Aizvērt

Konkurence būs. Vai pratīsim izvēlēties labākos?

2017. gada 27. martā, 13:15
Raksta autors: Daiga Bitiniece
Konkurence būs. Vai pratīsim izvēlēties labākos?
Līdz pašvaldību vēlēšanām 3. jūnijā nedaudz vairāk par diviem mēnešiem. Partijas lielākajās un vēlētāju apvienības mazākajās pašvaldībās rosās – citas jau kopš gada sākuma, citas nupat tik sāk veidot priekšvēlēšanu programmu. Cik tālu kura tikusi – par to šai apskatā.
KULDĪGĀ

VARĒTU BŪT PIECU PARTIJU SARAKSTI

Pagājušajās vēlēšanās uz Kuldīgas novada domi startēja piecu partiju deputātu kandidātu saraksti; šogad vismaz pagaidām situācija līdzīga, vienīgi mainījušās pašas partijas – divas nākušas klāt no jauna, viena (Vienotība) zaudējusi ietekmi valstī un tai sava saraksta Kuldīgā vairs nebūs, otra – Zatlera Reformu partija – izbeigusies.


GRIB KO MAINĪT

Partijas KPV (Kam pieder valsts?) jeb t.s. 12. Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa partijas Kuldīgas nodaļas koordinators Ēriks Pucens ir 30 gadu vecs lauksaimnieks no Kurmāles pagasta, kurš audzē liellopus un nodarbojas ar biškopību.

Kuldīgas grupa sanākot reizi nedēļā, tajā aktīvi iesaistījušies septiņi cilvēki, bet citi pievienojoties pēc iespējām. Kurzemē partijai ir vēl nodaļas, tuvākā – Saldū. „Kandidātu saraksts būs redzams pēc 5. aprīļa, kad partijas valde būs visus apstiprinājusi. Kuldīgā plānotie kandidāti visi ir partijas biedri,” saka Ē.Pucens. „Par sevi man ir skaidrība, daudziem cilvēkiem par partiju ir interese, bet paši politikā iesaistīties negrib. Saka, ka viss slikti, bet neko negrib darīt, lai būtu labāk. Es gribu mainīt lietas uz labo pusi.”

Kuldīgas novadā vispirms uzmanību pievērstu tam, lai palīdzētu cilvēkiem laukos: no Laidiem, Snēpeles un citām vietām cilvēki braucot uz darbu pilsētā, bet atpakaļ netiekot. Ja īrē dzīvokli Kuldīgā, alga aiziet tam, bet Laidos paša dzīvoklis stāv tukšs. Jārisina transporta problēma, jārada laukos darbavietas. Pašlaik tiekot izstrādāta programma, to paredzējuši publiskot 5. aprīlī. Tad arī būšot vairāk komentāru, sola Ē.Pucens.


UZŅĒMĒJDARBĪBA UN DROŠĪBA

Partijas Gods kalpot mūsu Latvijai dibinātājs, valdes loceklis un Kuldīgas nodaļas vadītājs ir Lauris Gruntmanis. Viņš jau labu laiku piedalās novada domes sēdēs, iepazīstas ar situāciju un veido kandidātu sarakstu: „Jebkuram ir tiesības piedalīties vēlēšanās! Aicinu konkurenci uztvert veselīgi.” Mācījies Kuldīgas 1. vidusskolā, studējis uzņēmējdarbību, ir sociālo zinātņu maģistrs vadībzinātnē, pašlaik – ieguldījumu pārvaldes sabiedrības Hipo Fondu aktīvu pārvalde padomes loceklis. Pusi laika Lauris pavadot Rīgā, pusi šeit.

Jautāts, cik saraksts jau gatavs, atbild: „Tā kā esam jaundibināta partija, kas no biedrības partijā pārtapusi pirms diviem gadiem, process ir ilgāks.” Bet viņu interesējot pats process, nevis reitings, esot svarīgi realizēt idejas, programmatiskos jautājumus, un šai partijā neviens nekādus ierobežojumus neuzliekot. Nodaļā esot 10–20 cilvēku, partija fokusējoties uz aktīviem cilvēkiem 25–45 gadu vecumā.

Latvijā tā startēšot 15–20 pašvaldībās, Kurzemē vēl Liepājā. Valdes priekšsēdis ir bijušais labklājības ministrs, Saeimas un Rīgas domes deputāts Andrejs Požarnovs. Šī partija sadarbojas ar partiju Gods kalpot Rīgai (GKR) un atsevišķās pašvaldībās startēs zem viena saraksta (kur nav pietiekams biedru skaits). Kuldīgas sarakstā varētu būt viens GKR biedrs. Taču pagaidām nodaļas vadītājs atturas nosaukt kaut vai pāris deputātu kandidātu, jo jauni biedri vēl pievienojoties.

Kuldīgas novadā esot trīs lietas, uz ko partija fokusēsies pirmsvēlēšanu programmā: uzņēmējdarbībai labvēlīga vide, drošības uzlabojumi, kā arī pašvaldības pārvaldes un darbības pilnveide. „Esmu ar daudziem runājies, cilvēki saka – vietvarai vairāk jāuzklausa cilvēku vajadzības, uzņēmēji grib atsaucīgāku būvvaldi, ātrāku lēmumu pieņemšanu, to, lai vietējie vairāk tiktu atbalstīti iepirkumos.” Par drošību pilsētā L.Gruntmanis cer, ka tā uzlabosies līdz ar vadības maiņu Valsts policijas Kuldīgas iecirknī: „Ir problēmas ar narkotiku izplatību, ar automašīnu dedzināšanu. Būt naktī pie Klondaikas ir nedrošāk nekā Vecrīgā!” Ievēlēšanas gadījumā šai ziņā darīšot divas lietas: sasaukšot visus dienestus kopā, lai veicinātu sadarbību, un, iespējams, būšot jāstiprina pašvaldības policija.

Deputāta kandidātu uztrauc arī novada sociālekonomiskie rādītāji – viņš uzskata, ka vairāk jāstrādā ar investīcijām.


NA – ARĪ BIJUŠIE VIENOTĪBAS PĀRSTĀVJI

Nacionālās apvienības (NA) Kuldīgas nodaļas vadītāja, uzņēmēja Kristīna Rūtenberga apliecina, ka šogad Kuldīgā būšot pilns – 17 kandidātu – saraksts, kas gan vēl top.

„Cilvēki gatavi kritizēt, bet paši kandidēt un uzņemties darbu negrib. Ir arī tādi, kuriem darba devējs ir citā partijā, tāpēc cilvēks atturas. Bet mums svarīgi sarakstā ielikt darītājus, tādus, kas deputāta pienākumus var apvienot ar ikdienu un piedalīties visās sēdēs. Noteikti atkal kandidēsim abi ar Dzintaru Pūkaini, sarakstā būs arī vairāki no tiem, kas kandidēja pirms četriem gadiem: Renārs Sakne, Ivars Gluškovs, Raimonds Serdants, Raitis Mediņš, no jauna – partijas biedrs Klāvs Šlakorcins u.c.”

NA Kuldīgā esot 20–25 biedri – no sākotnējā skaita 2013. gadā tas dubultojies, taču daži vairs nekandidēs. Par pirmo piecnieku vienošoties sapulcē 3. aprīlī, bet jau zināms, ka kopā ar NA startēšot arī tie divi līdzšinējie deputāti, kuri tika ievēlēti no Vienotības: mežsaimniecības speciāliste Sigita Vaivade un līdzšinējais Vienotības Kuldīgas nodaļas vadītājs, uzņēmējs Uģis Lagzdiņš, kurš Kurzemniekam sacīja, ka jau gadu vairs neesot tās vadītājs, un nevarēja komentēt, kāpēc partijas mājas lapā joprojām stāv maldinoša informācija.


VIEDOKĻU ATŠĶIRĪBAS

Latvijas Zemnieku savienības (LZS) Kuldīgas nodaļas vadītāja Vineta Ķine apstiprināja, ka Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) startēs visās trijās pašvaldībās Alsungas, Skrundas un Kuldīgas novadā.

Saraksti vēl topot, bet jau zināms, ka pirmajā trijniekā Kuldīgā noteikti būšot līdzšinējais novada domes priekšsēdes otrais vietnieks Aleksandrs Lange, kurš, V.Ķines vārdiem runājot, esot īsts zemnieks un nu beidzot būšot īstā politiskā partijā; proti, LZS maijā svinēšot 100 gadus.

„Mums ir lielākā nodaļa Kurzemē, iestājušies daudzi jauni biedri, piemēram, Ruta Karloviča.” Viņa tāpat kā A.Lange bija aktīva partijas Kuldīgas novadam valdes locekle. Bet partijas maiņu R.Karloviča Kurzemniekam skaidro ar nepietiekamu atbalstu Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas aizstāvībai un pakļaušanos Vienotības interešu diktātam: „Es visur eju pārstāvēt un aizstāvēt filiāles, un es nevaru runāt vienu un darīt citu. Mani aizskāris tas, ka Vienotība grib izlemt lielas sabiedrības daļas likteni tai nelabvēlīgā virzienā.”

Savukārt A.Lange ir gandarīts par to, kas paveikts kopā ar partiju Kuldīgas novadam, taču nolēmis politisko piederību mainīt, jo vairākos jautājumos viņa viedoklis atšķīries no partijas un domes vadības: „Jau darbības laikā esmu norādījis, bet viss netika ņemts vērā. Piemēram, tas, ka būvniecībā nespējam iztikt ar iepirkumos paredzēto naudu – tas ir akmentiņš arī mūsu, vadības, dārziņā, ka nemākam darbu būvobjektos novadīt profesionāli. Un otrs – mums domstarpības izveidojās laikā, kad Kuldīgā tika uzņemta tā Krievijas filma.”


GRIB IESĀKTO TURPINĀT

Partija Kuldīgas novadam, kas četrus gadus bijusi pie varas domē, gan priekšvēlēšanu programmu, gan deputātu kandidātu sarakstu apstiprināja gada pārskata konferencē jau 10. martā. Partija nodibināta 2012. gadā, tajā iestājoties vairāk nekā 200 biedriem. Šogad konferencē tika sveikti 29 jauni.

Jautāta par A.Langes un R.Karlovičas izstāšanos, partijas vadītāja un Kuldīgas novada domes priekšsēde Inga Bērziņa sacīja: „Cienu viņu izvēli.” Vēlēšanās startēšot deviņi tagadējie deputāti (I.Bērziņa, Baiba Mikāla, Viktors Gotfridsons, Ģirts Vēvers, Brigita Freija, Agris Kimbors, Artis Gustovskis, Mārtiņš Mednieks, Raimonds Lapuķis) un vēl kandidātu sarakstā iekļautie Inese Astaševska, Dzintars Erdmanis, Aldis Dilāns, Ivars Eglītis, Artis Šimpermanis, Dace Reinkopa, Pēteris Gobzemis, Gatis Zonenbergs, Inga Heidemane, Gints Astičs, Ivo Solomahins.

Konferencē partijas biedri stāstīja par paveikto un arī atzina to, kas nav izdevies. Piemēram, Kuldīgas attīstības aģentūras vadītājs Kaspars Rasa sacīja, ka sarūkošā iedzīvotāju skaita dēļ smagā tēma ir problēmas ar ceļiem, jo puse novada ļaužu dzīvo laukos. Tāpat arī namu apsaimniekošana. Pilsētā sarežģīta situācija ir ar Skolas ielas ēku, toties izdevies atrisināt smago jautājumu par veco slimnīcu, jo jau esot garantētas investīcijas, notiek projektēšana. „Esam gatavi iesākto turpināt!” apstiprināja K.Rasa.

Programmā, kurai priekšlikumi tiekot gaidīti joprojām – līdz pat iesniegšanai Centrālajā vēlēšanu komisijā –, galvenie akcenti ir nodrošināt vidi uzņēmējdarbības atbalstam un darbavietu radīšanai, atjaunot ceļus pagastos, atbalstīt ģimenes, bērnus un jauniešus, arī iedzīvotāju iniciatīvu, turpināt veidot dzīvei un dabai draudzīgu vidi.

I.Bērziņa uzsvēra vairāku ielu remontu uzņēmējdarbības atbalstam: jau ir līgumi par Dārzniecības un Meistaru ielu, drīz sāksies Jelgavas ielas pārbūve. Pagastos 40 km ceļu atjaunos par Eiropas naudu un 3 km asfaltēs par pašvaldības naudu. Kuldīgā asfalts būšot mazajām grantētajām ieliņām (8 km).

Paredzēts atbalsts sociālajai un radošajai uzņēmējdarbībai, to līdzfinansējot konkursā. Pie Kuldīgas Centra vidusskolas paredzēts stadions ar Eiropas fondu investīcijām, tiks atjaunots kultūras centrs (KC), atbalsts būs Kuldīgas Tūrisma un tehnoloģiju tehnikuma tehnoloģiju centra izveidei un radošās mākslas klasterim vecās slimnīcas ēkās. Īpaša uzmanība tiks veltīta Vulkāna teritorijai. Sākumskolas paliks tuvu bērnu dzīvesvietai, lauku skolās un rotaļu grupās turpināsies remonts, tiks atbalstīta iedzīvotāju iniciatīva, meklētas jaunas formas sabiedrības līdzdalībai lēmumu pieņemšanā utt.ALSUNGĀ

VISMAZ ČETRI SARAKSTI

Deputāta amats Alsungas novada domē – vienā no mazākajām pašvaldībām valstī – šķiet diezgan iekārojams. Par deviņām vietām te sacensties gatavi vismaz četri, bet varbūt pat pieci saraksti.


KANDIDĀTUS VĀRDOS VĒL NESAUC

Kā apstiprināja LZS Kuldīgas nodaļas vadītāja Vineta Ķine, savs saraksts būšot noteikti, bet šoreiz no ZZS. Tajā startēs arī līdzšinējais pašvaldības vadītājs Aivars Sokolovskis. Sarunā ar Kurzemnieku viņš bija diezgan noslēgts, jo saraksts tikai topot un apstiprināt varot vien to, kas jau bijis rakstīts, proti, ka Edgars Zvejnieks, kas pirms četriem gadiem bija LZS saraksta līderis, vairs nekandidēšot, un nostāja esot tāda, ka pirmajiem trim numuriem jābūt partijas biedriem. „Visi būs no Latvijas Zemnieku savienības – zaļo mums te nav,” saka A.Sokolovskis.

Atkal vēlēšanās piedalīsies apvienība Par iedzīvotāju interesēm, no kuras pirms četriem gadiem ievēlēts arī pašreizējais priekšsēdis A.Sokolovskis (kurš nu startēs no ZZS). Pašlaik apvienību domē pārstāv Jānis Gulbis, Ināra Staņislavčika un Zaiga Vanaga. J.Gulbis saka: galvenais programmā būšot taisnīga budžeta sadale, atbalsts bērnudārzam, uzlabojumi pašvaldības dzīvokļos un atbalsts darbavietu radīšanai. Cilvēkus, kuri kandidēs kopā ar J.Gulbi, deputāts nosaukt vēl nevēlējās.

Vēlētāju apvienības Jaunie suiti pārstāvis Mārtiņš Kokalis sacīja, ka tas, vai startēšot atkārtoti, vēl jāpārrunā ar apvienības biedriem. Pašlaik domē no tās ievēlēts Edgars Goldbergs.


VAIRĀKAS ĢIMENES KOPĀ

Savu sarakstu veidos arī Grigorijs Rozentāls, otrs bijušais pašvaldības vadītājs, tagad deputāts un mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības Mežsaimnieks vadītājs. Viņš domi vadīja no 2009. līdz 2013. gadam.

„Pāris jautājumu nopietni jārisina, un iepriekš tas nav pietiekami darīts. Pirmkārt, uzņēmējdarbības attīstība – radīt piemērotas biroju telpas, attīstīt kooperāciju un sniegt uzņēmējiem zināšanas ar lektoru un semināru palīdzību. Otrkārt, jādara viss, lai saglabātu novadu un vidusskolu. Suitu kopiena ir daļa no pasaules kultūras, un skola ir svarīga tās pastāvēšanai. Trešais – mazā novadā grūti izveidot labu lēmējinstitūciju, tāpēc, lai arī varbūt par mūsu sarakstu teiks, ka esam tajā iesaistīti veselām ģimenēm, mans arguments – lai ir sakarīgi cilvēki, kas ievēlēšanas gadījumā kopā ar citiem var veiksmīgi strādāt novada labā.”

Kopā ar G.Rozentālu no šīs apvienības vēlēšanās piedalīsies dzīvesbiedre, ekonomiste un projektu speciāliste Māra Rozentāle, divi līdzšinējie deputāti Dace Martinova un Andris Kaminskis, kā arī uzņēmējs Mārcis Martinovs, arhitekts Juris Lipsnis un viņa dēls, inženieris Jurģis Lipsnis, Mežsaimnieka darbinieks Gatis Megnis un ceļubūves speciālists Māris Liberts.


IZAUGSMEI VAJAGOT TELPU

Kā jauns spēks nāks vēlētāju apvienība Par Alsungas novada izaugsmi, kas ir 12. Saeimas deputāta kandidātes no partijas No sirds Latvijai un pašlaik deputāta Aivara Meijas palīdzes, arī Latvijas Universitātes (LU) docentes, pedagoģijas doktores Daigas Kalniņas iniciēta (1996. gadā viņa absolvējusi Alsungas vidusskolu).

„Nesakām, ka viss ir slikti, bet esam cilvēki, kuri saprot, ka jādarbojas aktīvāk, ka izaugsmei vajadzīgs cits temps.” Turklāt D.Kalniņu uzkurinājusi pašreizējā situācija, kad deputāti nevis saturīgi diskutē, bet katrs velk uz savu pusi, nedomādami par sabiedrības interesēm.

Sarakstā esot kompetenti dažādu jomu cilvēki, no kuriem viena ir līdzšinējā deputāte Z.Vanaga, kas labi pārzinot nodarbinātību, ir uzņēmējs Jānis Brūklis, pedagoģe Skaidrīte Nagliņa, muzeja direktore Inga Bredovska, students Kristers Herbsts, šobrīd Ventspilī strādājošais Inārs Bērtulsons u.c.

Programma gatava, galvenie akcenti – mainīt pārvaldes principus uz to, lai ir lielāka atklātība, labāk izskaidrots budžets un individuāla pieeja katram cilvēkam. „Alsungā visi viens otru pazīst, bet problēmas katram savas, un neder vieni noteikumi visiem. Jādomā, kā katram palīdzēt: ja cilvēks bez darba, tad meklēt, kā iesaistīt tieši viņu, lai pats sevi spēj nodrošināt. Un, jo vairāk cilvēks izprot, jo labprātāk iesaistās.”

Jautāta, kā strādās ievēlēšanas gadījumā, D.Kalniņa sakās daudzus jautājumus risinām tiešsaistē jau tagad, un darbs LU ļaujot mācībspēkiem stundas saplānot, tāpēc vienu dienu nedēļā varēšot būt Alsungā, turklāt darba laikā uz sēdēm netiekot daudzi, tāpēc iespējams, ka to laiks varētu tikt mainīts.

Jautāta, vai pēc gada nekandidēs uz 13. Saeimu, D.Kalniņa atbild: viss atkarīgs no tā, kur viņa redzēs sevi labāk spējam īstenot mērķus; Saeimā jau ir pastrādājusi kā deputāta palīdze un redzot, cik tur viss attālināti no dzīves, ka priekšplānā esot ekseļa tabulas utt., tāpēc cilvēki nejūt, ka kļūs labāk.SKRUNDĀ

SPĒKOSIES DIVI

Skrundas novadā ir ap 5000 iedzīvotāju – trīsreiz vairāk nekā mazajā Alsungā, taču te uz domi pagaidām grasās kandidēt vien Latvijas Reģionu apvienība (LRA) un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS).

Pirmā startēs ar bijušās skrundenieces, 12. Saeimas deputātes Nellijas Kleinbergas padomu, bet otro kūrēs pašreizējais Kuldīgas novada domes deputāts, laidenieks, Iekšlietu ministrijas Nodrošinājuma valsts aģentūras projektu speciālists Aivars Rudzroga.


GAN VIETĒJIE, GAN TĀLUMNIEKI

A.Rudzroga pastāstīja, ka vēl notiek sarunas, bet ZZS saraksta galvgalī bez viņa būšot arī partijas biedri: uzņēmējs, rīdzinieks Ēriks Grīnbergs (kam Skrundā īpašumi un bizness), komunālās saimniecības ūdenssaimniecības tehniskais speciālists Guntars Stepiņš. Kandidēs arī Nīkrāces pagasta pārvaldes vadītāja Benita Lielāmere. Skrundas nodaļā esot 11 biedru – visi Skrundā nedzīvo, bet esot ieinteresēti uzņēmējdarbības attīstībā, lai investoriem par šo vietu rastos interese. „Mūsu saraksts ar to arī atšķirsies, ka tajā būs vairāki cilvēki, kam Skrundā ir vai nu bizness, vai īpašumi.”

Vēl deputātu kandidātos esot uzņēmēji Valdis Pakulis un Andris Sēja, O.Kalpaka Rudbāržu pamatskolas direktors Dzintars Strauts, Nīkrāces sporta organizatore Ilona Rītiņa, šogad slēgtās Rudbāržu internātskolas direktore Dace Mickus u.c.


LRA GRIB NOSTIPRINĀTIES

Nekas Skrundā vairs nav dzirdams par Vienotību. 2013. gadā domē ievēlētais partijas biedrs Juris Jaunzems pārgājis uz partiju No sirds Latvijai. Deputāts Ainars Zankovskis, kas no šī saraksta startēja, bet nebija biedrs, un deputāta kandidāts Zigurds Puriņš tagad pievienojušies LRA, kuras saraksta galvgalī būs domes vadītāja Loreta Robežniece.

Viņa pastāstīja: programmā akcenti likti uz to, ka pirmsskolas vecuma bērniem jānodrošina iespēja mācīties iespējami tuvu mājām, ka visā novadā gan par Eiropas, gan budžeta naudu tiks atjaunoti ceļu posmi, ar akciju sabiedrību Sadales tīkli tiks panākta vienošanās par apakšstacijas izbūvi, lai stabilizētu elektrības piegādi un, palielinot jaudu, piesaistītu investorus. LRA iestāsies par Valsts un pašvaldības policijas ciešāku sadarbību un par vienkāršāku pieeju sociālajiem pakalpojumiem.
Komentāri
Es
2017. gada 3. maijā, 02:01
Es balsošu par jaunu domes vadību, šī jau ir atstrādājusi savu!
Vēl meitene
2017. gada 28. martā, 20:01
Ja sarakstā nebūs mans ivo es vēlēt neiešu...
Pievieno jaunu komentāru: