Aizvērt

„Labāk būtu skatīties, lai solījumi ir reālāki”

2018. gada 22. augustā, 01:00
Raksta autors: Daina Tāfelberga, Lāsma Reimane
„Labāk būtu skatīties, lai solījumi ir reālāki”
Demogrāfa Ilmāra Meža viedoklis par to, kā orientēties 16 partiju piedāvājumā, un kuldīdznieku viedokļi par to, ar ko būtu jāsāk darbs 13. Saeimai.
VIEDOKĻI

Kā jūs vēlētājam ieteiktu orientēties 16 partiju piedāvājumā?


„LABĀK BŪTU SKATĪTIES, LAI SOLĪJUMI IR REĀLĀKI”

ILMĀRS MEŽS, demogrāfs:
– Pusi no partijām es svītroju kā neapspriežamas – tās, kurām reitingi ir ap 1% un mazāk un kurām nav ne mazāko cerību tikt parlamentā. Diemžēl ir dīvainu cilvēku kopas, kas cenšas piedalīties vēlēšanās un gadu no gada saņem 0,1 vai 0,2%, respektīvi, savu draugu, paziņu un ģimenes locekļu balsis. Balsot par sīkpartijām ir tikpat slikti kā nebalsot nemaz, jo balss, kas nodota par šādu sarakstu, ir izsviesta. Tas nozīmē atdot savu balsi citiem, jo pēc Latvijas vēlēšanu sistēmas to sadala uzvarētāji. Nav noslēpums, ka, iespējams, lielākais saņemto balsu skaits būs Saskaņai. Balsojot, piemēram, par nacionāli noskaņotu sīkpartiju, cilvēks beigās atdod savu balsi Saskaņai, ko varbūt vismazāk gribējis.

Ir partiju programmas, bet tās visas vairāk vai mazāk ir labas – tajās nav rakstīts: nākam šeit, lai kaut ko nozagtu vai uzshēmotu. Izpētīt visu partiju piedāvājumu ir ļoti grūti, un nevar gaidīt, ka vidusmēra cilvēks iesaistīsies vairāku dienu pētījumos. Vēl jo vairāk – nemaz nav tik reti tie gadījumi, kad programmās ierakstītās labās lietas netiek pildītas. Mēs jau zinām, ka šajās, tāpat kā iepriekšējās vēlēšanās, labākajā gadījumā uzvarētājam būs 20–25%, vēl kādam būs pa 15, 10, 7%. Līdz ar to katrai partijai jau ir alibi – mums nebija 51%, nevarējām visu solīto izdarīt. Man ir svarīgi, kas ir šie cilvēki, ko viņi darījuši pēdējos piecus, desmit gadus. Internetā var paskatīties, kādi ir bijuši šī cilvēka lēmumi. Būtu prātīgi priekšvēlēšanu maratonā satikties ar kandidātiem, lai redzētu vaigā iespējamos cilvēkus, kas jūs pārstāvēs. Par nožēlu apmēram puse no parlamentāriešiem tiešām ir tikai sava krēsla deldētāji. Viņi nosēž četrus gadus, saņem naudu, un pusei nav bijis prātīgu iniciatīvu – pat ja tās netiktu apstiprinātas, šis cilvēks vismaz būtu mēģinājis kaut ko darīt Latvijas labā. Mani tas neapmierina. Gribu par katru no šiem cilvēkiem zināt, ka viņš patiešām saprot, ko parlamentārietis var darīt.

Mēs gaidām, ka atnāks viens burvis, savicinās burvju nūjiņu un atrisinās visas Latvijas problēmas. Tas nav iespējams! Nedz vidējās algas ir iespējams dubultot, nedz visus aizbraukušos latviešus dabūt mājās, nedz visus ceļus salabot un medicīnas problēmas atrisināt. Tāpēc labāk būtu skatīties, lai solījumi ir reālāki. Ja kāds sola, ka pensijas ievērojami pieaugs, tad viņam nav pat sajēgas, cik grūti tas ir. Ja tas būtu tik vienkārši, tas jau sen būtu izdarīts! Tas nav iespējams ar mūsu budžetu un cilvēku nevēlēšanos maksāt nodokļus.

Vissmieklīgākais ir KPV LV solījums, ka Latvijas iedzīvotāju skaits īsā laika posmā pieaugs līdz diviem ar pusi miljoniem. Mēģināju saprast avotu šādam absurdam piedāvājumam, bet tur nav arī atbilžu – tā vienkārši skaisti izklausās! Reizēm cilvēki izsaka kādu labu vēlmi, bet ir redzams, ka viņi pat nesajēdz, kā valsts funkcionē, ko parlaments vai valdība var darīt, ka to iespējas ir ļoti mazas. Jādomā par tiem politiķiem, kuri ir ar pieredzi valsts sistēmā, kuri saprot, ko viņi var solīt, un tie solījumi, kas varbūt kādam šķiet piezemēti, ir tie reālie, par ko var domāt.

Lai cik slikta būtu jūsu izvēle, vienmēr labāk ir balsot, nekā nepiedalīties vēlēšanās un ļaut, lai Latvijas likteni izlemj bez jums. Latvijai ir vajadzīgs lielāks iedzīvotāju procents, kas apzinīgi piedalās vēlēšanās. Parunājiet ar domubiedriem, ģimenes lokā un tad pieņemiet lēmumu!Ar ko būtu jāsāk darbs 13. Saeimai?
Aivara Vētrāja foto


Kārlis Romanovskis, pārdevējs, konsultants:
– Mums ir liela korumpētība. Es pat nezinu, ko tur varētu izmainīt. Domāju, ja jaunie tiks iekšā, tad vecie tāpat viņus apēdīs. Viņi piespiedīs darīt tā, kā viņiem vajag. Visiem vajadzētu labi strādāt, necīnīties savā starpā. Piemēram, par mūsu Jelgavas ielu divus gadus cīnās, un nekas neiet uz priekšu. Mēs savu darbu darām, arī Saeimai vajadzētu darīt savu godprātīgi, tad viss arī notiks. Saeimai ir jādomā uz priekšu ilgtermiņā, nevis vienai dienai.Daila Grundmane, strādā uz prāmja Tallink:
– Mani nekas neapmierina, domāju, ka kaut ko izmainīt būtu grūti. Es šajā visā neiedziļinos, jo zinu, ka pati neko izmainīt nevaru. Mums nekas nav sakārtots, piemēram, Kuldīgas slimnīcā ir ļoti laba tehnika, bet nav, kas to nolasa. Tagad mazmeita ies mācīties uz Ventspili, un tur prasa labas sekmes – vidējo atzīmi 6,5, un mēs brīnāmies, jo, manuprāt, tā ir zema atzīme. Skolās noteikti vajadzētu augstākas prasības, lai nav jābrīnās, ka aug neizglītoti bērni. Darba vietu arī šeit nav – ja ir, tad var nopelnīt minimālo algu, par kuru nevar izdzīvot.Raimonds Ruiķis, pašnodarbināts:
– Noteikti jāsāk ar savu tautu, jādomā vairāk par strādniekiem. Domāju, ka algas ir jāceļ, lai varētu dzīvot labāk, bet viņi jau to, protams, nejūt. Mums ir jāspēj parūpēties par ģimeni. Ja finansiālais stāvoklis būtu labāks, arī citās nozarēs viss uzlabotos, arī ar darba vietām un medicīnā. Es noteikti sekošu līdzi un pats iešu uz vēlēšanām.Svetlana Janiševa, griezēja, saiņotāja Kuldīgas maizes ceptuvē:
– Manuprāt, jāsāk ar daudz ko – jāpalielina darba vietu skaits un algas. Ja jau esam Eiropas Savienībā, tad pirmais, ko vajadzētu darīt, ir palielināt minimālo algu. Nav gluži, ka Latvijā viss ir slikti, bet nekas ļoti labs arī nav. Noteikti būtu jāveicina latviešu atgriešanās dzimtenē, nevis jāved uz šejieni ārzemnieki. Es uz vēlēšanām dodos un katru gadu ceru, ka kaut kas mainīsies.Materiāls sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi