Aizvērt

Salacgrīvas domes ilgdzīvotājs

2017. gada 7. jūlijā, 16:51
Raksta autors: Regīna Tamane
Salacgrīvas domes ilgdzīvotājs
Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs pašvaldības darbu salīdzina ar medicīnu. "Mēs taču gribam pieredzējušu ķirurgu!" viņš saka.
Foto: Ilga Tiesnese
Bez pārsteigumiem noslēgušās vietējās varas vēlēšanas Salacgrīvas novadā. Jau trešo sasaukumu vairākumu pie domes galda ieguvis līdzšinējā pašvaldības vadītāja Dagņa Strauberga saraksts.
Vien 2001. gadā, kad viņš kā galvenais arhitekts startēja vēlēšanās pirmoreiz un viņu izraudzījās par domes priekšsēdētāju (toreiz Salacgrīvas pilsētā), D. Strauberga sarakstam bija četras vietas un darbībai vajadzēja rast kompromisu vēl ar trīs sarakstu deputātiem. Pēc šā gada vēlēšanām no D. Strauberga listes pie domes galda sēdēs 11 deputāti. Pats saraksta līderis saņēma lielāko vēlētāju uzticības mandātu – visvairāk balsu. To, ka tā būs, varēja noprast jau vēlēšanu dienā, kad aptaujāju cilvēkus pie iecirkņiem novadā. No apmēram 20 uzrunātajiem vien divi iebilda pret līdzšinējo vadību. Pārējie runāja par padarītiem darbiem, pārbaudītām vērtībām. Pašu D. Straubergu viņi raksturoja kā radošu, cilvēkiem pieejamu vadītāju. Nekāds pārsteigums nebija arī tas, ka viņu par domes priekšsēdētāju ievēlēja gana vienprātīgi – ar 12 balsīm par un vienu pret (sēdē nepiedalījās divi deputāti). Tātad nule sācies viņa 17. darba gads šajā amatā.

Pirms vēlēšanām raisījās diskusijas, vai pašvaldības politikas dinozauriem (tobrīd vairāk nekā 20 gadu pašvaldības vadītāja amatā Latvijā bija 16 cilvēki) nevajadzētu noteikt termiņa ierobežojumu. Portālā manabalss.lv sākta arī parakstu vākšana, lai aicinātu mainīt likumu Par pašvaldībām, nosakot, ka pie konkrētas pašvaldības stūres var būt ne vairāk kā divus sasaukumus – 8 gadus. Patlaban parakstījušies nepilni 2000, vēl vajadzīgi savi 8000 ierosinājuma atbalstītāju.

Reģionālā laikraksta Auseklis redakcijā pirmsvēlēšanu diskusijās ar trim Salacgrīvas novada sarakstu līderiem tika skarts arī šis jautājums. Nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (NA) un Zaļo un Zemnieku savienības saraksta pārstāvji Rimants Lūsis un Jānis Lipsbergs atbildēja izvairīgi, sakot, ka viss atkarīgs no tā, kāds cilvēks vada pašvaldību. Jauns cilvēks varētu nākt ar jaunām idejām, savukārt pieredzējis vadītājs dod drošības sajūtu pašvaldības darbiniekiem. Vienīgais, kurš nobalsoja pret to, ka līdzšinējais pašvaldības vadītājs saglabā amatu, bija J. Lipsbergs. Viņaprāt, ierobežojums nepieciešams, lai nebūtu aizvainojuma, ka kāds jaunais pretendē uz vecā krēslu. Tomēr priekšsēdētāja vēlēšanās arī jaunievēlētie divi deputāti no NA saraksta nobalsoja par D. Straubergu. "Vienmēr esmu cienījis viņu gan kā cilvēku, gan kā priekšsēdētāju. Viņam ir ļoti liela pieredze pašvaldības vadībā," iemeslu tam minēja NA pārstāvis Dāvis Melnalksnis. Viņaprāt, 20 gadus vadīt pašvaldību ir par ilgu, Dāvis balsotu par trim sasaukumiem, jo pirmajā var tikai iepazīt darbu, nākamajos – pilnveidot, lai dotu ceļamaizi pēctecim.

"Cilvēki nez kādēļ pašvaldības darbu un tās vadību uzskata par spēlīti. Mēs taču neejam operāciju veikt pie studējoša topošā mediķa, bet gribam pieredzējušu ķirurgu!" spriež D. Straubergs. Viņaprāt, muļķīgi ir pieredzi pārvērst par šķērsli darbam pašvaldībā. Termiņus izdomājot tie, kuri nav pie varas, bet noteikti gribētu pie tās tikt. "Manuprāt, ir ārkārtīga bezatbildība iet ar saukli "veco nost", lai tikai nāktu jaunais, un tad būs labāk. Ne zināšanām, ne nākotnes redzējumam, ne pieredzei nav nozīmes? Novadā taču pamatā risināmi saimnieciski jautājumi! Bet vēlētāji Salacgrīvas novadā skaidri pateikuši savu izvēli." Salacgrīvieša prasmes un pieredzi novērtējuši arī kolēģi, ievēlot par Rīgas Plānošanas reģiona vadītāju. Arī pirms katrām Saeimas vēlēšanām viņu cenšoties pierunāt startēt (piekritis vienreiz – pirms 15 gadiem, nav ievēlēts), bet tam viņš vairs nepadodas. "Saeimas deputāti ir patālu no zemes, darbs tur man nesagādātu gandarījumu," uzskata D. Straubergs.


/No pielikuma Novadi domā, kas tapis deviņu reģionālo laikrakstu - Kurzemes Vārds, Auseklis, Talsu Vēstis, Stars, Kurzemnieks, Zemgale, Saldus Zeme, Druva, Liesma - sadarbībā./
Sagatavots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Pasaulē atkal jauni Covid-19 uzliesmojumi. Vai Latvijā:
cilvēki ir uzmanīgi un piesardzīgi;
zaudējuši modrību
uzvedas atbilstoši valdības noteiktajam;
pārkāpj distancēšanās noteikumus;
cilvēki būtu stingrāk sodāmi;
valdībai būtu jāpievelk groži;
policijai stingrāk jāuzrauga pulcēšanās pārkāpumi;
sodiem jābūt bargākiem.