Aizvērt

Ko skrundenieki grib no Saeimas deputātiem

2015. gada 26. februārī, 13:59
Raksta autors: Daina Tāfelberga
Ko skrundenieki grib no Saeimas deputātiem
Foto: Daina Tāfelberga
Izglītība, ceļi, emigrācija, valsts un tautas ekonomiskā labklājība – tās bija tēmas, ko Skrundas kultūras namā iedzīvotāji pārrunāja ar Saeimas deputātiem no Latvijas Reģionu apvienības (LRA).

Uz Skrundu bija atbraukuši Nellija Kleinberga, Ivars Brīvers, Mārtiņš Šics, Dainis Liepiņš, Juris Viļums, Jānis Ruks un Mārtiņš Bondars. Trūka vienīgi Artusa Kaimiņa, par attaisnojumu tika minētas radinieka bēres. Negaidīti daudz bija klausītāju, galvenokārt seniori, jo tikšanās sarīkota dienas vidū. M.Bondars kopā ar N.Kleinbergu un J.Viļumu diskutēja arī ar vidusskolēniem.

 

Iestājas par taisnīgu sadali

 

Novada domes izpilddirektors Guntis Putniņš interesējās par finansējumu pašvaldības ceļiem, jo remontam nepietiek. D.Liepiņš piekrita, ka reģionālajiem ceļiem naudas trūkst, tā tiek dalīta pēc tā, cik kilometru katrai pašvaldībai, tāpēc summas var izskatīties nelīdzvērtīgas. Vienlaikus deputāts atzina, ka arī prioritātes netiekot izvirzītas godīgi. „No viena cilvēka parlamentā, kuram ir labas attiecības ar Ministru kabinetu, dzirdēju tādus vārdus, ka viņi naudu dabūšot,” teica D. Liepiņš.

Acīmredzot nauda tomēr ir, bet trūkst kontroles, kā tā tiek dalīta.”

Deputāts piebilda, ka frakcija iesniegusi priekšlikumu atcelt nodevas tiem transportlīdzekļiem, kas netiek lietoti un ceļus nebojā. Bet tādēļ būs jāpalielina degvielas akcīzes nodoklis. LRA uzskata, ka cenas būtiski nepalielināsies, arī degvielas kontrabanda neuzplauks. Lai veicinātu godīgu konkurenci uzņēmējdarbībā, LRA iesniegusi likumprojektu par nemainīgu 9% nodokļa likmi mikrouzņēmumiem.

 

Nesaimnieciska domāšana

 

Kāds skrundenieks sūdzējās, ka valsts būvē meža ceļus par lielu naudu, bet no viena ciema uz otru nevar tikt. Ādažu domes bijušais deputāts J.Ruks skaidroja Latvijas Valsts mežu būvniecības pamatotību. Diemžēl pašvaldībai piederošajos ceļos uzņēmums nevar investēt. G.Putniņš gan iebilda, ka šāds sadalījums ir nekorekts, jo, lai tiktu līdz valsts mežam un būvētu vai zāģētu, valsts uzņēmums sagandē pašvaldības ceļus. J.Ruks sacīja, ka dome var slēgt līgumu par ceļu remontu. Savukārt D.Liepiņš atzina, ka par to vajadzētu kopā diskutēt, nevis karot:

Jau gadiem neviens nespēj tikt galā ar iepirkuma likuma nejēdzībām – tas ir lielākais šķērslis, kāpēc nevar ceļus laikā sakārtot.

Naudu iedod maijā; kamēr notiek iepirkums un pārsūdzības, pienāk rudens, kad vairs nevar rakt. Esam jautājuši arī Valsts kontrolei, kāpēc piešķirto naudu nevar izmantot vēlāk. Atbildes nav, tāpat kā nav saimnieciskas domāšanas valsts pārvaldē.”

 

Attēlā: Saeimas deputāte Nellija Kleinberga uz Skrundu pie iedzīvotājiem bija atvedusi gandrīz visu Latvijas Reģionu apvienības frakciju.

 

Pietrūka laika

LRA arī rosinājusi līdz 12% samazināt PVN veselīgai pārtikai. Par to runāja ārsts M.Šics, atbildot, kāpēc importa desa ir daudz lētāka nekā šeit ražotā. Nodokļa samazināšana būtu atbalsts gan vietējiem pārtikas ražotājiem, gan lietotājiem.
Par veco ciemu likvidāciju savus uzskatus pauda Latgalē ievēlētais J.Viļums. Viņa reģionā šis jautājums jau sen aktuāls. Tāpēc iesniegti grozījumi Administratīvo teritoriju likumā, kas ļaus pašvaldībām izvēlēties, kādas kultūrvēsturiskās vietas saglabāt.
Sarunas notika sirsnīgā gaisotnē. „Šitie jau nav tie blēži, mēs paši taču viņus ievēlējām,” vēlāk norādīja vairāki klausītāji. Vienīgais skrundenieku pārmetums: kāpēc sarunai atvēlēta tikai pusotra stunda. N.Kleinberga skaidroja, ka deputātiem vēl jāpaspēj tikt līdz Daugavpilij. Daudz jautājumu bija Valsts prezidenta amata kandidātam M.Bondaram. Interviju ar viņu lasiet pirmdienas Kurzemniekā.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Kur lasāt laikrakstu “Kurzemnieks”?
Abonēju laikraksta drukāto versiju gadam
Abonēju laikraksta drukāto versiju trim mēnešiem
Abonēju laikraksta drukāto versiju mēnesim
Abonēju laikraksta elektronisko versiju
Pērku regulāri
Nopērku, ja pamanu man interesējošu tēmu
Sekoju “Kurzemniekam”” sociālajos medijos
Izlasu citur - bibliotēkā, pie kaimiņa u.c.
Nelasu
Kurzemnieks Horoskopi