Aizvērt

„Taisnīgums nekad nebeidzas”

2016. gada 21. aprīlī, 14:42
Raksta autors: Juris Lipsnis
„Taisnīgums nekad nebeidzas”
Foto: Aivars Vētrājs
Lai apskatītu ebreju vēsturiskos īpašumus, otrdien Kuldīgā bija ieradies ASV īpašais sūtnis holokausta jautājumos Nikolass Dīns.

Interesē sinagoga

N.Dīns tikās ar novada domes priekšsēdes vietnieku Aleksandru Langi un izpilddirektori Ilzi Dambīti-Dambergu, apskatīja pilsētas interesantākās vietas, tostarp muzeju un arī bibliotēku – kādreizējo sinagogu.

„Dīna kungs interesējās, kāda bijusi pašvaldības sadarbība ar ebreju kopienu sinagogas atjaunošanā,” teica I.Dambīte-Damberga. „Izstāstījām, ka domei, ko tolaik vadīja Edgars Zalāns, sarunas par sinagogas izmantošanu bija ar Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomi, ko vadīja Arkādijs Suharenko. Pārrunās iesaistījās arī toreizējā kultūras ministre Helēna Demakova. Toreiz tika panākta vienošanās, ka ēkā droši var ierīkot bibliotēku, tādējādi padarot to par sabiedrībai pieejamu vietu ar kultūras funkciju. Manuprāt,

tagad sinagoga jeb bibliotēka Kuldīgā ir viena no populārākajām vietām, ko apmeklē ļoti daudzi.

Izstāstījām sūtnim arī par bijušās ebreju pamatskolas, tagadējās mūzikas skolas, pārbūvi. Nikolasu Dīnu interesēja, vai Kuldīgā ir attīstīts vēsturiskais tūrisms. Pastāstījām par sadarbību ar muzeju Ebreji Latvijā – no turienes ik pa laikam ierodas grupas, kuras vēlas apskatīt atjaunoto sinagogas kompleksu. Turklāt bibliotēkā iegriežas arī citi tūristi, kurus šī tēma interesē.”

 

„Kuldīga ir pozitīvs piemērs”

„Manai vizītei Latvijā, tostarp Kuldīgā, ir vairāki iemesli, un tie saistīti ar holokaustu,” skaidro diplomāts. „Pēdējā laikā Latvijas valdība spērusi vairākus ļoti pozitīvus soļus privātīpašumu restitūcijā (atdošanā īpašniekiem – aut.), un es turpinu diskusijas par ebreju kopienas īpašumu restitūciju, un tā ir daļa no ASV un Latvijas sadarbības. Jūsu valstī esmu bijis vairākkārt, bet Kuldīgā šī ir mana otrā vizīte – tā ir ļoti skaista pilsēta ar senu vēsturi. Turklāt šeit var redzēt pozitīvus piemērus, kā pagātni saistīt ar mūsdienām. Viens piemērs – sinagoga, kas pārtapusi par bibliotēku.”

 

Kā notikušo labot

„Kāpēc jautājumi par holokausta sekām joprojām ir svarīgi, lai gan tā vaininieki lielākoties jau miruši?” vaicā N.Dīns. „Tāpēc, ka mūsu sadarbībai ar Latviju ir viens mērķis – atjaunot taisnīgumu. Tas ir mūžīgs un nekad nebeidzas, lai cik sarežģīta nebūtu valsts vēsture. Turklāt daudzi holokaustu pārdzīvojušie joprojām ir dzīvi, un mums jādara viss, lai viņus atbalstītu. Pats būtiskākais mums visiem, domājot par vienu no briesmīgākajām vēstures epizodēm, – kā notikušo labot, atjaunot taisnīgumu. Cilvēki jāizglīto, lai viņi saprastu, kas toreiz notika, lai no vēstures tiktu gūta mācība.

Jāsaglabā arī atmiņas, tāpēc svarīgi veidot memoriālus. Vēsture jau nav tikai pagātne, tā iekļauj arī šo mirkli un nākotni. Reprivatizācija, restitūcija arī ir viens no veidiem, kā tikt galā ar pagātnes netaisnībām. Vienlaikus apzināmies, ka arī Latvijai bijusi ļoti sarežģīta vēsture, tāpēc jāmeklē iespējami pozitīvi risinājumi. Tas, ka ASV un Latvijai ir kopīga vērtību sistēma, ir viens no mūsu partnerības pamatiem gan tagadnē, gan nākotnē.”

 

Attēlā:

ASV īpašais sūtnis holokausta jautājumos Nikolass Dīns Kuldīgas novada muzejā.

Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru: