Aizvērt

Visus kandidātus vēl negrib atklāt

2018. gada 27. jūlijā, 06:00
Raksta autors: Daiga Bitiniece, Jolanta Hercenberga
Visus kandidātus vēl negrib atklāt
Šobrīd, kad līdz brīdim, kurā deputātu kandidātu saraksti jāiesniedz, atlikusi pusotra nedēļa, partiju runasvīri, lūgti komentēt, tomēr nesteidz nosaukt vārdā vietējos cilvēkus, kuri viņu rindās būs.
ZINĀMI DAŽI NO KULDĪGAS UN SKRUNDAS

Pagaidām vien zināms, ka Latvijas Reģionu apvienības (LRA) sarakstā ar pirmo numuru būs pašreizējā Saeimas deputāte, skrundeniece Nellija Kleinberga un divas kuldīdznieces: jaunā uzņēmēja Baiba Lange un ārste Ramona Irbe.

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) sarakstā būs Kuldīgas nodaļas vadītāja, uzņēmuma Darba iespēju aģentūra valdes locekle Evita Pētersone un no Skrundas novada nākušais jurists Ģirts Strazdiņš.

No Jaunās Vienotības un piecu reģionālo partiju (Tukuma pilsētai un novadamValmierai un Vidzemei, Kuldīgas novadam, Jēkabpils reģionālās partijas un Latgales partijas) apvienotā saraksta startēs Saeimas deputāts, līdzšinējais Kuldīgas aktīvā atpūtas centra direktors Artis Gustovskis un zemnieks Gatis Zonenbergs.

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) sarakstā Kurzemē iekļauta Latvijas Universitātes Kuldīgas un Ventspils filiāles direktore Ruta Karloviča.

Nacionālās apvienības (NA) sarakstā – uzņēmējs Uģis Lagzdiņš.

Saskaņas Kurzemes sarakstā galvenokārt būs kandidāti no Liepājas un Ventspils, bet partijas Progresīvie otrais numurs Kurzemē būs saldenieks Ansis Dobelis.


EP DEPUTĀTUS SAUC MĀJĀS

Vairāk zināms tas, kas būs sarakstu pirmie numuri un ko partijas virza par Ministru prezidentu.

NA pirmais numurs Kurzemē būs Talsu novada domes priekšsēža vietniece Ilze Indriksone (lai arī iepriekš bija ziņas par Gaidi Bērziņu), Ministru prezidenta kandidāta amatam izvirzīts Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Roberts Zīle.

LRA kā premjera kandidātu izvirzījusi bijušo Vienotības, pašreiz neatkarīgo deputātu Edvardu Smiltēnu.

Jaunajā Vienotībā pirmais būs ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, kā Ministru prezidenta kandidāts nosaukts EP deputāts Krišjānis Kariņš.

JKP saraksta līderis būs bijušais KNAB darbinieks Juris Jurašs, bet premjerministra kandidāts – bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Partijas Progresīvie Kurzemes līdere būs Latvijas Aviācijas arodbiedrības vadītāja, cilvēktiesību juriste Dace Kavasa, premjera kandidāts – bijušais Kultūras ministrijas mediju nodaļas vadītājs Roberts Putnis.

Saskaņas premjera kandidāts ir bijušais ekonomikas un izglītības ministrs Vjačeslavs Dombrovskis.

Partiju apvienība Attīstībai/Par! Ministru prezidenta amatam izvirzījusi EP deputātu Arti Pabriku, Kurzemē saraksta līderis būs apvienības līdzpriekšsēdis, partijas Latvijas attīstībai vadītājs Juris Pūce.

KPV LV Kurzemes līderis ir partijas līdzpriekšsēdis Atis Zakatistovs, bet premjera kandidāts – bijušais kuldīdznieks, advokāts Aldis Gobzems, kuru nupat Pilsētas svētkos varēja redzēt Ventas dzirkstu dīdžeja lomā.

Apvienībai SGK (LSDSP/KDS/GKL) esot vairāki premjera kandidāti, apspriedes notiekot katrā partijā. Plānots Ministru prezidenta kandidātu izvirzīt šodien, un tas arī tiks paziņots.

ZZS premjera kandidāts ir līdzšinējais – Māris Kučinskis, ar pirmo numuru Kurzemē startēs ventspilnieks, Saeimas deputāts Gundars Daudze, bet bijusī kuldīdzniece, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola būs saraksta līdere Rīgā.APTAUJA

Kādiem jābūt cilvēkiem, lai Saeimas vēlēšanās jūs savu balsi atdotu par viņiem?


Zinta Olte, skolotāja:
– Vēlēšanās piedalos katru reizi, un tā būs arī šoreiz. Par ko balsošu, vēl nezinu. Paklausīšos, ko katra partija sola, kādi cilvēki kandidē, kā viņi sevi jau parādījuši. Izvēle vairāk jāizdara tādā kā intuīcijas līmenī. Jāskatās uz partiju kopumā. Tajā ir cilvēki, kuri jau sevi apliecinājuši, un ir arī jauni, par kuriem nekas nav zināms. Tiem vienkārši jāuzticas.Ilze Gudiņa, siguldiete, brīvdienās atpūšas pie vecākiem Gudeniekos:
– Saeimā jābūt labiem speciālistiem, dažādu profesiju pārstāvjiem: juristiem, finansistiem, lauksaimniekiem un citiem. Tiem jābūt ar labu izglītību, reputāciju un vērā ņemamu pieredzi. Nav teikts, ka politikā, bet savā nozarē gan cilvēkam jau iepriekš sevi jāpierāda, lai vēlētājam rodas pārliecība, ka kandidātam ir zināšanas par konkrēto nozari. Mana izvēle vispirms atkarīga no konkrētiem cilvēkiem, tikai pēc tam skatos, kādā partijā viņi ir. Ja ļautu izvēlēties cilvēkus, nevis partijas, tad, šķiet, mēs būtu citur, nevis tur, kur tagad.Dzintars Freibergs, forvardera operators:
– Vēl neesmu izlēmis, vai vēlēšanās piedalīšos. Vecajām partijām nevienai vairs neuzticos, bet arī uz jaunajām lielas cerības nelieku. Partijās bijuši dažādi skandāli. Ja par kādiem cilvēkiem publiskajā telpā nonākusi slikta informācija, ka viņi darbojas vairāk savtīgu iemeslu dēļ, nevis tādēļ, lai visi dzīvotu labāk, es par viņiem savu balsi atdot negribu. Ja balsot iešu, tad tikai par kādu pilnīgi jaunu politisko spēku.Inese Frīde, strādā tirdzniecībā:
– Vēlēšanās jāpiedalās obligāti katru reizi, bet to, par ko balsošu, vienmēr zinu tikai pēdējā brīdī. Skatos, kādas partijas kandidē, un tad uzlieku savus filtrus, pēc kuriem izvērtēt, kuru atbalstīšu. Galvenais kritērijs ir tas, kādas man zināmas personības šo politisko spēku pārstāv. Gadās arī tā, ka ir cilvēks, kuram gribas uzticēties, bet viņš pārstāv partiju, kurā citi ir kā odžu midzenis. Tad arī par to nevar balsot. Saeimā jābūt tādiem cilvēkiem, kuri tur vārdu, nemanipulē ar pūli, nesola to, ko nevar izpildīt. Jaunajiem politiķiem vairāk jāuzticas, vecie jāvērtē pēc padarītā.UZ IECIRKNI – AR PASI VAI VĒLĒTĀJU APLIECĪBU

Vēlēšanas notiks sestdien, 6. oktobrī, no 7.00 līdz 20.00.

Deputātu skaits katrā apgabalā noteikts atbilstoši vēlētāju skaitam. Kurzemes vēlēšanu apgabalā drīkst pieteikt 15 kandidātus (Rīgas apgabalā – 38, Vidzemes – 28, Latgales un Zemgales – katrā 17).

Pirms četriem gadiem par vietām Saeimā cīnījās 13 partijas vai to apvienības, bet iekļuva septiņas. Šogad, kad 18. jūlijā sākās kandidātu sarakstu iesniegšana, pieeju īpašai CVK lietojumprogrammai bija lūguši 14 politiskie spēki. Līdz ar to var netieši spriest, kādi politiskie spēki vēlēšanās piedalīsies. Tie ir: Zaļo un Zemnieku savienība, Vienotība, Nacionālā apvienība, Saskaņa, Latvijas Reģionu apvienība, No sirds Latvijai, Jaunā konservatīvā partija, Latvijas Krievu savienība, partija KPV LV, Attīstībai/Par!, Progresīvie, Rīcības partija, centriskā partija SKG (Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija, Kristīgi demokrātiskā savienība un Gods kalpot mūsu Latvijai).

Lai balsotu, vajadzīga pilsoņa pase. Katram jāpārbauda, vai todien pasei vēl būs derīgs termiņš. Tie, kuriem ir tikai eID jeb identifikācijas karte, tieši tajā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā, kurā personas apliecība izsniegta, var saņemt vēlētāja apliecību. Iecirknī tā būs jāuzrāda kopā ar derīgu personas apliecību.


Par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem var ziņot

KNAB:
• mobilajā lietotnē Ziņo KNAB! (bez maksas var lejuplādēt lietotņu veikalos App Store un Google Play),
• pa ziņojumu centra tālr. 67356161, diennakts uzticības tālr. 80002070,
• e-pastā: knab@knab.gov.lv,
• pastā: Citadeles iela 1, Rīga, LV-1010.

Sabiedriskās politikas centram Providus
Ja pastā saņemat vēlēšanu kandidātus nomelnojošu informāciju, var zvanīt pa tālr. 67039252.Materiāls sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Komentāri
Aija
2018. gada 3. augustā, 23:33
Balsošu par tādu partiju kura nekultivēs parazītekonomiku , kura neatbalstīs tautas apzagšanu , kura iestājas par tautas vēlētu prezidentu . Katrā ziņā tā nebūs ZZS , V vai SC . Visticamāk balsošu par JKP va reģionālo apvienību.
Pievieno jaunu komentāru:

Lūdzu autorizējies, lai komentētu.
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: redakcija@kurzemnieks.lv.
Aptauja
Pasaulē atkal jauni Covid-19 uzliesmojumi. Vai Latvijā:
cilvēki ir uzmanīgi un piesardzīgi;
zaudējuši modrību
uzvedas atbilstoši valdības noteiktajam;
pārkāpj distancēšanās noteikumus;
cilvēki būtu stingrāk sodāmi;
valdībai būtu jāpievelk groži;
policijai stingrāk jāuzrauga pulcēšanās pārkāpumi;
sodiem jābūt bargākiem.