Aizvērt

Zema aktivitāte, līderos "Vienotība"

2014. gada 26. maijā, 10:03
Raksta autors: Daiga Bitiniece, Mārīte Milzere, Juris Lipsnis, An
Zema aktivitāte, līderos "Vienotība"
Foto: Aivars Vētrājs
Sestdien Latvijā 952 iecirkņos notika Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas. Tajās piedalījušies tikai 30,04% balsstiesīgo. Mūspusē Alsungā – 33,69%, Kuldīgas novadā 29,94%, Skrundas – 27,59%. EP vēlēšanās 2009. gadā, kas noritēja vienlaicīgi ar pašvaldību vēlēšanām, piedalījās 53,69%, bet pirmajās Latvijā notikušajās EP vēlēšanās 2004.gadā - 41,24% balsstiesīgo.

Vislabāk veicies partijai Vienotība, kas ieguvusi četrus mandātus (EP darbosies Saeimas deputāti Valdis Dombrovskis, Artis Pabriks, kā arī pašreizējie EP deputāti Sandra Kalniete un Krišjānis Kariņš). Pa vienam mandātam ticis Nacionālajai apvienībai Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK), ko EP arī turpmāk pārstāvēs Roberts Zīle, partijai Saskaņa (Andrejs Mamikins), Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS – Iveta Grigule) un Latvijas Krievu savienībai (LKS – Tatjana Ždanoka).

Par Vienotību nobalsojuši 46,19% vēlētāju, par VL-TB/LNNK - 14,25%, par Saskaņu - 13,04%, ZZS - 8,26%, bet LKS - 6,38% vēlētāju.

Alsungā – visaktīvākie
Alsungas novadā bijusi augstākā vēlētāju aktivitāte Kurzemē – balsi par sev tīkamākajiem EP deputātu kandidātiem atdevuši 436 iedzīvotāji.
Vēlēšanu komisijas vadītāja Rasma Cīrule pastāstīja, ka 118 izmantojuši  arī iespēju nobalsot iepriekš, pie četriem aizbraukts uz mājām. Sestdien pirmais balsotājs bijis klāt dažas minūtes pēc iecirkņa atvēršanas, lielāks vēlētāju pieplūdums bijis pirms septiņiem, kad ļaudis gar iecirkni devās uz Zieduleju, kur notika festivāla Suitu lebediks dižkoncerts.

Komisija regulāri sniegusi ziņas CVK, vairākkārt saņemti zvani no citiem iecirkņiem. „Vienreiz zvanīja no Kuldīgas – kolēģi gribēja pārliecināties, ka alsundznieks, kurš šobrīd ir slimnīcā, tiešām nav nobalsojis savā iecirknī,” turpināja R.Cīrule. „Otrais zvans bija no cietuma – ar tādu pašu jautājumu.” Šajās vēlēšanās pirmoreiz lietots elektroniskais žurnāls, kurā reģistrēti visi notikumi, balsu skaitīšanu atvieglojis skeneris un datortehnika.
Pēc provizoriskām aplēsēm,

visvairāk balsu alsundznieki atdevuši partijai Vienotība (284), ZZS saņēmusi 68, bet Nacionālā apvienība – 54 balsis. Par pārējiem ticis balsots krietni mazāk.

 

Ķikuros – kūtri
Vēlēšanu iecirknī Ķikuru bibliotēkā pāris stundu pirms vēlēšanu beigām caurspīdīgā balsošanas kaste rādīja – ļoti jau nu pieticīgs atnākušo vēlētāju skaits.
Iecirkņa priekšsēde Tatjana Pulture, sekretāre Ludmila Joce un komisijas locekle Anda Zauere vienā balsī vērtē – ļoti minimāla atsaucība, ne salīdzināt nevarot, piemēram, ar pašvaldību vēlēšanām, kad ierodas vismaz ap 70% šeit sarakstos iekļauto balsstiesīgo (Ķikuros to ap 260). Viņas arī spriež, ka neizprotami ir tas, kāpēc šajās vēlēšanās ir saraksti – visā Latvijā taču ir vienādi saraksti, tāpēc varēja, kā vēlot Saeimu. Tad dažs labs ķikurnieks, iespējams, savu balsi atdotu kaut kur citur Latvijā vai pat ārzemēs.

Bet ik gadu aktivitāte tomēr rūk – nenāk pati jaunākā paaudze (sestdien gan divi ķikurnieki vēlēja pirmoreiz un pēc nobalsošanas saņēma arī apsveikumu).

Bet daļa vecāka gadagājuma cilvēku neapmierināti, ka, esot ES, palielinājies pensionēšanās vecums, bet darba nav, turklāt pat ar 40 gadu darba stāžu lauku cilvēkiem priekšlaicīgā pensija ir smieklīgi zema.

Kad pie vēlētājiem jābrauc 
Pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā varēja vēlētāji, kuri veselības dēļ nevar nokļūt iecirknī.
Pie kuldīdzniekiem Guntas un Ilgoņa Jāņa Goldmaņiem devās RPIVA vēlēšanu iecirkņa darbinieces. Gunta sacīja: „EP vēlēšanas mums ir svarīgas, tāpēc pieteicām balsošanu mājās, jo man grūti uzkāpt pa trepēm mūsu iecirknī. Jābalso ikvienam, lai panāktu labklājību. Man kā pensionārei interesē, lai tiktu palielināta pensija un uzlaboti dzīves apstākļi visiem bērniem.” Dzīvesbiedrs piebilda: „Balsojām par Zaļo un zemnieku savienību, jo viņi vismaz kaut ko dara atšķirībā no Rubika un citiem, kuri neko nav panākuši. Par Dombrovski gan arī neko sliktu nevaru teikt. Bet noteikti

negribu, lai EP būtu kāds no Saskaņas centra – viņiem tur nav ko meklēt.”

Sociālā dienesta vēlēšanu iecirkņa darbinieces devās pie vēlētājiem arī uz Kuldīgas slimnīcu, kur balsoja 12 cilvēki, tostarp saldenieks Edmunds Sadauskis: „Domāju, ka EP deputāti varētu panākt, lai jaunieši neaizbrauc no Latvijas, lai tiem šeit būtu darbs, tad arī palielinātos sociālās iemaksas un būtu iespēja paaugstināt pensijas. Balsoju par ZZS, par Ivetu Griguli un Ilzi Kļavu no Druvas, viņu es pazīstu personīgi.

Nevienas vēlēšanas, nekad neesmu izlaidis, esmu gājis kaut vai tupus vai rāpus, pat viena balss ir svarīga.

Un vislabāk pat būtu, ja EP iekļūtu deputāti no dažādām partijām, tad tiktu pārstāvētas dažādas intereses, protams, ne Ždanoka vai Rubiks.”

Lai pienācīgi pārstāv Latvijas intereses
Aptaujājot cilvēkus vēlēšanu iecirkņos, atklājās, ka kāds balsojis par skaistāko sievieti, kāds par savu paziņu, cits par politiķi, kura vecāki esot labi cilvēki. Taču lielākoties vēlētāji bija rūpīgi izvēlējušies to sarakstu, kura deputātiem uzticētu valsts interešu pārstāvību EP. Kuldīdzniece Maija Nikolovska teic: „Man ir ļoti svarīgi tas, kādi cilvēki pārstāv mūsu valsti Eiropā. Daļa no tiem, kuri ir pašlaik, mani neapmierina. Es vērtēju politiķu iepriekš paveikto, pētīju, ko viņi darījuši, kā ir komunicējuši ar cilvēkiem.” Savukārt Lidija Valenberga sacīja: „Es domāju, ka visi ievēlētie deputāti EP būs labi, kompetenti. Būtu labi, ja tiktu panākts algu paaugstinājums strādājošajiem.

Par ko balsot, izsecināju, lasot par partijām un politiķiem avīzēs un žurnālos."

 

Pirms iecirkņa slēgšanas
Iecirknī Kuldīgas ģimnāzijā vairākas ģimenes burtiski ieskrēja pāris minūtes pirms slēgšanas.
„Piedalījāmies velodienā, bet arī nobalsot gribējām, tas ir pilsoņa pienākums,” pastāstīja Inga un Sergejs, kuri bija kopā ar savām sešgadīgajām dvīnītēm, kam tika atļauts aizlīmētās aploksnes iemest urnā. „Jāaudzina nākamais vēlētājs!” noteica mamma. Ne viņi, ne vēl kāda divu bērnu ģimene nevēlējās atklāt, par ko balsojuši, bet Juris Krastiņš, kas arī tik tikko paguvis no darba, bija tiešs: „Par tēvzemiešiem! Ja nebūs viņu, tad var pienākt laiks, ka arī Kuldīgā un Cēsīs nerunās latviski.

Gribu, lai Latvija labāk iekļautos Eiropas Savienībā.”

Ģimnāzijas iecirkņi bija nobalsojuši 692 vēlētāji, uz mājām komisija brauca pie 15 kuldīdzniekiem. Kad iecirknis bija slēgts un sākās aplokšņu atvēršana, atklājās, ka vienā aploksnē ieliktas divas zīmes, kādā citā tā pielipusi tik cieši, ka grūti dabūt ārā, bet

vairāki bija aploksnē ieliktajam sarakstam pārvilkuši treknu krustu

(taču tas skaitījās negrozīts un katrs dabūja pa balsij!). Pēc brīža jau varēja redzēt, ka visstraujāk aug Vienotības zīmju kaudzīte, tai sekoja NA un ZZS. Neviens šai iecirknī nebija nobalsojis par 7. – Suverenitātes – sarakstu, bet par piecām sešām partijām bija atdots no vienas līdz četrām balsīm.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs autoservisa vadītājam

SIA “Gros Auto Grupa” (LV40102021499) aicina darbā autoservisa vadītāju (Sūru ielā 3, Kuldīgā). Pienākumi: vadīt autoservisa darbu, sniedzot kvalitatīvus autoremonta pakalpojumus klientiem; uzturēt sadarbību ar klientiem, apzināt jaunu klientu piesaisti; plānot nepieciešamos resursus, kontrolēt to izlietošanu; vadīt komandu, kontrolēt darba izpildes kvalitāti; plānot un veikt nepieciešamo darbinieku atlasi un ievadīšanu darbā; nodrošināt prasībām atbilstošu izstrādāto materiālu un iepakojumu utilizāciju; nodrošināt klientu pretenziju un problēmsituāciju efektīvu risināšanu; nodrošināt vispusīgu saimniecisku jautājumu savlaicīgu risināšanu. Prasības: pieredze līdzvērtīgā amatā; zināšanas par auto remonta darbu plānošanu, organizēšanu, izmaksu aprēķiniem; pieredze komandas vadībā, uzdevumu plānošanā, izpildes kontrolē; labas prasmes darbā ar datoru („MS Office”); labas latviešu un krievu valodas zināšanas; atbildības izjūta, orientācija uz rezultātu, patstāvība; labas organizatora, sarunu vadīšanas un sadarbības prasmes. Piedāvājam: darbu uzņēmumā, kas ir viens no nozares līderiem; personīgās un profesionālās attīstības iespējas; atalgojumu 1050–1200 eiro (bruto). CV sūtiet e-pastā darbs@gros-auto.lv līdz 25. janvārim.
Aptauja
Kurš, jūsuprāt, būs premjerministrs?
Krišjānis Kariņš
Arvils Ašeradens
Jānis Bordāns
LDDK kandidāts Reinis Bērziņš
Kāds cits
Kurzemnieks Horoskopi