Aizvērt

Padomi jauniešiem: ko par finansēm vajadzētu zināt katram?

2018. gada 29. augustā, 15:49
Raksta autors: Monni.lv
Padomi jauniešiem: ko par finansēm vajadzētu zināt katram?
Savu un savas ģimenes finanšu plānošanai un pārvaldīšanai ir liela loma tā sauktajā „pieaugušo dzīvē”, taču ne vienmēr ģimenes finanšu tēmas tiek padziļināti apskatītas skolā vai pārrunātas mājās ar vecākiem. Skolā mums parasti nemāca, ar ko jārēķinās, pērkot mājokli, kas jāatceras, maksājot nodokļus, un kā investēt savu naudu. Tieši tāpēc kopā ar Monni.lv tapa šis raksts, kurā apskatīsim dažas finanšu tēmas, kuras ir aktuālas vairumam jauniešu.
IENĀKUMU UN IZDEVUMU BALANSS

Viena vērtīga mācība, pēc kuras vajadzētu dzīvot visiem, – tavi izdevumi nedrīkst pārsniegt tavus ienākumus.

Ja tavi izdevumi ir augstāki par taviem ienākumiem, tev derētu ļoti rūpīgi pārvērtēt savus izdevumus un atrast tos izdevumus, no kuriem vari atteikties. Šeit derētu pārvērtēt izklaides, iepirkšanās, telefona, interneta un mājokļa izdevumus. Ja tavi ikdienas izdevumi ir augstāki par ienākumiem, nevajadzētu izmantot ātros vai SMS kredītus, lai šīs problēmas risinātu. Šajos gadījumos būs nepieciešama pilnīga tēriņu pārvērtēšana un, iespējams, krasas izmaiņas dzīvesveidā, lai savu finansiālo situāciju uzlabotu.

Ja tu dzīvo pārlieku dārgā mājoklī, derētu apsvērt par lētākas dzīvesvietas īri vai tās īrēšanu kopā ar draugiem vai kursabiedriem. Protams, visiem gribas dzīvot skaisti iekārtotā, ērtā mājoklī, kas atrodas tuvu augstskolai vai darbam, taču, ja šis mājoklis katru mēnesi izmaksā pārlieku dārgi, vajadzētu apskatīt citas alternatīvas.

Ja tu pārlieku bieži iepērcies internetā vai dodies izklaidēties ar draugiem, apsver, vai šīs izklaides tiešām ir tā vērtas. Ja no tām nespēj pilnībā atteikties, tad izvērtē savu budžetu un nosaki sev konkrētu summu katru mēnesi, kuru drīksti atvēlēt dažādām izklaidēm. Izvērtējot šo summu, atceries, ka iekrājumi nebaltām dienām ir svarīgi katrā vecumā, un katru mēnesi atliec konkrētu summu savā krājkontā. Kādu dienu, kad būs vajadzība pēc papildu līdzekļiem, tu teiksi sev: „Paldies!”


PLĀNOT NĀKOTNEI NEKAD NAV PAR AGRU

Kā jau iepriekš minējām, nekad nav par agru atvērt krājkontu, kur katru mēnesi atlikt kaut nelielu summu nākotnes plāniem. Tieši tāpat ir arī ar citu veidu uzkrājumiem – nekad nav par agru sākt krāt nākotnes vajadzībām.

Absolūtais minimums būtu krājkonta izveide un pensiju fonda atvēršana. Jau no pirmās algas vajadzētu atlikt naudu krājkontā un sākt iemaksas savā pensiju fondā. Apzinīga rīkošanās ar saviem ienākumiem jau no agra vecuma var palīdzēt nodrošināt labāku finansiālo situāciju nākotnē.

Krājkonts var noderēt ne tikai kā fonds nākotnes sapņu piepildīšanai, bet arī kā naudas rezerve neparedzētām situācijām, ja, piemēram, pēkšņi sanāk īslaicīgi palikt bez darba vai ir jānomaksā negaidīti rēķini.

Investēšana pensiju fondā palīdzēs tev nodrošināt labākus dzīves apstākļus pensiju gados. Jaunieši bieži vien aizmirst vai dažādu iemeslu pēc nevēlas domāt par vecumdienām, taču ir ļoti svarīgi par šo jautājumu domāt jau laicīgi. Pie tam, jo agrāk tu sāksi investēt savā pensiju fondā, jo mazāka summa katru mēnesi būs jāatvēl šiem maksājumiem, lai uzkrātu pieklājīgu summu dzīves norietam.


ĢIMENES VEIDOŠANA

Ģimenes veidošana ir liels un notikumiem bagāts posms katra jaunieša dzīvē. Taču ne vienmēr mēs atceramies, kas tas ir dārgs prieks.

Bērna uzturēšana un audzināšana maksā. Lai savu bērnu spētu nodrošināt ar drēbēm, mācību materiāliem un citām nepieciešamām lietām katru mēnesi, ir jāatceras izvērtēt, vai jaunās ģimenes budžetā ir pietiekami daudz līdzekļu. Nav prātīgi veidot ģimeni un laist pasaulē bērnus, ja jauno vecāku finansiālais stāvoklis nav atbilstošs.

Tas pats attiecas uz kāzām un investēšanu pirmajā mājoklī – ir svarīgi atcerēties izvērtēt savas finansiālās iespējas, pirms lielu investīciju veikšanas.

Lielās sapņu kāzas, iespējams, maksā vairākus tūkstošus eiro – vai tas ir tas, ko vēlaties? Vai varat to atļauties? Varbūt būtu prātīgāk rīkot mazākas, intīmākas kāzas un ietaupīto naudu investēt kur citur. Visus šos jautājumus vajadzētu sev uzdot, pirms investēšanas pārlieku dārgās svinībās.

Investēšana pirmajā mājoklī vienmēr ir liels notikums, taču vienmēr der apsvērt, vai šī būs labākā investīcija ar vislielāko atdevi. Iespējams, būtu labāk pagaidīt ar mājokļa iegādi, līdz spēsiet atļauties mājokli, kur varētu dzīvot vairākus desmitus gadu, nevis investēt dzīvesvietā, kura ātri vien būs par mazu ģimenes vajadzībām vai pārāk dārga uzturēšanas izmaksās. Nekustamais īpašums ne vienmēr ir laba investīcija, pirms mājokļa iegādes vienmēr konsultējieties ar speciālistu, kurš palīdzēs aprēķināt pirkuma ilgtermiņa izmaksas un vērtību.


KONCENTRĒJIES UZ SAVIEM MĒRĶIEM!

Sociālie mediji var sniegt maldīgu iespaidu par to, cik labi iet visiem citiem. Atceries neiespaidoties no saulainām, nebeidzamu atvaļinājumu fotogrāfijām Facebook vai Instagram. Koncentrējies uz saviem mērķiem un strādā cītīgi, lai tos sasniegtu!

Sociālajos medijos redzamais bieži ir maldinošs un parāda cilvēku dzīvi labākā un iespaidīgākā gaismā, nekā tā patiesībā ir. Visi ar citiem grib dalīt tikai savas uzvaras un spožumu, tāpēc der atcerēties uz sociālajos medijos redzēto lūkoties ar veselīgu devu kriticisma. Ne visi, kas sevi cenšas parādīt kā nākamos lielos biznesmeņus vai topošās topmodeles, tādi tiešām arī ir.

Tiecies uz saviem mērķiem un koncentrējies uz saviem, nevis citu panākumiem!
Komentāri
Pašlaik komentāru nav!
Pievieno jaunu komentāru:Aicinājums
Ja jums ir interesanta informācija par kādu notikumu (vai jau notikušu, vai gaidāmu), dodiet ziņu mūsu portāla redakcijai: aiga.blumberga@kurzemnieks.lv.
Sludinājumi

Darbs autoservisa vadītājam

SIA “Gros Auto Grupa” (LV40102021499) aicina darbā autoservisa vadītāju (Sūru ielā 3, Kuldīgā). Pienākumi: vadīt autoservisa darbu, sniedzot kvalitatīvus autoremonta pakalpojumus klientiem; uzturēt sadarbību ar klientiem, apzināt jaunu klientu piesaisti; plānot nepieciešamos resursus, kontrolēt to izlietošanu; vadīt komandu, kontrolēt darba izpildes kvalitāti; plānot un veikt nepieciešamo darbinieku atlasi un ievadīšanu darbā; nodrošināt prasībām atbilstošu izstrādāto materiālu un iepakojumu utilizāciju; nodrošināt klientu pretenziju un problēmsituāciju efektīvu risināšanu; nodrošināt vispusīgu saimniecisku jautājumu savlaicīgu risināšanu. Prasības: pieredze līdzvērtīgā amatā; zināšanas par auto remonta darbu plānošanu, organizēšanu, izmaksu aprēķiniem; pieredze komandas vadībā, uzdevumu plānošanā, izpildes kontrolē; labas prasmes darbā ar datoru („MS Office”); labas latviešu un krievu valodas zināšanas; atbildības izjūta, orientācija uz rezultātu, patstāvība; labas organizatora, sarunu vadīšanas un sadarbības prasmes. Piedāvājam: darbu uzņēmumā, kas ir viens no nozares līderiem; personīgās un profesionālās attīstības iespējas; atalgojumu 1050–1200 eiro (bruto). CV sūtiet e-pastā darbs@gros-auto.lv līdz 25. janvārim.
Aptauja
Kurš, jūsuprāt, būs premjerministrs?
Krišjānis Kariņš
Arvils Ašeradens
Jānis Bordāns
LDDK kandidāts Reinis Bērziņš
Kāds cits
Kurzemnieks Horoskopi