Aizvērt

Kā radīt darbavietas

2017. gada 13. februārī, 00:00
Raksta autors: Juris Lipsnis
Kā radīt darbavietas
Mirklis no diskusijas: alsundznieces Ilze Bloka, Inga Šēna- Laizāne, Ināra Ābelīte un Aina Verbele spriež par jaunu darbavietu radīšanu.
Foto: Juris Lipsnis
Alsungas novada pašvaldības vēlēšanās ar savu sarakstu startēs arī uzņēmēja, "Mežvidu" labirinta īpašniece Daiga Kalniņa. „Saraksts ir izveidots, bet vēl neesam izlēmuši, kāds šai vēlētāju apvienībai būs nosaukums,” viņa atklāj.
Pirms trim gadiem D.Kalniņa kandidēja Saeimas vēlēšanās, pārstāvot partiju No Sirds Latvijai (NSL).

Janvāra beigās viņa sadarbībā ar pašvaldību Alsungas muzejā bija sarīkojusi diskusiju par darba iespējām novadā. Pasākums bija visai kupli apmeklēts, tajā piedalījās arī Saeimas deputāte, NSL vadītāja Inguna Sudraba.


TRŪKST GAD DARBA, GAN DARBAROKU

D.Kalniņas apkopotā statistika liecina, ka Alsungas novadā bez darba ir 7,2% iedzīvotāju (Kurzemē – 7,6%). Novadā deklarēti 960 iedzīvotāji darbspējas vecumā, tomēr daļa no viņiem pārcēlusies uz ārzemēm. Visgrūtāk darbu atrast jaunajām māmiņām, cilvēkiem pirmspensijas vecumā un ar pamatskolas izglītību.

Diskusijas dalībnieki secināja, ka darbavietu Alsungā trūkst, tomēr vērojama arī pretēja parādība – lauksaimniekiem trūkst darbaroku, tāpēc jāsamazina ražošanas apjomi. Par to, cik svarīgi radīt jaunas darbavietas, diskutētāji bija atšķirīgās domās. „Manuprāt, darbaroku trūkst sezonas laikā, bet ziemā visiem nav, ko darīt,” secinājusi Spēlmaņu kroga īpašniece Mairita Slavinska. Biruta Skujiņa, ar kuras gādību pirms pāris gadiem Alsungā atvēra Liepājas uzņēmuma Lauma Lingerie ražotni, bija skeptiska:
„Darbs bija nodrošināts apmēram pusotram desmitam sieviešu. Liepājnieki atveda jaunas šujmašīnas, bet šuvējas vairākus mēnešus nevarēja izpildīt plānu.

Beigās palika sešas vai astoņas darbinieces, un uzņēmuma vadība izlēma, ka šeit uzturēt ražotni nav lietderīgi. Manuprāt, tie, kuri tiešām grib strādāt, darbu jau atraduši!” Edgars Zvejnieks, kurš vada SIA Venta FM zivju miltu rūpnīcu, atzina, ka bijušas grūtības ar labu darbinieku atrašanu: „Kad vajag, nav, kas strādā!” Līdzīgas problēmas bijušas arī galdniecībai Ciekauzis – tās īpašnieks Jānis Šmidbergs joprojām nevarot atrast prasmīgu un uzticamu palīgu.


JĀROSĀS PAŠIEM!

Amatnieku veikala Rija īpašniece Inga Šēna–Laizāne un rokdarbniece Ināra Ābelīte izteica domu, ka pašiem jāmeklē iespējas pelnīt. Viņām iebilda Ligita Stašaite: „Ne katrs spējīgs radīt sev darbavietu, un šādiem cilvēkiem būtu jāpalīdz!” Jānis Gulbis jaunu darbavietu radīšanu saistīja ar iedzīvotāju skaitu – ja būs, kur strādāt, cilvēki pārcelsies uz Alsungu, novads attīstīsies. Viņaprāt, par darbavietām jārūpējas pašiem alsundzniekiem, jo neviens no malas to nedarīšot. Līdzīgi domā arī Ilze Bloka: „Ja pašiem nav vēlmes darboties, nevar gribēt, lai citi to dara mūsu vietā.”

Aīda Vanaga bija skeptiska – ražotņu atvēršanai vajadzīgi resursi, nauda, kādas vietējiem nav. „Tad jau drīzāk kaut ko var izveidot Kuldīgā, biznesa inkubatorā, kur jaunajiem uzņēmējiem tiek atbalsts,” viņa teica.
Grigorijs Rozentāls atgādināja, ka iedzīvotāji protestējuši pret zivju miltu rūpnīcu, jo tā, lūk, rada smaku, līdzīga attieksme savulaik bijusi arī pret kažokzvēru fermas celtniecības ieceri, tāpēc nav pārliecības, ka būs atbalsts citu ražotņu atvēršanai.

Novada domes priekšsēdis Aivars Sokolovskis atgādināja, ka Alsungā ir ap 20 ilgstošu bezdarbnieku. „Pieņemsim, ka te tiks uzcelta kāda ražotne,” viņš teica. „Bet vai tā varēs atrast darbiniekus? Vai šiem bezdarbniekiem ir nepieciešamā kvalifikācija? No tiem tikai retais patiešām grib atrast darbu!”

Tika pārrunāts, kas nepieciešams, lai darbavietas tomēr rastos. Secinājumi: vajadzīgs pašvaldības atbalsts, tostarp arī novada reklamēšanā, jo investori neiegulda naudu nezināmās vietās, jārīko konsultācijas biznesa iesākšanai, regulāras uzņēmēju tikšanās, jāmaina sociālo pabalstu politika (pašreizējā neveicina vēlmi meklēt darbu), jāveicina darba tikums jauniešos un jāmāca viņiem ekonomikas un biznesa pamati.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi