Aizvērt

Kuldīgas puikas – līderi Kurzemē

2019. gada 13. februārī, 04:00
Raksta autors: Inta Jansone
Kuldīgas puikas – līderi Kurzemē
Kurzemes čempioni futbolā – Kuldīgas U11 grupas komanda. Aizmugurē no kreisās: Roberts Kronbergs, vārtsargs Olivers Smidbergs, Kristers Sedliņš, Armands Zikmanis, Gustavs Aniņš, treneris Mareks Raihs; priekšplānā Rihards Mazais, Ralfs Timbers, Ritvars Sinka, Tonijs Moldovāns un Taivo Atmats. Vēl komandā ir Maksimilians Brazovskis.
Foto: Mareka Raiha arhīvs
Kurzemes futbola čempionātā U10 un U11 grupai, nospēlējot bez zaudējumiem, Kuldīgas novada sporta skolas audzēkņi jau kļuvuši par čempioniem. Savukārt U14 grupas komanda pēc sešām spēlēm ir līdere Kurzemē. Tai spēles turpinās.
U10 grupā sacentās 17 komandas, bet U11 – 14. Uzvarētāji brauks uz Latvijas finālturnīru, kur piedalīsies sešas valstī labākās komandas no Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales un Rīgas (divas vienības). U10 grupai fināls notiks 13. martā Ogrē, U11 grupai – 15. martā Madonā. Savukārt Nikera U14 komandaRietumu konferencē izcīnījusi 2. vietu un finālturnīrā sacentīsies ar četrām spēcīgākajām telpu futbola vienībām Latvijā.


LAI SPĒLĒTU SKAISTI, JĀSTRĀDĀ DAUDZ

Trenerim Marekam Raiham ir savs redzējums par izaugsmi futbolā: „Vienmēr esmu uzsvēris, ka primārais ir nevis rezultāts, bet gan spēlētāju attīstība. Audzēkņiem jāspēlē uz rezultātu, taču trenerim jāpanāk, lai tas notiktu labā apmācībā. Ir tādi treneri, kuri spēlē vienkāršu futbolu ar tieksmi pēc rezultāta: bez māņu kustībām, izspēlēm, bumbas kontroles, liekot vārtsargam bumbu mest tālu uz priekšu, kur kādam jāmēģina uzsist pa vārtiem. Tas dod rezultātu īstermiņā, jo spēlētāji nav meistarīgi, nav daudzpusīgas apmācības. Savām komandām vienmēr esmu uzsvēris, ka mums ar bumbu jāspēlē daudz vairāk nekā pretiniekam. Tas nozīmē: vairāk piespēļu, bumbas vadīšanas, māņu kustību, ātra bumbas atgūšana.

Pirms dažiem gadiem, kad vēl nebijām tik meistarīgi, daudz spēļu zaudējām, jo centāmies spēlēt ar bumbu, bet pretinieki mums to bieži atņēma un uzreiz sita pa vārtiem. Šodien situācija mainījusies – spējam pretinieku apspēlēt un vārtus gūt paši, bet pretiniekam mums bumbu atņemt kļuvis grūtāk. Gribu uzsvērt vārdu apspēlēt, nevis vienkārši uzvarēt. Apspēlēt jāmāk, jo vajadzīga meistarība, bet uzvarēt var, spēlējot vienkāršo futbolu. Man prieks, ka spējam apspēlēt arī lielo futbola akadēmiju komandas – klubus Liepāja un Ventspils, jo tām ir labāka infrastruktūra, daudz vairāk bērnu katrā vecuma grupā. Tas liecina, ka strādājam kvalitatīvi. Lai spēlētu skaistu futbolu, vajadzīga meistarība, un to var iegūt treniņos.”


AR VIENOTU FILOZOFIJU

„Esmu daudz meklējis jaunāko informāciju, apmeklējis visus seminārus ar Eiropas topa futbola akadēmiju līdzdalību un joprojām pasūtu grāmatas angļu valodā, jo latviski vai krieviski informācijas ir maz un tā ir novecojusi,” skaidro M.Raihs.

„Starp mums, treneriem, notiek diskusijas, lai futbola filozofija būtu kopīga. Varu paslavēt manu pirmo skolotāju, treneri Gvido Treimani – viņa pieredze un padomi ir ļoti vērtīgi. Māris Tilgalis ar asistentiem Gati Rožkalnu un Artūru Šternbergu māca bērnus līdz desmit gadiem, un tas izdodas, jo viņš spēj izveidot labas attiecības ar šāda vecuma bērniem, kuriem vajadzīga īpaša personība, un tāda, manuprāt, Mārim piemīt.”


IZPRATNE PAR VECUMA ĪPATNĪBĀM

„Pats esmu specializējies darbā ar bērniem no deviņiem līdz 14 gadiem, kad apmācībai ir zelta vecums. Tad visvieglāk apgūt sarežģītās tehniskās kustības, un mācību perioda beigās lielā mērā būs zināms, cik tehnisks ir katrs spēlētājs. Tāpēc katras komandas panākumi ir visu treneru kopīgais ieguldījums,” uzsver M.Raihs.

„Labam trenerim jābūt radošam, un jāņem vērā katras vietas specifika. Nevar nokopēt kluba Real Madrid mācību sistēmu, jo tur ir citādi apstākļi. Tāpēc daudz vingrinājumu izdomāju pats, ņemot vērā to, kas tieši šobrīd vajadzīgs katrai komandai un katram spēlētājam.

Mācot jaunos, jāņem vērā vecuma posma sensitīvie periodi, kad atsevišķas īpašības var iemācīt efektīvāk. Ja attiecīgajā vecumā tas netiek iemācīts, vēlāk to izdarīt būs daudz grūtāk vai pat neiespējami. Mācībām jābalstās zināšanās, ņemot vērā spēlētāju izaugsmi ilgtermiņā. Ja spēlētāji ir čempioni desmit gados, viņiem tādiem jābūt arī 20 un 25 gados.”
Komentāri
Pff
2019. gada 25. februārī, 13:52
Nav jau ne vainas 9/10
Ēd ol **e
2019. gada 19. februārī, 20:15
Īstā pārbaude kuldīdzniekiem Grobiņā u11 turnīrā.nu tad lai rāda klasi!
tsridje (francūzis)
2019. gada 16. februārī, 12:51
Esc,Florb, pirms murgot un filozofēt par futbolu, vispirms vajag ar to labi iepazīties.Mareks ir viens no labākajiem jaunajiem treneriem Latvijā. Pirms spriest par citiem, ielūkojieties spogulī !
Zaiga
2019. gada 13. februārī, 22:07
Es arī par Māri,Artūru un Gati.Marekam novēlu patiešām visa tā izdošanos ,kas rakstā jau minēts kā esošais !!!Lai izdodas!
Bucis
2019. gada 13. februārī, 21:09
Mārim paldies, pārējiem nepārvērtējiet savas "trenera" spējas!
Līga
2019. gada 13. februārī, 18:25
Vai puikām veiksies arī turpmāk, to rādīs laiks un viņu pašu griba trenēties un sasniegt arī rezultātus. Paldies trenerim Marekam Raiham par izpratni un atbalstu, izvērtējot katra spēlētāja fizisko un emocionālo stāvokli. Paldies arī Mārim, Gatim un Artūram. Šādi cilvēki iedvesmo!
Ventas rumba
2019. gada 13. februārī, 16:16
To Esc_ - bravo, tipiski aprobežota kuldīdznieka stilā - anonīmi noniecināt 11 gadīgu puiku sasniegumus!!!Ja ir personīga nepatika pret treneri Mareku Raihu, savu viedokli vajag paust viņam personīgi.Puikas malači, un cerams, godam nesīs Kuldīgas un Kurzemes vārdu 15.martā Madonā.Lepojamies!!!
Esc_
2019. gada 13. februārī, 13:12
Tikai tāds mazs knifiņš.Liepāja telpu futbolā piedalās ar trešo, ceturto sastāvu vai gadu jaunāki savā vecuma grupā.Elites spēlētāji trenējas ārā, ziemā,sniegs vai lietus.Par Ventspilī nezinu.Tā ka tās košās spalvas nav nemaz tik košas
Florb
2019. gada 13. februārī, 09:49
Latvijā nav nekādas akadēmijas, ko var murgot un visa filozofija beidzas, kad paskatamies Lat izlases reitingu un rezultātu...
Guna
2019. gada 13. februārī, 09:15
Paldies trenerim Marekam par ieguldītu darbu,par sapratni,stingru,bet pareizu vārdu.
Kuldīga var lepoties ar mazajiem futbolistiem. Lai jums veiksme finālā.
Pievieno jaunu komentāru: