tautai".

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kā vērtējat policiju darbu Kuldīgā?
Labi strādā abas policijas.
Labi strādā pašvaldības policija.
Labi strādā Valsts policija.
Neviena nestrādā labi.
Mani tas neskar.
Kurzemnieks Horoskopi