Aizvērt

6 iemesli, kāpēc atkritumu šķirošanai ir jākļūst par tavu jauno aizraušanos

2017. gada 23. oktobrī, 10:05
Raksta autors: SIA "Eco Baltia vide"
6 iemesli, kāpēc atkritumu šķirošanai ir jākļūst par tavu jauno aizraušanos
Foto: Shutterstock.com
Nenoliedzami – pasaule šobrīd piedzīvo vērā ņemamas pārmaiņas, kas būtiski ietekmē klimatu un citas norises dabā. Patērētāju dzīvesveids tikai veicina ražošanu un atkritumu daudzuma palielināšanos.
Lai situācija uzlabotos, nepieciešama ikviena cilvēka iesaistīšanās atkritumu apjoma samazināšanā. Lasi tālāk, lai uzzinātu, kāpēc atkritumu šķirošana ir svarīga un kā to vari pārvērst zero waste jeb nulles atkritumu dzīvesveidā.


6 IEMESLI, KĀPĒC ŠĶIROT ATKRITUMUS

Atkritumu šķirošana ir bijis aktuāls temats jau vairākas desmitgades, bet šī brīža klimata pārmaiņas šo jautājumu ir padarījušas ne tikai nozīmīgu, bet – jau akūtu. Iepazīsties ar iemesliem, kāpēc arī tev vajadzētu šķirot atkritumus.

▪ Atkritumu daudzuma samazināšana. Jo vairāk atkritumi nonāk pārstrādē, jo mazāk tiek noglabāti atkritumu poligonos. Ja atkritumu poligonos ir mazāk atkritumu, tos ir vieglāk pārvaldīt, kā arī nav nepieciešamības veidot jaunus poligonus.
▪ Enerģijas taupīšana. Pārstrādājot alumīnija bundžas, tiek ietaupīti aptuveni 95% no enerģijas, kas būtu nepieciešama, lai ražotu bundžas no jaunām izejvielām. Tas attiecas ne tikai uz alumīnija bundžām, bet arī uz citu preču izstrādi. Lietu ražošana no pārstrādātiem materiāliem prasa mazāk ūdens, rada mazāku piesārņojumu, kā arī to ražošana neprasa tik daudz enerģijas, cik nepieciešams ražošanai no jaunām izejvielām.
▪ Dabas resursu saglabāšana. Šķirojot tu palīdzi saglabāt dabas resursus, tās bioloģisko daudzveidību, ekosistēmas un mežus. Izmantojot pārstrādātu papīru, nav nepieciešams nocirst tik daudz kokus, līdz ar to tiek pasargāti arī mežu iemītnieki. Šķirošana palīdzēs saglabāt tādus dabas resursus kā ūdeni, minerālus, akmeņogles, naftu, dabasgāzi un kokus.
▪ Oglekļa emisiju samazināšana. Oglekļa emisija jeb tā sauktās siltumnīcas gāzes ir viens no galvenajiem globālās sasilšanas iemesliem. Kā jau tika minēts iepriekš, šķirošana pasargā arī kokus, savukārt meži ir neaizvietojami CO2 absorbēšanā.
▪ Gruntsūdeņu kvalitātes uzlabošana. Atkritumi poligonos rada piesārņojumu videi, tostarp arī gruntsūdeņiem. Liela daļa atkritumu poligonos nav videi draudzīgi un bioloģiski noārdāmi, bet to piesārņojums ar lietu vai citiem ūdeņiem var nonākt zemē, dīķos, upēs un citviet dabā.
▪ Gaisa piesārņojuma samazināšana. Kad ražotnes izmanto pārstrādātus materiālus, nevis jaunas izejvielas, tās samazina toksīnu daudzumu, kas nonāk gaisā. Kaitīgo gāžu samazināšana ne tikai uzlabos vidi, bet arī gaisu, ko elpojam.

Uzskats, ka cilvēks viens neko nevar paveikt, ir maldīgs. Ja mēs katrs pievērsīsim uzmanību mūsu radītajiem atkritumiem, mēs varam tiekties uz labāku un dabiskāku nākotni.


NEDAUDZ STATISTIKAS

Foto: Shutterstock.com

Pasaulē vidēji dienā katrs cilvēks rada 1,2 kg atkritumu. Protams, šie skaitļi variē atkarībā no valsts un tās centieniem atkritumu šķirošanā. Atkritumu ražošanas rekordistes 2015. gadā bija Trinidada un Tobāgo, kur dienā tika radīti 14,40 kg atkritumu uz cilvēku, savukārt vismazāk atkritumu tika saražots Urugvajā (0,11 kg) un Ganā (0,09 kg).* Tajā pašā gadā Latvijas iedzīvotāju radītais sadzīves atkritumu daudzums bija sestais zemākais Eiropas Savienībā, tomēr latvieši nav centīgi atkritumu šķirotāji un lielākā daļa nonāk poligonos vai tiek sadedzināta.**

Katru gadu cilvēki visā pasaulē saražo vairāk nekā divus miljardus tonnu atkritumu. Ja šos atkritumus ievietotu smagajās mašīnās, to rinda 24 reizes apvītos apkārt zemeslodei. Tas ir prātam neaptverams atkritumu daudzums, turklāt vairāk nekā 90% no lietām, ko mēs iegādājamies, tiek izmestas aptuveni sešu mēnešu laikā.

Piemēram, katru gadu pasaulē tiek izmestas 22 miljardi plastmasa pudeļu.*** Līdz ar to ikvienam ir jāapdomā, kā samazināt savu ikdienā saražoto atkritumu skaitu. Viegls veids kā sākt – plastmasa pudeles nomainīt pret stikla pudelēm.

* https://www.weforum.org/agenda/2015/08/which-countries-produce-the-most-waste/
** https://www.tvnet.lv/zala_zeme/otra_dzive/553433-eurostat_latvija_sadzives_atkritumu_apmers_uz_vienu_iedzivotaju_ir_sestais_zemakais_es
*** https://www.theworldcounts.com/counters/shocking_environmental_facts_and_statistics/world_waste_facts#more-facts


ZERO WASTE – KĀ TO IEKĻAUT IKDIENĀ?

Zero waste kustības galvenais mērķis ir maksimāli samazināt atkritumu poligonu tonnāžu. Šīs kustības pamatā ir nevis pilnīga atteikšanās no atkritumu radīšanas, kas ir teju neiespējama, bet gan to maksimāla samazināšana. Lasi tālāk, lai uzzinātu, kā Tu vari samazināt savu ekoloģisko nospiedumu uz Zemes!

Foto: Shutterstock.com


10 VEIDI, KĀ SAMAZINĀT SARAŽOTO ATKRITUMU DAUDZUMU

Šie padomi ir negaidīti vienkārši, bet to efektivitāte – vērā ņemama.

1. Izvairies no vienreizējai lietošanai paredzētām lietām. Mūsu virtuves ir pilnas ar lietām, kas paredzētas vienreizējai lietošanai – dvieļi, salmiņi, salvetes, u.tml. lietas, kuras var aizstāt ar citām – ilgākam laikam paredzētām. Papīra dvieļus nomaini pret auduma dvieļiem, pusdienas nepako maisiņā, bet kārbiņā, iepērkoties vienmēr izmanto auduma maisiņu.
2. Pērc vairumā. Nē, nevis daudz un dažādu mazu pudelīšu un paciņu, bet gan pēc iespējas lielākus iepakojumus.
3. Iemīli ēdienu pārpalikumus. Ne tikai atkritumu, bet arī pārtikas izmešana šobrīd pasaulē ir nekontrolējamā līmenī. Iepērcies prātīgi, lai tu nepalīdzētu sekmēt pārtikas izmešanas "kultūru" vai veido kompostu, ko pēcāk vari izmantot sadzīvē, piemēram, mēslošanā.
4. Iepērcies lietotu apģērbu veikalos. Lielu daļu no oglekļa emisijām rada apģērbu industrija. Iepirkšanās lietotu apģērbu veikalos samazina kopējo pieprasījumu, kā arī nepiepilda atkritumu poligonus ar labiem apģērbiem.
5. Rūpējies par drēbēm. Labāk iegādājies augstākas kvalitātes apģērbu, kas tev kalpos ilgtermiņā, nevis preces, ko ātri vien izmetīsi.
6. Ņem ēdienu no mājām. Ņemot ēdienu līdzi no mājām, tu ietaupīsi ne tikai naudu, bet arī samazināsi savu radīto atkritumu daudzumu.
7. Izmanto tehnoloģijas. Ja iespējams, nedrukā materiālus. Darba vietas mēdz būt īsta papīra kapsēta – izvairies no tā. Lasi datorā, sazinies ar e-pastiem, piezīmes veic uz kādā no tev pieejamajiem failiem.
8. Šķiro arī darba vietā. Iespējams, tavs uzņēmums jau cenšas samazināt lietotā papīra apjomus, bet, ja nē, tad ievies šķirošanu kā daļu no uzņēmuma politikas. Vari sākt ar atsevišķām papīra un plastmasa atkritumu tvertnēm.
9. Vienkāršo tīrīšanas līdzekļus. Kopš šī brīža etiķis un soda ir tavi labākie draugi. Tās ir dabiskas alternatīvas, kas ir universālas, efektīvas, kā arī samazina plastmasas pudeļu iegādāšanos un izmantošanu tavā mājvietā.
10. Gatavo pats savu kosmētiku. Tas palīdzēs tev ietaupīt naudu, izvairīties no kaitīgām ķīmiskām vielām, kā arī plastmasas iepakojumiem. Internetā tu atradīsi daudz un dažādas idejas, kā pagatavot dabiskas smaržas, šampūnu, kosmētikas noņēmēju, lūpu krāsu, vaigu sārtumu un citus kosmētikas līdzekļus.

Mēs vairs nevaram ignorēt to, ko daudzi jau ilgus gadus ir atteikušies atzīt. Pārmaiņas dabā notiek, un tās norisinās arī šobrīd, kamēr tu lasi šo tekstu. Iepazīsties, izglītojies un apdomā veidus, kā tu vari samazināt savu ekoloģisko nospiedumu – atkritumu šķirošana ir viens no pirmajiem soļiem šī mērķa sasniegšanā! Ja meklē atkritumu šķirošanas konteinerus vai arī vēlies bez maksas atbrīvoties no nevajadzīgās sadzīves tehnikas un elektrotehnikas, ienāc vide.ecobaltia.lv!
Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs datoru sistēmu tehniķim

Nacionālo bruņoto spēku Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štābs (90000040549) aicina darbā DATORU SISTĒMU TEHNIĶI (civilā darbinieka amats). Motivācijas vēstuli, CV un izglītību apliecinoša dokumenta kopijas iesniegt līdz 16. novembrim Ventspils ielā 102, Kuldīgā, vai e-pastā: NG4BDEHQS1@mil.lv. Vairāk pa tālr. 63403613 vai mājaslapā: https://www.facebook.com/ KurzemesBrigadesKaraviriZemessargi/.
Aptauja
Kā stiprināt savu imunitāti rudenī?
Uzturā lietoju dabīgos vitamīnus.
Daudz esmu svaigā gaisā.
Kārtīgi izguļos.
Bieži mazgāju rokas.
Vēdinu telpas.
Mēģinu nestresot.
Slimoju reti.
Neko nedaru.
Kurzemnieks Horoskopi