Aizvērt

Kāpēc jāiet uz vēlēšanām (viedokļi)

2014. gada 3. oktobrī, 23:20
Raksta autors: Antra Grīnberga, Iveta Grīniņa, Dina Poriņa, Daina
Kāpēc jāiet uz vēlēšanām (viedokļi)
Foto: Juris Lipsnis
Sestdien svarīga diena – jāvēl jaunā Saeima. Cīņas par deputātu vietām tajā šogad ir asas, pat nekorektas. Sabiedrībā populāri cilvēki mudina nevienu nepalikt mājās. "Kurzemnieks" uzrunāja arī vairākus savus lasītājus, jautājot, kāpēc noteikti šoreiz jāiet uz vēlēšanām.

„Zinu, ko noteikti negribu”
Sanita Giptere, uzņēmēja, koka rotaļlietu zīmola „Dip dap” līdzautore:
– Iemesls, kāpēc daudzi vēlēt neiet, – nevar izdomāt, par ko balsot. Bet ne velti Dievs cilvēkam devis smadzenes, lai domātu un vērtētu. Neaizejot vēlēt, cilvēks atdod pat divas balsis par tiem, kurus viņš Saeimā negrib redzēt, –  savējo un to, kura nobalsota viņa vietā. Mana motivācija, kāpēc vēlēšanās vienmēr piedalos, ir tā, ka zinu, ko noteikti negribu tur redzēt, tāpēc jābalso, lai sliktākie Saeimā netiek. Ikdienā politikai ļoti nesekoju līdzi, taču pirms vēlēšanām iedziļinos un izraugos to, par kuru tomēr varu savu balsi atdot. Ja tu te dzīvo, tad iedziļināties vismaz brīdi iepriekš un nobalsot ir tavs pienākums, un tas nemaz nav tik smags. Turklāt rezultāts ietekmē mūsu ikdienu.

 

Ko pats esi darījis?
Daiga Pirtniece
, Kuldīgas kultūras centra režisore:
– Šīs vēlēšanas ir visatbildīgākās, salīdzinot ar citām. Ņemot vērā krīzi tepat, Ukrainā, kad nopietni draudi ir arī mums, nevaram atļauties gozēties saulītē. Mana mamma, kas izcietusi kara šausmas un abas reizes – 1941. un 1949. gadā – izsūtīta uz Sibīriju, ar satraukumu vēro notikumus kaimiņu valstīs un saka: „Tikai ne karu!” Tas ir viens būtisks iemesls, kāpēc balsot jāiet.
Otrs – mīļie tautieši, neuzķerieties uz skaistām frāzēm! Klausos un domāju: „Ak, Dievs, kāds tukšums! Tikai vārdi...” Tad ir žēlums, ka gāganu kari norims un izrādīsies: latvietis nav no krama kalts, sirds pie Latvijas nemaz lāga nevelk, viss bijis falšas klišejas...
Arī man ir pārdomu laiks, izvēles lapiņa jāpaņem ārkārtīgi atbildīgi. Mēs lamājam Saeimu, valdību, ienīstam savu valsti, paņemam koferi un aizbraucam laimes meklējumos. Bet, mīļais cilvēk, tieši tev jāizlemj, kas Saeimā lems par mūsu likteni! Arī ar bezatbildību veidojam savu nākotni.
Es savu zemi Latviju mīlu. Esmu uzņēmusies misiju – trimdā dzimušiem latviešiem palīdzēt atgriezties dzimtenē. Ja viņi gatavi to darīt, sīkumos nezinot politisko un ekonomisko situāciju, tad bezcerības nav. Pajautā sev: „Ko pats esi darījis, lai tava valsts būtu tāda, kurā tu gribētu dzīvot?” Ja nākamajai paaudzei nenodosim inteliģentas, kulturālas sabiedrības poti, tad eposs Lāčplēsis nevienam vairs nebūs vajadzīgs.

 

„Saprotu, ap ko lieta grozās!”
Nauris Sokolovskis
, volejbola treneris:

– Iet vēlēt ir katra pilsoņa pienākums. Tas ir jādara ikvienam, lai panāktu to, ka pareizie cilvēki tiek ievēlēti Saeimā. Būsim atklāti – kāpēc mums pie varas ir vajadzīga kaut kāda Saskaņa, kas nodarbojas ar muļķībām? Taču tas katram pašam ir jāizvērtē, par ko vēlēt. Esmu dzirdējis daudzu cilvēku viedokli, ka nekas nemainīsies no vienas balss, pats arī parasti neesmu aktīvs politiskajos jautājumos, bet šoreiz vēlēt iešu obligāti, jo saprotu, ap ko lieta grozās. Tā kā rīt mūsu volejbola komandai ir spēle, tad esam vienojušies, ka arī vēlēt iesim visi kopā.

 

Izvēle nav mainījusies
Ervīns Gudēvičs
, ārsts:
– Uz vēlēšanām noteikti iešu, vienmēr esmu piedalījies. Piedalīties un nobalsot ir katra pilsoņa pienākums. Domāju, ka ar savu balsi varu kaut ko ietekmēt. Ja kāds paliks mājās, pēc tam nav ko sūdzēties par tiem, kuri ir pie varas. Pats vainīgs, ka nav piedalījies vēlēšanās. Es neiedziļinos priekšvēlēšanu kampaņās, jo skaidri zinu, par ko vēlos balsot, un pēdējos gados mana izvēle nav mainījusies. Domāju, ka pēc vēlēšanām nekas daudz arī nemainīsies. Galvenais – lai nebūtu sliktāk. Lai kaut kas kardināli mainītos, jāpaiet laikam, jānomainās paaudzēm.

 

Necerēt uz laimes lāci
Ilga Leimane
, „Suitu sievu” vadītāja:
– Izteikšos ar literatūras klasikas palīdzību. Man skolā iedzina galvā citātu no Sūnu ciema zēniem – laime ir tepat Sūnu ciemā, zem šīm kupenām un mēslu gubām, tikai tās jāattīra nost. Tad nu es aicinu necerēt, ka laimes lācis visu izdarīs viens pats, jādara arī pašiem – ejam un izdarām savu izvēli, lai nav jākunkst, ka citi kaut ko nav pareizi izdarījuši. Atzīšu, ka man pēdējā laikā ļoti nepatīk melnās vešas mazgāšana. Tas, ka otram gāž virsū mēslus, neliecina neko labu par tiem, kas to dara. Es balsošu par tiem, kuri kandidē bez liela trokšņa, bet ar pārliecību. Noteikti padarbošos arī ar pildspalvu, jo mēģinu iedziļināties, kāpēc tas vai cits kandidāts ir sarakstā. Ja cilvēks ir darboties spējīgs, nopelnīs no manis plusiņu, bet var gadīties, ka kādu izsvītrošu.

 

Izlemt šogad ļoti grūti
Gunita Meiere
, Ēdoles pamatskolas skolotāja:
– Jā, uz vēlēšanām iešu noteikti kaut vai tāpēc vien, ka šobrīd saistībā ar Krieviju un Ukrainu ir sarežģīta politiskā situācija. Es saprotu, ka katrs latvietis, kurš neaiziet nobalsot, dod iespēju uzvarēt mums zināmajai kaimiņvalstij draudzīgajai partijai, jo mūsu balsu tādējādi būs mazāk. Tas būtu papildu motīvs. Izvēle šogad ir ļoti grūta. Pirmkārt, vērtēju pēc iepriekš paveiktiem darbiem, otrkārt, skatos, vai kandidāti ir bijuši godprātīgi vai arī sevi kaut kādā veidā sasmērējuši (runa ir politisko darbību, nevis privāto dzīvi). Cerīgi raugos uz jauniem vārdiem, jaunām sejām, bet ar nosacījumu, ka tās kaut kādā jomā sevi jau parādījušas. Man ir ļoti svarīgi arī tas, kādi ir viņu domubiedri, kas vēl ir šai partijā.

 

Vajag, lai sapurinātu
Viesturs Meļķis
, lauksaimnieks, Skrundas Goda pilsonis:
– Visu mūžu esmu gājis vēlēt un darīšu to arī turpmāk, vienīgi žēl, ka mēs, latvieši, esam sadrumstalojušies tādos mazos domubiedru vai interešu klubiņos, ko par nopietnām partijām neuzskatu. Tikmēr nacionalitātes nedraugi apvienojušies, un viņiem ir liels spēks. No vēstures zinu, ka tāda kašķēšanās un dalīšanās Latvijā bija jau pirmās brīvvalsts laikā. Tas apgrūtina izvēli, kam tad īsti uzticēties. Līdzšinējā pieredze arī bijusi bēdīga, jo no vecajiem dažam personiskās intereses izrādījušās spēcīgākas par valstiskajām. Kā lai zina, ka ar jaunajiem tā nebūs, ja visi vienmēr sola cīnīties par izaugsmi? Man nebija grūti izvēlēties, esmu zemnieks, un man svarīga zemnieku interešu aizstāvība. Tāpēc arī vēlēšanās zirgus nemainu, lai arī starp tiem šādi un tādi gadījušies, bijuši nesmukumi. Ir taču iespēja tos sliktos izsvītrot. Es tomēr neesmu pārāk satraucies par Latvijas likteni kā Māra Zālīte, norādot, ka pienācis izšķirošais brīdis. Varbūt tas vajadzīgs, lai beidzot cilvēkus sapurinātu.

 

Ir dota iespēja
Martins Samms
, Skrundas luteriskās baznīcas mācītājs:
– Esmu gan Igaunijas pilsonis, bet esmu savu draudzi aicinājis vēlēšanās piedalīties. Mans kā garīdznieka pamudinājums gan ir balsot par Kristu, tad lietas sakārtojas un uz laicīgās varas vēlēšanām var paskatīties kā no malas, nevērtējot tikai to, kāds tas vai cits politiķis ir nelietis. Ja tu pats neko nevēlies, tad tajā vietā tiek tie, ko citi ievēlējuši. Neviens cilvēks nevar teikt, ka politika viņu neskar. Mēs esam nobaidīti: ja nebalsosim par lielajām partijām, nāks Saskaņas centrs. Bet svarīgi, ko katrs pats vēlas, ne jau krievi te vēlas Putinu redzēt, ne jau tāda ir lietas būtība. Paldies Dievam, mums ir dota iespēja izvēlēties – ir valstis, kurās tādas nav. Tā ir demokrātija – iet un nobalsot par tiem, kurus pazīstam, kam uzticamies, Ja neviens nepatīk, tad tik un tā jāiet un visi jāizsvītro. Nepiedalīšanos vēlēšanās var salīdzināt: nopērkam mersedesu, noliekam garāžā un paši braucam ar velosipēdu – noguruši, nosvīduši, sūkstīdamies, cik grūti.

 

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi