Aizvērt

Gan nomelnošana, gan individuālās kampaņas (galerija)

2014. gada 8. oktobrī, 21:12
Gan nomelnošana, gan individuālās kampaņas (galerija)
No 100 Saeimas deputātiem divus varam nosacīti uzskatīt par Skrundas un Kuldīgas novadu pārstāvošiem – Nelliju Kleinbergu (Latvijas Reģionu apvienība) un Jāni Junkuru (Vienotība). Par viņiem tāpat kā par vēl 11, kas par savu dzīvesvietu CVK bija norādījuši mūspuses novadus, stāstījām pirms vēlēšanām. Un nu uzklausām visus otrreiz.

Kā zināms, 12. Saeimā ievēlētas sešas partijas, Saskaņa ieguvusi 24 deputātu vietas, Vienotība – 23, Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) – 21, Nacionālā apvienība Visu Latvijai! – Tēvzemei un brīvībai/LNNK (VL-TB/LNNK) – 17, Latvijas Reģionu apvienība (LRA) – 8, No sirds Latvijai (NSL) – 7.

 

Kandidēja no Vienotības

Godīgs cilvēks no tautas iekļūt nevar
Kuldīgas novada domes deputāts, partijas Kuldīgas novadam biedrs Artis Gustovskis priecājas, ka vismaz savā novadā no sestās vietas nonācis pirmajā. Tomēr sarūgtinājumu izjūtot par citu kolēģu rīcību: „Sapratu, ka vienkāršs un godīgs cilvēks no tautas Saeimā iekļūt nevar. Vienmēr priekšā aizies vai nu aktieri, vai šovmeņi, modeļi, ļoti turīgi cilvēki vai vienkārši krāpnieki. Iepriekš nezināju, bet laika gaitā noskaidrojās, ka tie, kuri ļoti, ļoti vēlas iekļūt lielajā politikā, gatavi par to maksāt daudz.

Man nav tūkstošiem eiro, lai nodrukātu bukletu kaudzes un pārliecinātu vēlētājus Kurzemē.”

Kuldīdznieku J.Junkuru no Vienotības saraksta viņš gan vārdā nesauc, bet ir saprotams, ka runā par viņu. „Mans mērķis bija Saeimā iekļūt ar jebkura veida godīgiem politikas elementiem, lai palīdzētu atbalstīt kuldīdzniekiem un Kuldīgas attīstībai nozīmīgus projektus. Diemžēl tas neizdevās. Kad gaidījām vēlēšanu rezultātus, runāju ar kādu politikā pazīstamu cilvēku, kurš mani nosauca par ļoti naivu. Visi, kas tur ir, vienmēr tieksies tikt atpakaļ.”  Bet turpmāk mans jautājums jebkuram tā sauktajam kuldīdzniekam, kurš ir iekļuvis, būs vienkāršs: ko konkrētu deputāts ir vai būs devis Kuldīgas attīstībai.”

 

Visi sita vienu
Gan būvnieks Guntis Būmeisters, gan Pelču zivsaimniecības vadītājs Valdis Plaudis uzskata, ka Vienotībai vēlēšanas bijušas veiksmīgas. „Par spīti tam, ka pirms vēlēšanām pret to bija vērsta nomelnošanas kampaņa. Varētu pat teikt – visi sita vienu,” vērtē V.Plaudis. „Tomēr rezultāts ir labs. Cilvēki domā, izvērtē, neatdod balsi tāpat vien. Esmu gandarīts, ka mana kandidēšana pamudinājusi iet uz vēlēšanām cilvēkus, kuri citādi nebūtu gājuši. Domāju, ka turpināšu piedalīties politiskajos procesos. Iesākums ir labs.”

Par Solvitas Āboltiņas neievēlēšanu G. Būmeisters saka – braukājot aģitācijā pa Kurzemi, ko tādu dzirdējis, taču cilvēki nav paskaidrojuši, kāpēc: nepatīk, un viss. „Pieļāvu, ka viņas reitings būs zemāks, bet nedomāju, ka būs tik dramatiski. Tā šausmīgā šmuce, kas tika gāzta virsū Vienotībai, man ļoti nepatika. Neatceros, kad kāda latviešu partija būtu cietusi tik nenormāli! Diemžēl balsotāji no tā ļoti iespaidojas.
Es pats pirmajā reizē nevarēju gaidīt augstu rezultātu. Acīmredzot citu idejas bija labāk saprotamas nekā manējās. Iespējams, bija zināmas bailes no manis, tāpēc mani cītīgi svītroja ārā. Tie, kuri iekļuva, laikam ir labāk pazīstami,” saka G.Būmeisters. Viņš brīnās, kāpēc kuldīdznieki balsojuši par citu pilsētu pārstāvjiem. Vai tad viņi aizstāvēšot Kuldīgas intereses?

 

Junkurs esot maksājis pats
Savukārt 11. Saeimas deputāts, kas tajā tika ievēlēts no Zatlera Reformu partijas, J.Junkurs no 10. vietas sarakstā pacēlās uz 2., bet partijas biedri viņam pārmet ar to nesaskaņotu individuālo kampaņu. Atbildes Kurzemnieka redakcijai deputāts atkal atsūtījis elektroniski (tāpat kā rakstam, kas tapa pirms vēlēšanām): „Paldies kurzemniekiem par izteikto atbalstu vēlēšanās gan partijai Vienotība kopumā, gan man personīgi. Tagad šī uzticība būs jāattaisno! Rezultātus vērtēju kā pietiekami labus, ņemot vērā visu nomelnošanas kampaņu, kas tika vērsta Vienotības virzienā. Kas attiecas uz manu nelielo individuālo kampaņu, tad to apmaksāju pats personīgi no saviem līdzekļiem.”

Attēlā redzams buklets, kādu Kurzemes vēlētāji saņēma savās pastkastītēs, tajā + zīme ievilkta pret J.Junkura un Solvitas Āboltiņas uzvārdu.

 

Kandidēja no Zaļo un Zemnieku savienības
Uz piecām vietām pat necerēja

Skrundas komunālās saimniecības inženierim Aivaram Rudzrogam Kurzemē bija 12. kārtas numurs. Vēlēšanās viņš ieguva ap 2030 plusu un nedaudz mazāk mīnusu. Pēc paša atzinuma, tas nozīmējot, ka vismaz mūspusē esot ticis ievērots. „Kurzemē cerējām uz četrām vietām, dabūjām piecas,” saka A.Rudzroga. „Tas nozīmē, ka zaļzemniekiem ticība aug. Lai gan vēlētāju aktivitāte procentuāli mazinājusies, laukos vismaz šoreiz izskatījās, ka cilvēki kļuvuši aktīvāki.”

 

Kandidēja no Nacionālās apvienības
„Man vēl nav pienācis īstais laiks”

Kandidāte, Kuldīgas novada domes deputāte, bijusī Kurzemes finiera vadoša darbiniece  Kristīna Rūtenberga uzskata, ka viņas partijas starts bijis labāks, nekā ticis gaidīts. „Manuprāt, tas ir Ukrainas kontekstā, latvieši bija sarosījušies. Mūsu vēlētāji ir ļoti gudri. Saskaņa guva uzvaru, jo krievu cilvēki ir daudz vienotāki nekā latvieši. Ja latviešu aktivitāte būtu bijusi lielāka, arī rezultāti būtu citādi.”  K.Rūtenbergai bijis pārsteigums, ka tieši Kuldīgā, kur viņa dzīvo, viņai bija savilkti daudzi mīnusi. „Bet domāju, ka tas ir tāpēc, ka manis pieņemtie lēmumi nevar patikt visiem. Nebija arī atpazīstamības, vēlētāji pietiekami daudz nezināja, ka kandidēju. Mēs arī nereklamējāmies kā citi. Mums bija vienota avīze no Rīgas, un tajā nebija atsevišķi izdalīti deputāti no novadiem. Bet tas, ka bija mīnusi, ir tikai normāli. Jāizdara secinājumi un jāstrādā tālāk. Priecē, ka bija arī daudz plusu, kas noteikti saistīts ar manu līdzšinējo darbību, jo neesmu tā, kas sēž, rokas klēpī salikusi. Saeimā netiku, bet noteikti nav vēl pienācis īstais laiks, vēl paspēšu.”

 

Kandidēja No sirds Latvijai
Kā tā mašinērija darbojas

„Manuprāt, cilvēki pirms vēlēšanām bija tik ļoti sabaidīti, ka viņi drīzāk izvēlējās zināmu ļaunumu nekā kaut ko nezināmu,” saka pedagoģe Daiga Kalniņa.  „Tas, ka man bija daudz plusiņu, pašai brīnums, acīmredzot cilvēki ir novērtējuši to, ko daru, ko gribu paveikt. Pati Saeimā netiku, bet turpināšu aktīvi darboties, īpaši izglītības jomā. Ir jāskaidro pozīcijas pieņemtie lēmumi, pat ja tie nav pareizi, un jārada alternatīvas, lai sabiedrībai būtu, par ko domāt, diskutēt. Ja vara neieklausās – jārosina referendums sabiedrības iesaistīšanai.”
D.Kalniņa atzīst, ka pirmsvēlēšanu laikā labāk iepazinusi pati sevi, savas iespējas, paskatījusies uz politiskajiem procesiem no citas puses un sapratusi, kā tā mašinērija darbojas. „Ieguvu atziņu: tas, ka analizējam citu neizdarīto, neko nedod, ja gribam, lai mūsu idejas īstenotos, pašiem aktīvi jāiesaistās.”
Skrundas novada uzņēmējs Juris Jaunzems no 8. vietas pakāpās uz sesto. „Ar rezultātiem esmu ļoti apmierināts. Mērķis sasniegts – No sirds Latvijai iekļuvusi Saeimā. Partijā palikšu, turpināsim kopā strādāt, darba ir daudz, jo man nepatīk, kas notiek valstī.”

Kandidēja no Latvijas Reģionu apvienības

Valdošās partijas negrib pārmaiņas
„Reģionu apvienība vēlēšanās nostiprinājusi savas pozīcijas,” atzīst no jaundibinātās partijas Saeimā ievēlētā Skrundas novada domes priekšsēde, partijas Reģionu alianse biedre Nellija Kleinberga. „Nekas cits būtībā nemainās. Strādāsim, lai pildītu solījumus. Pagaidām aicināšana koalīcijā ir visai nosacītu diskusiju līmenī. Lai mēs varētu kaut ko prasīt, jāuzkrāj politiskā pieredze, jāuzaudzē muskuļi attiecībā pret valdošajām partijām, kas ne vienmēr gaida pārmaiņas. Gan jau jaunpienācējiem būs vieta, ja kopīgi gribēsim strādāt izvirzītajiem mērķiem.” N.Kleinberga Skrundas pašvaldības sadarbības projektā šobrīd atrodas  Slovēnijā, tādējādi par norisēm partijā viņa šobrīd neko vairāk pateikt nevarēja. Arī jautājums nākamo pašvaldības vadītāju Skrundas novada domē atlikts līdz nākamajai nedēļai.

Nellija Kleinberga ir viena no pieciem Latvijas pašvaldību vadītājiem, kas iekļuvuši Saeimā.

 

Kandidāti no neiekļuvušām partijām

Turpinās būt aktīvi
Ne Jaunā konservatīvā partija (JKP), ne partija Vienoti Latvijai neiekļuva Saeimā.
Partijas Vienoti Latvijai kandidāts Artūrs Marauskis saka ar Šlesera vārdiem, sak, plinti krūmos nemetīšot, un piebilst: „Pats gaidīšu priekšlikumus no partijas. Man šī bija ļoti aizraujoša pieredze. Lai arī neesam iekļuvuši Saeimā, mūsu partijas darbība nopietni ietekmēja vēlēšanu rezultātus.”
„Mana pārliecība bija, ka partijai izdosies savākt vairāk nekā divus procentus balsu, ka tā saņems finansējumu, varēs turpināt izdot laikrakstu un informēt cilvēkus par mums svarīgām vērtībām. Diemžēl neizdevās, bet tas nenozīmē, ka nedarbosimies tālāk,” saka JKP kandidāte Diāna Lūse. Jo, lai pierādītu sevi, vajadzīgs laiks, tikai pasakās brīnumi notiekot acumirklī, viņa piebilst.   
Pati viņa vienmēr esot bijusi aktīva, gatava paust viedokli, un šajā ziņā nekas nemainīšoties.

Inguna Spuleniece, Dina Poriņa, Iveta Grīniņa, Daiga Bitiniece, Antra Grīnberga, Daina Tāfelberga, Juris Lipsnis

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: